Sprzet pod Client VPN - Jaki?

Cześć wszystkim :raised_hands::sunglasses:
myśle o zakupie nowego routera zeby caly ruch puscic po vpnie. Na celowniku wybralem dwa routery Asusa

https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC65P ( za 400 zl w x kom )

https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC58U ( za 350 zl w x kom )

Zastanawiam sie ktory z tych modeli wybrac… AC65P ponoc byl wydany pod koniec zeszlego roku. Jest na MediaTeku nie wiem czy jest to az tak znaczacy minus ale ma dwa rdzenie wzgledem 4 Qualcoma w AC58U wydany jakos w 2016.
AC65P niby jest szybszy na papierze.

Czy warto instalowac OpenWRT zamiast AsusWRT ? Na 65P niestety nie widze alternatywnego firemware

Jakby mial ktos jakies doswiadczenia bylbym wdzieczny za jakąś rade,

piąteczka :raised_hands:

1 polubienie

Mam RT-AC68U. Jako router jest ok. Jeśli za pomocą openwrt chcesz zrobić jakiś cebulowy NAS z torrentem to z doświadczeniam powiem, że mój nie dał rady wróciłem do oryginalnego softu.

1 polubienie

Samych routerów nie testowałem ale co do WRT to szczerze polecam. Sporo rzeczy można sobie “ustawić tak jak się chce” (choć czasami jest to droga przez mękę). Choć na bardzo duży plus zasługuje ogromna społeczność oraz częste aktualizacje co znacząco poprawia wydajność oraz bezpieczeństwo.
A wracając do wyboru sprzętu: wiele zależy od tego jak szybkie będziesz miał łącze, ile urządzeń chcesz podłączyć do swojej sieci oraz jakie usługi chcesz uruchomić na routerze.

Też kiedyś bawiłem sie z podobną opcja tyle, że do zwyklego ściągania plików… skonczylo sie na postawieniu starego lapka ktory robi za domowy server. Niestety zaden router w moim wypadku nie ogarnial wszystkiego na czym mi zalezało wtedy ( jdownloader, SMB pod domowa siec przy uzytku miboxa )
Polecam taka opcje kazdemu kto ma stary sprzet, niestety bawienie sie w zakup i stawianie specjalnie pod to sprzetu jest dosc drogie.
RasperryPi raczej odpada, Gigabite i Intel maja swoje male podstawki bez dyskow za około 500 zl + plus dysk + ram juz mamy prawie tysiak… ale jak to mówia coś za coś

Zależy mi najbardziej na puszczeniu calego ruchu po VPN ( OpenVPN ) i zmianie podstawowych dnsow. Ilosc urzadzen tak srednio jak dla 3 osob.

W takim wypadku oba routery wyglądają na dobre i powinny Ci wystarczyć na parę lat.

Jakiś czas temu kupiłem sobie FUJITSU P910 TOWER G640 8GB do którego dołożyłem dyski 3x2TB i kolejne 8GB RAMu i postawiłem na tym FreeNAS. Całość kosztowała coś w okolicach 1000 zł (większość tej ceny to koszty zakupu dysków) ale spisuje się znakomicie.

Szanuje postawienie takiego cudnego NASA :raised_hands::sunglasses:

co do routerow, musze dalej szukać… kupilem AC58 i oddalem go po trzech godzinach… ehhh mial gorszy zasięg niż mój router z UPC : \
AC65 nawet nie chce sprawdzać, ma ponoc anteny o takiej samej mocny.
Nie wiem? moze Netgar ? czas pokaże :wink:

Jako maszynkę do torrentów + przestrzeń dyskową na filmy (samba) + pihole używam raspberry pi z zewnętrznym dyskiem. Nawet nieźle to działa.

Ot zwykły bardzo budżetowy NAS ale na potrzeby domowe w zupełności wystarcza (SMB + Time Machine + Plex + VM z PiHole)

Ja ma od paru lat TL-WDR4300 i jeszcze nie sprawił mi żadnych problemów. Co prawda mieszkanie ma 64 m2 także nie za duże przez co nie mam problemów z zasięgiem.

A może zainteresuj się siecią mesh. Jna forum ciekawy wątek na ten temat.

1 polubienie

Niestety meshe odpadaja przez ich oprogramowanie które jest slabej jakośći w większosći wypadków - nie widzialem, żeby openwrt czy dd-wrt wspieralo takie cuda

Faktycznie nie wspiera ale można sobie router przestawić w tryb repeater i też powinno działać.

