Wygłuszenie szumu wentylatorów komputera

Wąsy doradźcie :slight_smile:
Jak wygłuszyć szum komputera stacjonarnego generowany przez wentylatory (głównie z tego co wybadałem hałasuje wentylator od chłodzenia cieczy chłodzącej procesor).
Komputer stoi pod biurkiem i jest z trzech stron (tył i jeden bok +góra). Macie jakieś doświadczenie w tym temacie, żebym nie musiał uczyć się metodą prób i błędów ??
Zastanawiałem się czy nie wykleić przestrzeni pod biurkiem matami wygłuszającymi takimi jak w studiach nagrań (piankowe piramidki), tylko nie wiem czy to pomoże w ograniczeniu szumu i zmniejszeniu mojej irytacji :slight_smile:
Pomóżcie :slight_smile:

Strasznie dawno nie miałem PC więc moje rady mogą nieco “trącić myszką” ale co tam:

  1. Po pierwsze eliminacja przyczyn: wymiana pasty termo co kilkanaście miesięcy; czyszczenie wiatraków co parę tygodni.
  2. Obniżenie prędkości wiatraków (tu ostrożnie żeby nie przedobrzyć)
  3. Wymiana czego się da na ciche

Wg mnie nie odczujesz zbyt wielkiej różnicy przy piance choćbyś okleił to dookoła + ścianę.

  1. dobra pasta thermo porządnie nałożona na proca
  2. obudowa z tłumieniem. ja mam fractal design define chyba 5. z matami na każdej ścianie i wiatraków żadnych nie slychac. jak zacznę grać to rtx zaczyna ciepłem napierać ale wiatraków nadal nie slychac:)
1 polubienie

Tylko pamiętaj, porządnie nie znaczy dużo! :grin:

One niwelują reverb, a nie wytłumiają. W ogóle ci to głośności nie zmieni. Do tłumienia to masz takie materiały jakimi się wykłada przestrzenie w samochodach itd.

Najprościej wymienić wentylator na jakąś Noctuę, Bequiet etc i gotowe.

Nie ma jeszcze czego smarować, wymieniać i czyścić - to nóweczka, świeżo wyjęta z opakowania.

Po prostu szumi głośniej niż poprzedni komp, a ja tak lubię ciszę… :slight_smile:

To w takim razie jaki materiał będzie najlepszy do wytłumienia ?
Pod biurkiem nikt nie widzi, więc nie musi być pięknie…

@6ghost9 a jak twój komp z głośnością ?? Ty masz chyba jeszcze mocniejszy ??

Jak wyłączam kopanie to jest niemal bezgłośny - myślę, że możesz mieć jakieś wiatraki walnięte - może źle spasowane, albo wchodzą w jakieś zbyt duże wibracje - to się zdarza! :wink:

EDIT: ale ja nie mam chłodzenia cieczą! Tylko powietrze, więc to też może robić różnicę.

1 polubienie

No to wszystko się zgadza – zazwyczaj wentylatory wymienia się w nowym komputerze, jeszcze przed pierwszym uruchomieniem ¯_(ツ)_/¯

3 polubienia

To raczej nie wibracje, sam szum.
Jak komp startuje to jest cichutki. Po kilkunastu minutach jak już procek trochę pracuje to wentylatory nieco przyspieszają i wtedy szumi głośniej. To nie jest jakiś warkot, ale jak się siedzi kilka godzin dziennie to lepiej jak byłby rzeczywiście bezgłośny.

otwórz obudowę i poszukaj co napiera szumem. seek & destroy :slight_smile:

1 polubienie

Zanurz w wannie pełnej wody i patrz skąd unoszą się bąbelki powietrza

12 polubień

to sie chyba nazywa kawitacja (czytalo sie o Jacku Ryanie :wink:

1 polubienie

No i sprawa załatwiona. Zlikwidowałem chłodzenie cieczą, zamontowałem big wentylator niskoobrotowy z radiatorem. Teraz jest cichutko. Szumi tylko jak procek ma więcej do policzenia :slight_smile:

3 polubienia