Zarzadzanie urzadzeniami APPLE w firmie

Hello zastanwiam sie jak ogarnac jeden temat
W pracy mamy pare tabletow i iphonow i mysle jak najlepiej nimi zarzadzac
Wiem ze sa specjalne oprogramowania do tego ale jak narazie w pracy nikt ni eplanuje wylozyc na to kasy
Zastanwia mnie to jak jest w innych miejscach
czy kazde urzadzenie ma wlasne apple id czy dziela jedno,
Tak samo z urzadzeniami z androidem czy zaklada sie im jeden email czy kazdy lepiej aby mial swoj email do korzystania z marketu itp

Ktos sie z czyms takim spotkal?

Wyglada na to, ze potrzebny Ci MDM.
Sprawd┼║ jamf
Pierwsze trzy urz─ůdzenia w jamf now s─ů za free, wiec mo┼╝esz potestowa─ç, czy Ci to odpowiada.
Potem tylko $2 za kolejne urz─ůdzenie.

PS: Nie ma na ┼Ťwiecie nic gorszego, ni┼╝ jedno Apple ID u┼╝ywane przez wiele os├│b. Zdecydowanie id┼║ drog─ů MDM.

1 polubienie

tak MDM by zrobil robote ale jak narazie musze sie grzebac z apple id itp ale podesle link mojemu managerowi

a cos jak jamf ale na andka?

1 polubienie

Podkresl mu to, ze pierwsze trzy urz─ůdzenia s─ů za free. Na zawsze. Wiec mo┼╝e b─Öc ci┼Ťnienia na spokojnie wszystko sobie potestowa─ç. Jak mu nie pasuje, to mo┼╝e zrezygnowa─ç bez ┼╝adnych koszt├│w.

https://gsuite.google.com/products/admin/mobile/ ?

wiesz to jest starszy koles i strasznie sie obawia cloud based rozwiazan :wink:

ogolnie jak bysmy mieli isc juz w MDM to bardziej cos w stylu SOTI
multiplatformowe

1 polubienie

Wyt┼éumacz, poka┼╝ zalety, roztocz pi─Ökn─ů wizj─Ö i sprzedaj ide─Ö a p├│┼║niej ju┼╝ leci :slight_smile:
Najwa┼╝niejsze to zbudzi─ç w kliencie potrzeb─Ö, nawet je┼Ťli teraz jeszcze nie jest jej ┼Ťwiadom :slight_smile:
Bo w ┼╝yciu wszystko sprowadza si─Ö do sprzeda┼╝y :stuck_out_tongue:

Jest co┼Ť takiego jak Apple Configurator.
To jest chyba darmowe nawet. Pozwala na masowy enrolment urz─ůdze┼ä, tyle, ┼╝e po kablu

MDM wy┼é─ůcznie. Nie wiem ile masz urz─ůdze┼ä, ale z punktu widzenia admina wa┼╝ne jest ┼╝eby nimi zarz─ůdza─ç, nie kontrolowa─ç manualnie, wi─Öc dajesz u┼╝ytkownikom u┼╝ywa─ç ich Apple ID, ale kontrolujesz wszystkie policy na urz─ůdzeniu. My u┼╝ywamy MobileIron ale to firma 120k+ z mn├│stwem urz─ůdze┼ä od Apple.

A jak to przedstawi─ç managerowi - nie wiem w jakiej bran┼╝y pracujesz, ale to jest w┼éa┼Ťciwie prezentacja pt. Kupujesz pracownikowi drogie urz─ůdzenie i mo┼╝esz je:

a) kontrolowa─ç, odpowiednio zabezpieczaj─ůc dane firmy jakie s─ů na tym urz─ůdzeniu. Ustawi─ç poziom zabezpiecze┼ä, dostawa─ç alerty je┼╝eli dzieje si─Ö co┼Ť z┼éego.
b) nie kontrolowa─ç i pogodzi─ç si─Ö z prawdopodobn─ů utrat─ů danych, lub co gorsza z pogorszeniem wizerunku firmy.

W┼éa┼Ťciwie MDM si─Ö broni samo bo jak sobie pomy┼Ťlisz ┼╝e masz firm─Ö X, nieistotne jaka bran┼╝a, i telefon z wra┼╝liwymi mailami zostanie zgubiony - to masz czasem sytuacj─Ö nie do odkr─Öcenia. Chytry zawsze dwa razy traci.

1 polubienie

ja to dobrze wiem
urzadzenia mobilen dopiero wchodza wiec mam nadzieje ze sie ogarna i w koncu cos ruszy w tym temacie

a co do apple configurator to ok ale chyba do tego potrzebny jest mac a takiego posiadam tylko ja :wink:

Z mojej strony polecam rozwi─ůzanie MDM-owe od Cisco. Cisco Meraki Systems Manager: https://meraki.cisco.com/products/systems-manager#features

W firmie u┼╝ywamy tego do zarz─ůdzania ok 130 urz─ůdzeniami Apple (iPhone, iPad).
Mamy rownie┼╝ konto w Volume Purchase Program od Apple (https://vpp.itunes.apple.com/?l=en) i mamy je spi─Öte z Meraki.
Dzi─Öki temu Przygotowanie telefonu dla pracownika wraz z ustawieniami i aplikacjami zajmuje chwile. Mo┼╝na r├│wnie┼╝ zarz─ůdza─ç zdalnie zostawiaj─ůc wiele swobody u┼╝ytkownikowi (mo┼╝e korzysta─ç ze swojego Apple ID).
Rozwi─ůzanie obejmuje:

• zarz─ůdzanie i ewidencje urz─ůdze┼ä
  • zarz─ůdzanie politykami (np. profile Wi Fi, podpinanie kont exchange w aplikacji mail)
  • zdalna instalacja aplikacji firm trzecich z App store.
    i wiele wiele innych.

Do pe┼éni szcz─Ö┼Ťcia brakuje nam podpi─Öcia konta DEP od Apple (https://support.apple.com/pl-pl/HT204142). Jestem w trakcie za┼éatwiania tego w firmie. Generalnie temat Ciekawy i okazuje si─Ö, ┼╝e urz─ůdzenia Apple s─ů ┼Ťwietnym sprz─Ötem do zastosowa┼ä korporacyjnych.

Dop├│ki nie musisz na iDevices robi─ç split tunnellingu albo podpina─ç ich pod proxy z forced authentication z AD, rzeczywi┼Ťcie s─ů super :slight_smile:

Ale tak poza tym to si─Ö absolutnie zgadzam. MDM to podstawa i warto si─Ö tym zainteresowa─ç jak masz wi─Öcej ni┼╝ 5 urz─ůdze┼ä w firmie (a pewnie nawet jak masz trzy to i tak warto).

A ju┼╝ na pewno je┼╝eli masz jakiekolwiek ÔÇťfirmoweÔÇŁ appki kt├│re musz─ů i┼Ť─ç po VPN. My w MobileIron mamy w┼éasny sklep z aplikacjami firmowymi.

To b─Ödzie typowa odpowied┼║ ÔÇťnie znam si─Ö ale si─Ö wypowiemÔÇŁ:
W wielu firmach popularna sta┼éa si─Ö migracja do Office 365 i jest tam MDM w cenie (o jakich┼Ť ograniczonych mo┼╝liwo┼Ťciach).