#333 - Miłosny trójkąt podcastowy

W pełni się zgadzam.

A to już bardzo zależy. Wyżej wspomniana przeze mnie Forumogadka robi także streamy i zależy od sytuacji, ale potrafią z donacji zebrać nawet grubo ponad tysiąc PLN podczas jednego streamu. Sam podcast może nie zdobywa wielu nowych zasięgów, ale jego twórcy zbierają kasę, tak jak Yes Was dzięki After Dark.

1 polubienie

Jest dokładnie jak mówicie. Chociaż PC pokazuje np. po prostu ile osób subuje dany podcast. Więc to też jest inaczej. No ale nie wiedzieliśmy - oczywiście - że są takie staruchy. I nie sprawdzaliśmy tego, no bo po co sprawdzać w trakcie odcinka jak brzmi prawdziwie :smiley: ale spoko, odniesiemy się do tego w następnym, jako followup

I na tym polega podcast. Mało tego, można powiedzieć, że na tym polega każda opinia, gdy otworzy się usta i się ją wypowie. Nie jest doskonale sprawdzona ani idealna.

Przykładowo Wojtek wciąż myli cyfry z liczbami. Czy słuchacze są o to źli? Ja tego nie widzę i sam to ignoruję.

Forumogadka przez lata wykształciła sobie nawet segment BAJOP - blisko, ale jednak obok prawdy. W tym segmencie odpowiadają na wiadomości słuchaczy w sprawie swoich pomyłek. Jak się rozmawia kilka godzin, nietrudno o jakąś pomyłkę.

Więc wszystko jest w porządku, chyba nikt nie ma naprawdę pretensji o tę pomyłkę, a segment o starszych, polskich podcastach może być ciekawy, jeśli robicie na ten temat jakiś research. Z takich ciekawostek - podcast Niezatapialni powstał, gdy zniknął jakiś podcast o grach z portalu wp.pl. Natymiast Forumogadka powstała dlatego, że przestała publikować nagrania Polygadka, podcast o grach serwisu Polygamia.

Wracając do Niezatapialnych, współautorką tego podcastu jest Iga Ewa Smoleńska, która obroniła pracę doktorską z tematu gier wideo. Nawet nie wiedziałem, że w Polsce można napisać pracę na taki temat, w każdym razie słucha się jej (autorki, nie pracy) po prostu świetnie.

Skoro już się znowu rozpisałem, to na dodatek się powtórzę. Podcasty o grach to najmocniejsza gałąź polskiego podcastingu. Jeśli Wasz nowy podcast o grach nie jest przede wszystkim pogadaniem sobie z przyjaciółmi, a myślicie o jakiejś monetyzacji w perspektywie roku lub dwóch, to moim zdaniem nie ma na to szans. Najpopularniejsze giereczkowe podcasty w Polsce mogą liczyć najwyżej na darmowe gry. I to też nie zawsze, bo oni się w tańcu, że tak powiem “nie przekomarzają” i potrafią zrównać z ziemią nawet najpopularniejsze tytuły AAA, więc wydawcy raczej się nie prześcigają w dostarczaniu im darmowych kodów czy też egzemplarzy gier. Więc nawet szansa na pogranie sobie za darmo nie jest zbyt pewna.

Tak czy inaczej, życzę każdemu Waszemu podcastowi jak i innym ogromnej popularności, im więcej treściwych podcastów, tym lepiej dla nas, słuchaczy.

1 polubienie

Warto wspomnieć jeszcze, że Iga jest częścią arhn.eu

1 polubienie

Jesteś pewien? Z tego co wiem, oni tam w arhn.eu mają dosyć mocno rozbudowaną społeczność skupioną wokół forum, więc może tam się udziela, natomiast obejrzałem wiele popularnych filmików arhn.eu na YouTube i nie była tam nawet wspomniana.

Ewidentnie ona, sam się zdziwiłem
Poznałem ją po głosie na Gramytatywnie 2019 chyba i zacząłem szukać

U mnie z podcastów czysto growych, które nie zostały jeszcze tu wymienione są grane PADcast oraz Krokiet Kast. Jeden i drugi opiera się głównie na aktualnie wychodzących grach (omówieniu/mini recenzji), wydarzeniach, ogłoszeniach, itd. i jakoś trudno jest mi sobie wyobrazić aby długoterminowo robić to inaczej. No ale życzę powodzenia oraz ciekaw jestem jak to się rozkręci. Może chociaż jeden podcast z osobą z 11bit będzie żył jak już Jęki Walenia przepadły.

nie najlepsza ta nazwa :smiley:

1 polubienie

Ja się dalej łudzę, że wrócą

1 polubienie

Ja bym akurat tego super pewny nie był i o ile nie jest to naszym celem i nikt nie powiedział nawet w rozmowie prywatnej, że chcemy to osiągnąć, to jestem dobrej myśli bo idzie powiew zmian!

Ja tak samo.
@pawelorzech przycisnij Rufusa w pracy, żeby coś nagrał :wink:

1 polubienie

Albo może przyjść do nagranego jako gość przynajmniej

Hej. Przyznam, ze wejście między ten duet jest perwersyjne, ale naprawdę dobrze mi w roli tego trzeciego, który wprowadza nowy smaczek do związku. :smile:

A co do samego odcinka - brak xCloud na iOS jest przedziwny, ale przyznam, ze jestem już na tyle rozczarowany działaniem Remote Play, ze nie przywiązywałem do tego typu usług większej wagi. Na ten moment dla mnie granie to jednak jest cała niezbędna otoczka - TV, pad, konsola. Z podobnego powodu jakoś nigdy nie podeszły mi handheldy, a probowalem z GameBoy Advance, PSP.

1 polubienie

u mnie dokładnie na odwrót. Do grania został tylko iphone (niech ktoś w końcu zrobi do tego dobry pad a`la switch - ale dobry a nie to gunwo co dają teraz). Mobile Legends, Brawl Stars, Alto i Archero… W nic innego praktycznie nie grałem od dobrego roku :frowning:

Nie znam ani jednej z tych gier, ale mobilne kojarzą mi się z duża intensywnością, skupieniem na gameplay. A ja wolne gry fabularne + sportowe.

1 polubienie

To były Nieczyste zagrywki

1 polubienie

Mam nadzieję że monetyzacja nie jest obowiązkowa. Nie każdy podcast musi zarabiać. Generalnie nie każda działalność w życiu musi prowadzić do zysku w pieniądzu. Ja np mam swoje hobby i ramach hobby bywa że robię coś za darmo, z samej pasji. A do zarabiania “piniendzy” służy mi praca.

1 polubienie

Monetyzacja nie jest obowiązkowa. Nie każdy podcast musi zarabiać, dlatego pytałem o to w założeniach tworzenia tego podcastu. Ogromna większość (polskich i anglojęzycznych) podcastów na siebie nie zarabia. Przyzwoitej jakości podcast jest tak czaso- i pracochłonny, że - poza wyjątkami - nie nadaje się jako część uprawiania hobby, co pokazało wiele podcastów stworzonych z samej pasji, które upadły.

2 polubienia