Tylko przy takim rozwiazaniu musialbym kupic juz dwa sprzety. Niestety w routerze/modemie od upc nic nie mozna przestawic poza haslem do sieci i jej nazwa.

Mysle teraz o Netgear 6400 zmiescilby sie w budzecie okooo 400 zl, tylko ciekawe jak dziala na nim DD-WRT

Internet podpowiada, że można taki router przestawić w tryb bridge? Jeśli tak to dobrze bo router od UPC będzie robił jedynie jako modem a całość połączenia śmiało skonfigurujesz sobie z poziomu swojego routera w WRT (mój Netiaspot jest tak ustawiony na routerze WAN działa na PPPoE) przez co będziesz miał całkowitą kontrolę nad konfiguracją swojej sieci.

OpenWRT jak i DD-WRT jest wspierane przez Twój router także nie powinno być wiśkszych problemów.

Ja mam internet od UPC i od samgo początku router robi za modem tylko i wyłącznie, jest przezroczysty, adres IP zewnętrzny dostaje dopiero mój router.

Netgear R6400 AC1750 Nighthawk Specs

  • Dual Core 1 GHz (1000 MHz) Broadcom CPU internal processor
  • 3 powerful, adjustable external antennas.
  • 256 MB of RAM/128 MB of flash memory
  • DD-WRT Compatible

No wygląda spoko jeśli chodzi o hardware, więc myślę, że nie będzie problemu.
Ja sam mam wrt na starym tp-link4300 i działa, a sprzętowo nie dorasta do pięt temu netgearowi :slight_smile:

Swój człowiek :slight_smile: i potwierdzam że 4300 działa bardzo stabilnie

Wiadomo inna bajka inne generacje urzadzen :wink:

Wgl jeszcze nie sfinalizowalem zakupu, ciagle nie jestem pewien co wybrać.
Prosilem o propozycje ekipe z X-KOM i dostalem Rezer Portal Razer Portal Gaming (2400Mb/s a/b/g/n/ac, 2xUSB) - Routery - Sklep komputerowy - x-kom.pl niestety nie wspiera DD WRT ale ma OpenVPN. Nie wiem co mysleć o tym sprzęcie.

Chcialem wydac maks 500 zł więc Portal by sie jeszcze łapał. Jak pytalem na reddicie ( Reddit - Dive into anything ) ktos z zagranicy proponowal mi Netgeara r7800 ale niestety cena w polsce klasuje sie na 750 zł.

Netgear r6400 vs Portal Rezer hmm ? ehhh

Nie znam kompletnie tego Razer Portal. Szybki risercz w google i ten cały Razer to ma raczej takie sobie opinie. Netgear jest teoretycznie oceniany lepiej.
Na Twoim miejscu brał bym jednak coś bardziej sprawdzonego/popularnego.

Nie wiem co sadzić o tym NetGear R6400… a 7000 czy 7800 to juz wydatek 700/750 zł : \

co do tego Portala to serio malo o nim piszą aż dziwne… w sumie u nas w kraju dopiero teraz zaczynają pojawiać się te routery…

już mnie lekko zaczynaja wkurzać te poszukiwania : \

Za bardzo zaczynasz się rozglądać. NA początku miałeś wybrane dwa modele, a teraz masz już ich co najmniej 4 :stuck_out_tongue_winking_eye:
Skoro 700-7500 zł to za dużo to zrezygnuj z zakupu. Skoro Razer jest jeszcze mało znany zrezygnuj z zakupu. I tak do wyboru masz dwa asusy z pierwszego postu i R6400.
Osobiście, patrząc na oceny RT-AC65P i R6400 bardziej bym się skłaniał jednak do R6400. Choć nie jest on wspierany przez OpenWRT za to AC58U już zainstalujesz OpenWrt 19.07 jak i 18.06

Reasumując: brałbym AC58U bo: osiągi zadowalające, oceny także ma nie najgorsze, zdecydowanie mieści się w Twoim budżecie no i wspiera Wrt.

AC58u wlaśnie sprawdzałem i byłem średnio zadowolony. R6400 wygląda spoko ale wciąż mysle o innych modelach. Ogolnie jestem w stanie budżet troche zwiększyć tylko musze wiedzieć, że dane rozwiązanie będzie działać w 100%
Przeczytalem https://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?p=533350#p533350 pare wpisów i jeszcze tysiac innych stron. I zastanawiam się czy postawić coś w rodzaju firewalla na jakims intelu/amd jeśli ludzie mówią, że maja problemy z routerami strykte pod vpn. Niestety moja wiedza o sieciach jest dość słaba : \ Nie wiem jak do tego sie zabrać