#416 - Snoop zbłądził

Originally published at: #416 – Snoop zbłądził – YesWas | Podcast

Paweł Orzech został zblokowany na Twitterze przez ważne osobistości. Jakie? Za co? Choćby dla tego warto włączyć play. Poza tym pogadamy o nowej funkcji Uniwersalna kontrola w urządzeniach Apple. Pozwala m.in. na jednoczesne sterowanie myszą i klawiaturą na MacBooku i iPadzie. Jak się sprawdza? Orzech poleci Mimestream dla fanów Gmaila i jednej appki do konta/kont. No i (Andrzej: ku mojemu sprzeciwowi) wraca temat NFT przez przedziwną decyzję Snoop Dogga.

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 15 zł (lub 3$) odblokuj dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (https://www.patreon.com/ywp) i wspieraj redakcję Yes Was.

Linki:

‘I Need to Use My CDs Again’: Social Media Infuriated with Snoop Dogg After Staple Death Row Records Go Missing as Speculation Builds About Rapper’s Metaverse Transition

https://mimestream.com

https://pitchfork.com/news/kanye-west-says-new-album-donda-2-wont-stream-will-only-be-available-on-his-stem-player/

Porozmawiaj z nami i naszą cudowną społecznością na forum Yes Was Podcast (https://forum.yeswas.pl). Serio, to jedno z takich miejsc, gdzie istnieje kultura wypowiedzi! Gorąco zapraszamy do debaty.

Kanał z dobrymi promkami: YesWasDiscount

Możesz być z nami w kontakcie także na: grupie na Telegramie, Twitterze i Facebooku.

Prowadzący: Paweł Orzech, Wojtek Wieman, Andrzej Kotarski

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski

Intro: Breakmaster Cylinder

00:00:00 – Intro BMC

00:00:29 – Na wstępie

00:02:29 – Orzech dostał blocka

00:05:20 – Uniwersalna kontrola

00:20:31 – Snoop Dogg zabłądził

00:46:55 – Mimestream

00:52:45 – No to do zo

00:53:54 – Outro BMC

2 polubienia

Wojtek mnie już odbanował jak coś

4 polubienia

Co do Universal Control to nie sądziłem, że dla mnie to będzie taki gamechanger.
Będąc w biurze lub pracując zdalnie zawsze mam prasowy komp spięty VPNem do firmy. Z kolei iPad jest spięty VPNem do domu, gdzie mam odgląd na SmartHome/Statystyki czy kilka innych rzeczy.
Wreszcie mogę przeglądać wszystko bez odrywania rąk od klawiatury myszy/gładzika.

2 polubienia

Mięczak

1 polubienie

Tak się przyglądam temu nft i mam takie samo uczucie jak kiedys przy crypto. Pamiętam ze żal mi było 200 zł aby sobie kupić 1 bitcoin, bo to przecież jakieś bzdety te krypto. No i teraz mam takie FOMO że może będzie tak samo, tylko nijak nie widzę sensu w kupowanie nft. No myślę kombinuje i nic. Wciąż widzę dywan.

3 polubienia

Tylko teraz tych NFT jest trylion, wiec takie okazje już za nami. A raczej takie okazje, które łatwo zidentyfikować.

1 polubienie

Śmiem twierdzić, że dotychczasowe okazje też było stosunkowo trudno zidentyfikować gdy, były okazjami.
Teraz się wygodnie patrzy do tyłu, mając dzisiejszą wiedzę. Analiza wsteczna zawsze skuteczna :wink:

3 polubienia

Nie mówiąc o tym:) Trudno faktycznie wczuć się w sytuacje sprzed 12 lat czy Bitcoin faktycznie wybijał się na takiego faworyta.

Nie wybijal się. To tak jak byś zerknal na GitHub i tam znalazł jakiś projekt, który następnie opisanoby w mediach jako przełom. Parę geekow się tym podnieci, ale praktycznie wszyscy machna ręką i powiedzą meh.
Teraz jest trochę podobnie, niektórzy się podniecają nft, ale większość wciąż mówi meh.

myślałem, że UC będzie większym gamechangerem. Ale niestety jeśli mam peryferia od Logitech to działa to bardzo źle. Nawet alt+tab na ipadzie nie działa (żeby zrobić polskie znaki to też są problemy, beta). Żeby zacząć pisać po odpaleniu spotlight muszę najechać na niego myszka i kliknąć. Potężnie upierdliwe to jest! Mam nadzieje, że aktualizacja softu, o której wspomniał Wojt zmieni ten stan rzeczy.

Natomiast wyobrażam sobie, że z macbook to musi działać super jak jest myszka i gładzik. Tam gesty są dużo bardziej intuicyjne.

Zauważyłem znaczący spadek baterii w Maku po włączeniu universal control (MBA M1).
Też tak masz?

@pawelorzech dzięki za przypomnienie o tej aplikacji. Już kiedyś testowałem ale wyleciała i wróciłem do Spark. Teraz widzę, że sie sporo poprawiło. Wjechała na testy ponownie!

