Wwdc 2019

To ja przypomne nieśmiało że wchodzi Marcepan - czyli wszystkie armowe aplikacje na macOS. Serio jak sie doda te składniki to wcale się nie zdziwie na maki pod ARMem. Sztos!

2 polubienia

łącząc dwie odpowiedzi -

@venedie masz rację, Apple pewnie zrobi to dobrze - czas pokaże, natomiast założę się, że nie zobaczymy żadnej pro maszyny która będzie arm based only. Muszą dać rozbiegówkę deweloperom. Zostanie to zrobione w dwojaki sposób albo proces T stanie się jednostką pomocniczą (czyt. pomostową) albo wydadzą jakieś gówno w stylu MacBook 12 edu ARM based albo… co też możliwe plotki o iOS 13 dla iPada (wielki revamp) to będzie nowa linia kodu kolejnego macOS.

@Huczas: Marzipan to jest przeniesienie appek iOS na Mac, a nie soft macOS’owy. Oczywiście w dłużej perspektywie takie połączenie wyjdzie im tylko na dobre i o tym nawet chłopaki z ATP ze 3 odcinki temu mówili. Wzrośnie konwergencja urządzeń i tym samym większe uzasadnienie iPada w dłuższym horyzoncie - bo każdy zakłada, że w końcu marzipanowe appki będą bardziej pro. Zobaczymy co będzie na tym WWDC, bo jak na razie Marzipan to syf - z designerskiego punktu widzenia to jest coś co nie jest dostsowane do kontektu użytkownika. Myszką nie wykona się wygodnie takich ruchów jak gestem, o force touch nie wspominając.

Apple to nie jest firma charytatywna, tylko prężnie działająca maszyna, więc nie utną pępowiny just like that. W ciągu roku - tak to jest możliwe. Czyli WWDC 2019 pomost, WWDC 2020 bye bye Intel.

1 polubienie

Dalej się nie rozumiemy. Tak jak @Huczas mówi — wychodzi Marzipan, który umożliwi uruchomić wszystkie ARMowe aplikacje na Intelowej architekturze.
Dlaczego twierdzisz, że w drugą stronę jest to niemożliwe i potrzebują pomostu, hybryd, etc.?

Nie twierdzę, że zobaczymy to na tym WWDC, ale Marzipanem właśnie udowadniają, że to o czym piszę jest absolutnie możliwe.

Tak czy inaczej zgadzamy się chyba co do jednego i najważniejszego — exciting times ahead. :heart_eyes:

1 polubienie

No nie rozumiemy się, ale widzę, że musiałbym Ci wytłumaczyć jak działa procesor. Bez uszczypliwości poczytaj na Wikipedii o różnicach. Marzipan to jest emulacja ARMa na x86 tak jak emulujesz w Xcode iPhone’a. Także każda aplikacja zapewne zostanie tak rozwiązana, że zostanie uruchomiona jako podproces ‚symulatora’, o czym nawet chłopaki z ATP spekulowali kilka odcinków temu. Tu mówimy o potencjalnej emulacji x86 na ARMie. Widzieliście na tych niby najszybszych komputerach zwanych iPad Pro, emulator Windowsa lub macOS? Czemu nie ma nawet w Cydii? (Żyje to jeszcze?) przecież można by postawić VirtualBoxa i heja. No nie jest to takie proste. WidZial ktoś grywalny emulator PS3 na PC? Jakiej mocy potrzeba? Jest emulator PS4? Etc

Bez uszczypliwości, ale mocne słowa do kogoś, kto przez 6 lat pracował nad procesorami… :wink:

A dla zamknięcia tematu z mojej strony polecam naświerzszy wątek od Steva. https://twitter.com/stroughtonsmith/status/1129643589770911745

Hehe, nie miałem na celu być uszczypliwy. Zatem skoro pracowałeś nad procesorami to rozumiesz różnice w działaniu i nie wystarczy napisać prostego konwertera. Gdyby Apple natywnie pozwoliło zwykłym użytkownikom uruchamiać symulator to już Marzipan by był wiele lat temu :slight_smile:

Tweet zupełnie nic nie wnosi. Oczywiste jest, ze prace nad marzipanem się przydadzą, jak budujesz dom to bez ścian nośnych dachu nie postawisz.

Jak nie macie jutro co robić to zapraszam na wspólne oglądanie WWDC19! (start: 18:45)!

Tu transmisja:

A tu możecie dodać sobie wydarzenie do kalendarza:

4 polubienia

Genialny pomysł. Będę!

1 polubienie

Ja pewno będę oglądać oficjalny stream. Nie jakieś fejki ;/

4 polubienia

lol :d U mnie to jest 1 AM, więc muszę odpuścić. :smiley:

No to z prądem trzeba bedzei obejrzeć juz się doczekać nie moge mam nadzieje ze ipady dostana nowe ficzery na to licze najbardziej

2 polubienia

Tak zupełnie serio, to ja tez. Może mógłbyś @6ghost9 ten stream troche przedłużyć, żeby zrobić jakaś dyskusje na żywo z czatem jak tylko keynote się skończy?

2 polubienia

No pewnie - możemy trochę dłużej zrobić! :slight_smile:

3 polubienia

Ciekawe kto dziś zainstaluje betę. Ja nie!

A ja chętnie zainstaluje🤣 lubię czasem się poczuć jakbym używał androida xD

3 polubienia

ehh… za godzinkę się zaczyna, a ja idę spać #szloch trzymam kciuki za Maczka Pro

1 polubienie

Jak ktoś trafi na profil bety to będę wdzięczny za podrzucenie :smiley:

Za 40 minut się zaczyna a ja bez internetu, jak zwierze tylko na LTE w telefonie skazany :confused:

Lepsze to niż mieszkać GMT+8 w takich chwilach

Cena tego Mac Pro idzie w takim kierunku, że za jakiś czas trzeba będzie brać kredyt hipoteczny na niego :smile: