Zarzadzanie urzadzeniami APPLE w firmie

Hello zastanwiam sie jak ogarnac jeden temat
W pracy mamy pare tabletow i iphonow i mysle jak najlepiej nimi zarzadzac
Wiem ze sa specjalne oprogramowania do tego ale jak narazie w pracy nikt ni eplanuje wylozyc na to kasy
Zastanwia mnie to jak jest w innych miejscach
czy kazde urzadzenie ma wlasne apple id czy dziela jedno,
Tak samo z urzadzeniami z androidem czy zaklada sie im jeden email czy kazdy lepiej aby mial swoj email do korzystania z marketu itp

Ktos sie z czyms takim spotkal?

Wyglada na to, ze potrzebny Ci MDM.
Sprawdź jamf
Pierwsze trzy urządzenia w jamf now są za free, wiec możesz potestować, czy Ci to odpowiada.
Potem tylko $2 za kolejne urządzenie.

PS: Nie ma na świecie nic gorszego, niż jedno Apple ID używane przez wiele osób. Zdecydowanie idź drogą MDM.

1 polubienie

tak MDM by zrobil robote ale jak narazie musze sie grzebac z apple id itp ale podesle link mojemu managerowi

a cos jak jamf ale na andka?

1 polubienie

Podkresl mu to, ze pierwsze trzy urządzenia są za free. Na zawsze. Wiec może bęc ciśnienia na spokojnie wszystko sobie potestować. Jak mu nie pasuje, to może zrezygnować bez żadnych kosztów.

Gestion des appareils mobiles Google : solution MDM | Google Workspace ?

wiesz to jest starszy koles i strasznie sie obawia cloud based rozwiazan :wink:

ogolnie jak bysmy mieli isc juz w MDM to bardziej cos w stylu SOTI
multiplatformowe

1 polubienie

Wytłumacz, pokaż zalety, roztocz piękną wizję i sprzedaj ideę a później już leci :slight_smile:
Najważniejsze to zbudzić w kliencie potrzebę, nawet jeśli teraz jeszcze nie jest jej świadom :slight_smile:
Bo w życiu wszystko sprowadza się do sprzedaży :stuck_out_tongue:

Jest coś takiego jak Apple Configurator.
To jest chyba darmowe nawet. Pozwala na masowy enrolment urządzeń, tyle, że po kablu

MDM wyłącznie. Nie wiem ile masz urządzeń, ale z punktu widzenia admina ważne jest żeby nimi zarządzać, nie kontrolować manualnie, więc dajesz użytkownikom używać ich Apple ID, ale kontrolujesz wszystkie policy na urządzeniu. My używamy MobileIron ale to firma 120k+ z mnóstwem urządzeń od Apple.

A jak to przedstawić managerowi - nie wiem w jakiej branży pracujesz, ale to jest właściwie prezentacja pt. Kupujesz pracownikowi drogie urządzenie i możesz je:

a) kontrolować, odpowiednio zabezpieczając dane firmy jakie są na tym urządzeniu. Ustawić poziom zabezpieczeń, dostawać alerty jeżeli dzieje się coś złego.
b) nie kontrolować i pogodzić się z prawdopodobną utratą danych, lub co gorsza z pogorszeniem wizerunku firmy.

Właściwie MDM się broni samo bo jak sobie pomyślisz że masz firmę X, nieistotne jaka branża, i telefon z wrażliwymi mailami zostanie zgubiony - to masz czasem sytuację nie do odkręcenia. Chytry zawsze dwa razy traci.

1 polubienie

ja to dobrze wiem
urzadzenia mobilen dopiero wchodza wiec mam nadzieje ze sie ogarna i w koncu cos ruszy w tym temacie

a co do apple configurator to ok ale chyba do tego potrzebny jest mac a takiego posiadam tylko ja :wink:

Z mojej strony polecam rozwiązanie MDM-owe od Cisco. Cisco Meraki Systems Manager: Mobile Device Management (MDM) | Systems Manager | Cisco Meraki

W firmie używamy tego do zarządzania ok 130 urządzeniami Apple (iPhone, iPad).
Mamy rownież konto w Volume Purchase Program od Apple (https://vpp.itunes.apple.com/?l=en) i mamy je spięte z Meraki.
Dzięki temu Przygotowanie telefonu dla pracownika wraz z ustawieniami i aplikacjami zajmuje chwile. Można również zarządzać zdalnie zostawiając wiele swobody użytkownikowi (może korzystać ze swojego Apple ID).
Rozwiązanie obejmuje:

  • zarządzanie i ewidencje urządzeń
  • zarządzanie politykami (np. profile Wi Fi, podpinanie kont exchange w aplikacji mail)
  • zdalna instalacja aplikacji firm trzecich z App store.
    i wiele wiele innych.

Do pełni szczęścia brakuje nam podpięcia konta DEP od Apple (Korzystanie z funkcji automatycznej rejestracji urządzeń - Wsparcie Apple (PL)). Jestem w trakcie załatwiania tego w firmie. Generalnie temat Ciekawy i okazuje się, że urządzenia Apple są świetnym sprzętem do zastosowań korporacyjnych.

Dopóki nie musisz na iDevices robić split tunnellingu albo podpinać ich pod proxy z forced authentication z AD, rzeczywiście są super :slight_smile:

Ale tak poza tym to się absolutnie zgadzam. MDM to podstawa i warto się tym zainteresować jak masz więcej niż 5 urządzeń w firmie (a pewnie nawet jak masz trzy to i tak warto).

A już na pewno jeżeli masz jakiekolwiek “firmowe” appki które muszą iść po VPN. My w MobileIron mamy własny sklep z aplikacjami firmowymi.

To będzie typowa odpowiedź “nie znam się ale się wypowiem”:
W wielu firmach popularna stała się migracja do Office 365 i jest tam MDM w cenie (o jakichś ograniczonych możliwościach).