#405 - Ziemniaki z blokczejna

Originally published at: #405 – Ziemniaki z blokczejna – YesWas | Podcast

W ostatnim odcinku 2021 roku opowiemy o naszych świętach; sprytnym mechanizmie kupowania kart do Magic the Gathering na Cardmarket.com; nowym podcaście Arleny Witt (PoCudzeMovie) i problemach z Anchorem (logowanie kontem Apple i dystrybucja świeżych podcastów). 

Na koniec Wojt weźmie Was z zaskoczenia i opowie jak używać blockchain do ziemniakologii. Link do ziemniaków Wojta: https://identyfikowalnosc.carrefour.com/pl/JzN/ziemniak-bugaj/details?ean=5905784300535&variety=Colomba&growerNumber=Z%2F05&dateOfPackaging=2021-12-16

Partnerem tego odcinka jest Farnell. Wpisz kod „YesWas10” w sklepie na https://pl.farnell.com, aby zgarnąć 10% zniżki na zakupy powyżej 300 zł. Voucher jest ważny tylko do 31.12.2021 roku i można go wykorzystać 1 raz na użytkownika. Tutaj lista marek i produktów, których nie dotyczy ta zniżka: https://ywp.pl/exclusions-farnell

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 3$ odblokuj sobie dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (https://www.patreon.com/ywp) i wspieraj redakcję Yes Was.

Porozmawiaj z nami i naszą cudowną społecznością na forum Yes Was Podcast (https://forum.yeswas.pl). Serio, to jedno z takich miejsc, gdzie istnieje kultura wypowiedzi! Gorąco zapraszamy do debaty.

Kanał z dobrymi promkami: YesWasDiscount

Możesz być z nami w kontakcie także na: grupie na Telegramie, Twitterze i Facebooku.

Prowadzący: Paweł Orzech, Wojtek Wieman, Andrzej Kotarski

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski

Intro: Breakmaster Cylinder

Kolejność treści:

00:00:00 – Intro BMC

00:00:45 – Wstępnie rozmawiamy

00:02:10 – Refleksje poświąteczne

00:13:27 – CardMarket

00:18:00 – Anchor się popsuł

00:21:05 – Ukrywanie maila w Apple

00:31:52 – O Sparku chwila

00:38:42 – Sponsorem tego odcinka jest Farnell

00:40:30 – Ziemniaki i blockchain

00:54:54 – No to pa

00:57:38 – Outro BMC

3 polubienia

Miałem dokładnie tak samo z logowaniem przez Appla. Na szczęście apka nie była istotna (dopiero miałem opłacać subskrypcję).

1 polubienie

@pawelorzech poka kubek


Leci do mnie teraz paczkomatem (bo nie miałem miejsca, żeby go zabrać), więc to jedyne foto jakie mam

2 polubienia

Też przestałem używać applowskiego logowania, przez niedochodzące maile.

wyslales sam sobie paczke paczkomatem? bo nie miales jak wziac jednego kubka? wracales hulajnoga?

1 polubienie

Może Orzech jest w stanie podróżować z tylko jednym ogromnym elementem wyposażenia naraz. A cukinię paczkomatem to raczej ciężko… :rofl:

4 polubienia

Nie, nie, wysłałem bo dostaliśmy dużo rzeczy, jechaliśmy na święta jeszcze do jednego domu, więc wysłaliśmy sobie paczkomatem:)

Z tego co pamiętam z dokumentacji developerskiej to Apple Sign In ma w konfiguracji również domenę, więc pewnie filtrują maile, które są wysyłane z innych domem niż ta dla której został stworzony alias.

Najprościej spróbować wysłać sobie maila na alas stworzony dla jakiejś innej aplikacji i zobaczyć czy dotrze?

Jestem bardzo ciekawy ciągu dalszego z tym Hide my e-mail.

@6ghost9 @pawelorzech @AndrzejKotarski

Mam pytanko odnośnie Sparka. Chciałem wypróbować, tym bardziej, że niedługo ma być wersja webowa (pisałem do nich na Twitterze i mówili, że powinna się pojawić w ciągu 6 miesięcy).

Mam z tym jeden wielki problem - oni chcą pełen dostęp do mojego maila. Nie jest to klient, który działa ad hoc na moim komputerze/telefonie i kontaktuje się bezpośrednio poprzez IMAP z Gmailem, tylko klient, który zaciąga dane ze swojego serwera, który jest proxy pomiędzy Gmailem a apkami klienckimi.

Powiedzmy, że mogę im zaufać w kwestii nie zaglądania do moich maili. Jednak nie ufam jakiejś małej firmie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich serwerów (a przynajmniej bardziej w tej kwestii ufam Google, czy Apple). Nie chciałbym, aby ktoś potem sprzedał moje wszystkie maile na dark webie…

Sprawdziłem ich politykę prywatności i nie trzeba być jakimś prawnikiem, żeby zobaczyć, że jest ona trochę pokrętna.

Niestety nie odważyłem się zezwolić na dostęp do moich kont

Oni w FAQ mają cały dział dotyczący tego gdzie i jakie maile są trzymane. Generalnie działa to tak, że Spark jest zarówno klientem takim jak IMAPowy dowolny, jak i serwisem który niektóre maile trzyma na swoich serwerach. Domyślnie wszystkie maile są trzymane tylko na Gmailu i Spark jest niemal nakładką na Gmaila. Ale jeżeli z jakimś mailem wykonasz akcję specyficzną dla Sparka (taką, która na pewno nie jest wspierana przez Gmaila) - np. włączysz mu snooze - wtedy mail jest przerzucany na serwer Sparka, ale tylko do momentu tego snooza.

2 polubienia

Nawet jeśli masz rację, to wciąż posiadają w swojej bazie tokeny dostępu do wszystkich maili, co dalej naraża nasze dane na kolejny potencjalny wyciek.

Przyznam, ze tez nie jestem wielkim fanem dawania takich uprawnień firmom zewnętrznym.

to jest dramat jak działa wyszukiwanie w mail.app DRAMAT! Jest nowy rok i on chyba wyszukuje mi maile tylko z 4 ostatnich dni! Poebało?!?!?! Tak się nie da pracować!
Jak bym miał podpięte domeny pod gmail to bym sobie wyszukiwał przez web ale specjalnie je odpiąłem, żeby mieć tematy poza google. I teraz się zastanawiam czy nie wykupić fastmaila… (gdyby on nie był tak brzydki i archaiczny uxowo)

edit. tak samo skonfirugowane mail.appy na iphone i ipad wyszukują wiadomości na zadaną frazę sprzed kilku lat.
I fakt jak dobrze działa aplikacja mail na urządzeniach mobilnych trzyma mnie przy domyślnej aplikacji na desktopie. Lubię mieć klony rozwiązań desktop - mobile. Te skrzynki, które mam w mail.app chcę mieć tu i tu w tej samej aplikacji, to samo tyczy się Sparka.

1 polubienie

https://beta.fastmail.com wygląda lepiej

1 polubienie