Zdjęcia problem z datami i godzinami

Witajcie Wąsacze i Wąsaczki ja przychodzę dziś z następującym problemem, gdyż zabrakło mi pomysłów jak rozwiązać kwestie problemu z datami i godzinami na zdjęciach w galerii. Mianowicie jest pewna grupa zdjęć, które były robione telefonem i tu wszystko w galerii jest ok. Ale jak już mam zdjęcia, które były jak kolwiek przegrywane czy to przez kompa w klasyczny sposób telefon podłączony kablem i z dysku zewnętrznego wgrywane czy po pobraniu z dysku google jest sajgon z datami i godzinami przez co rozjerzdrza się cała biblioteka. Jest rozjazd w tych zdjęciach bo po zgraniu na telefon z różnych miejsc robią się daty i godziny utworzenia zdjęcia względem zgrania na nośnik zewnętrzny lub na gdrive i nie ma rzeczywistych dat i godzin utworzenia danego zdjęcia. Czy ktoś zna jakiś wmiare sensowny i prosty sposób na ogarnięcie tego.

Ja używałem czegoś do ustawiania nazw plików zgodnych z datą z danych exif. Są różne narzędzia. Niestety nie pamiętam nazwy. Poszukaj.

Bawiłem się ostatnio. Pewnie musisz zmienić date utworzenia pliku i ewentualnie dstebwykonania. Te dwa programy powinny ci wystarczyć
EXIF Date Changer - Tu można ustawić date wykonania
BulkFileChanger - a tu resztą się pobawić

Exifer = z linii komend

Ja używam do zmian nazw plików aplikacji Rename Master (na Windows). Zrobiłem sobie preset na dodawanie do każdej nazwy pliku ciągu “YYYY-MM-DD_HH:MM:SS_” (ważne - musi być modification time) i pięknie się sortuje wszystko. Aplikacja jest darmowa i naprawdę turbo prosta w obsłudze.

Nie mylą się miesiące z minutami? Zazwyczaj było tak, że minuty (i w ogóle cały czas) były maskowane małymi literami…
ale może się nie znam :thinking:

A nie wiem… ale jest to oczywiście możliwe. Tak napisałem żeby ideę przekazać.

Zmiana daty i godziny to jedno, tylko pytanie jak z pliku wyciągnąć poprawną date i godzinę

Exif

jak chce edytować dane exif to tam jest data nie poprawna

a gdziekolwiek jest tam poprawna data? Data edycji może?

Brak poprawnej daty w exif i teraz pytanie czy jeszcze jakoś da się odzyskać poprawną date

jesli nie ma w ogole to moze data samego pliku jest poprawna? a jesli jest przesunieta to mozna ja przesunac np Exiferem

W EXIF data utworzenia jak i modyfikacji jest nie poprawna i pytanie jest takie czy w tym momencie nie odzyskam poprawnej daty zrobienia zdjęcia

ale skad? sa tylko dwa zrodla daty: data pliku i data w EXIF. Mozna je kopiowac, zamieniac, przesuwac - co potrzebujesz.