2 polubienia

Na Macu nie. Ale iPad leci w oczach

@pawelorzech Również dzięki za polecenie :grinning: :grinning: Właśnie czegoś takiego potrzebowałem :beers:

Odnośnie NFT w muzyce to przyszło mi do głowy jedno zastosowanie które wydaje mi się mieć sens.
Mianowicie - teraz kupujesz album w wersji limitowanej, preorderze albo w jakikolwiek inny sposób który daje Ci dostęp do dodatkowych treści (w sensie np. wersji instrumentalnych, dodatkowych kawałków) i zwykle okazuje się, że Ty musiałeś wyłożyć na to dodatkową kasę a w dniu premiery i tak to trafia na streamingi i każdy ma do tego dostęp albo w drugą stronę, kupiłeś ale musisz sie sam postarać o to, żeby móc tego posłuchać z innego źródła niż CD/winyl… A może gdyby razem z takim preorderem dostawało się NFT, a serwisy streamingowe zintegrowane z blockchainem potwierdzałyby Twoje prawo do tych treści i pozwalałyby je odtwarzać tylko osobom które je rzeczywiście posiadają?

Samemu zdarzało mi się polować na jakieś okazje, żeby kupić coś w rozszerzonej przedpremierowej wersji i chętnie bym skorzystał z takiego rozwiązania.

1 polubienie

Sprawdziłem zapowiadany w podzie sync iPad + iMac + Apple Mouse + Apple Keyboard. Działa imponująco dobrze. Pełen scroll w przeglądarce, tak jakbym korzystał z małego komputera i drugiego równoległego ekranu. Co prawda moja żona spytała, czy to nie jest tak jakbym właśnie miał drugi ekran. Ale tutaj tą magią jest “przeciąganie” plików z urządzenia na urządzenie jakby były jednym. Użyłem 2 razy i wyłączyłem, bo bateria :smiley:

5 polubień

To mój sekret - iPad jest podłączony do ładowania jeśli jestem przy biurku

czyli NFT bedzie mialo sens jako technologia, jesli zostanie zintegrowane z innymi systemami. I integracja jako obrazki w avatarze to nie jest integracja o jakiej pisze. Czyli np integracja NFT ze Spotify. I jak ktos kupilby plyte i mial potwierdzenie w formie NFT, to moglby jej sluchac “za darmo” w dowolnym serwisie streamingowycm, ktory poprzez NFT potwierdzalby wlasnosc. Co wiecej, moznaby odsprzedac ten NFT i tak jakby odsprzedac plyte. Jakos nie widze aby ktookolwiek chcial to zaimplementowac. Ani wytwornia ani serwis streamingowy nie polubiliby takiego podejscia.
Podobnie mogloby byc z grami na Steamie.

5 polubień

Jeśli chodzi o gaming, to dużym motorem napędowym będzie pierwsza naprawdę udana (grywalność, grafika, spójna wewnętrznie ekonomia, która nie wymusza pay-to-win) mająca pod spodem NFT.

Może to będzie coś całkiem nowego, może Czarodzieje z Wybrzeża zrobią udaną konwersję Magica, która przeniesie mechanizmy kolekcjonerskie i fizyczny marketplace do online (czego brakuje w MtG: Arena).
Do tego potrzeba kilku rzeczy: zajawkowiczów, którzy to zaprojektują i zaimplementują, technologii i graczy.

O zasoby ludzkie nie ma co się martwić, bo widzimy właśnie masową migrację specjalistów z wszystkich dziedzin w stronę inicjatyw z domeny web3 (przede wszystkim przez $$, ale też ekscytację czymś zupełnie nowym, z ogromnym potencjałem). Wydaje się, że ten trend nie zwolni, raczej wręcz przeciwnie.

Gracze są podzieleni, bo głośna (nie wiadomo czy duża) frakcja jest wkurwiona na wszystko co się wiąże z crypto przez ceny kart graficznych i/lub greenshamingowe argumenty o destrukcyjnym wpływie blockchainów na środowisko (zupełnie ignorując już istniejące “zielone” rozwiązania i rychłe przejście Ethereum na proof-of-stake). Nie wspominajac już o hajpowanych do granic możliwości cashgrabach (jpegach na blockchainie), nazywanych sztuką, bo one narobiły najwiekszego smrodu.
Milcząca większość będzie po prostu grać w to, co dostarczy im dobrej rozrywki, niezależnie od technologii pod spodem.

A jak już jesteśmy przy technologii, to kluczowe jest low-costowe mintowanie NFT na dużą skalę, co wyraźnie nie działa, gdy aplikowane jest na nie najszybszych blochchainach pierwszej warstwy (Layer 1), ale powinno się sprawdzić w dedykowanych rozwiązaniach Layer 2, jak na przykład IMX, czy Loopring. Polecam obejrzeć video AMA z Robbiem Fergusonem (CEO Immutable X) na kanale YT Superstonk.
Temat Layer 2 (side chainy jak Polygon, ale przede wszystkim optimistic i zero-knowledge rollupy) jest teraz najgorętszy w środowisku, bo obiecuje skokowy wzrost przepustowości z zachowaniem bezpieczeństwa, jakie dostarcza L1, więc powinniśmy widzieć przełomowe developmenty dosłownie z kwartału na kwartał.

Będą dobre projekty, będzie masa wtop, ale każda porażka to jednocześnie lekcja do wyciągnięcia przez następców i konkurencję.

Obstawiam, że OG gracze odpalający w piwnicy na Atari Ponga i Mario Bros, w najbardziej szalonych snach nie wyobrażali sobie, że za kilkadziesiąt lat powstaną takie gry, jak GTA V czy Elden Ring, but here we are.

1 polubienie

Miał ktoś taki problem z Mimestream?
Podczas próby zalogowania dostaję błąd 400:


Inne aplikacje nie zgłaszają takiego problemu (fantastical, etc.)

Nie ukrywam, że mi się lampka bezpieczeństwa zapaliła w tym momencie :stuck_out_tongue: (konto google mam zabezpieczone kluczami sprzętowymi).

1 polubienie