Wizytówka firmy - wordpress, github pages a może coś innego?

Witajcie Wąsy.

Postanowiłem przykucować troche i stworzyć stronę - wizytówkę firmy dla mojej narzeczonej. Ot po prostu cennik, opis oferowanych usług i tyle.
Moja pierwsza myśl to było github pages albo gitlab pages i podpięcie pod to jakiejś własnej domeny. Myślałem też o wordpressie i zrobieniu przy okazji jakiegoś modułu kalendarza z dostępnymi terminami. Na upartego mógłbym też spróbować napisać coś samemu od podstaw, chociaż już dawno tego nie robiłem ale mógłbym wykorzystać to żeby nauczyć się jakiejś modnej technologii.

Może znacie jakieś ciekawe gotowe systemy inne niż wymienione powyżej to tego aby stworzyć coś takiego? Albo macie doświadczenie w budowaniu takich stron i podrzucicie jakieś fajne technologie, tutoriale czy inne materiały?

do samej wizytówki to githubpages zdecydowanie wystarczy no i jest free :grin:
większej cebuli chyba nie ma

2 polubienia

Ile to ja już godzin wypaliłem szukając jakiegoś rozwiązania. Ja wiem, że najlepszą opcją było by po prostu odpalenie Squarespace ale moje wewnętrzne geekowe „ja” bardzo się przed tym broni.

Obecnie testuje Amazon Lightsail + obraz systemu i Wordpress-a od Bitnami, $3.5/m-c.

Tanie snapy do 7-u automatycznych i +n ręcznych.

Można oczywiście wszystko zrobić ręcznie ale po co :crazy_face:

To pewno najlepsza opcja. Albo wix (?). Każda inna sprawi, ze utoniesz w robieniu rzeczy, a tu można wszystko łatwo zrobić samemu w razie czego.

1 polubienie

WiX na pewno tańszy no i fakt, że jednym z założycieli jest były tajniak z Izraelskiego NSA dodaje tylko pikanterii :smiley:

Ja mam właśnie ten problem, że za bardzo lubię grzebać. Do tego stopnia, że postawienie całej pełnoprawnej infrastruktury na AWS chociażby tylko po to, żeby wrzucić tam stronę w HTML-u to ja mogę na wczoraj. Schody się zaczynają jak zaczynam myśleć nad samą stroną.

Chyba jestem z tych co cieszy sama droga a nie cel :smiley:

1 polubienie

Z doświadczenia z własnego grzebania dla mojej żony zdecydowanie odradzam WIX bo to straszne i ograniczone gunwo. A jak chcesz spiąć ze swoją domeną to nie jest wcale takie tanie.

2 polubienia

No własnie nie chciałbym się do końca zamykać w jakimś narzędziu typu Wix czy Squarspace. Myślałem o tym github pages, ale w sumie to nie wiem czy jednak nie pójdę w jakiegoś VPSa albo coś w aws na czym postawię sobie Gitlaba z CI i pages :slight_smile: W sumie to prosta sprawa bo w pracy mam zautomatyzowane stawianie czegoś takiego na openstacku więc zostanie mi tylko ogarnięcie jakiejś prostej wizytówki

1 polubienie

WiX jest tańszy ale Squarespace daje większe możliwości, np natywna integracja z Xero.

Mimo, że te rozwiązania są najlepsze to jednak nie są dla wszystkich. Czasami po prostu taniej postawić firmową stronkę na Facebook-u.

Jak lubisz sam grzebać to ja polecam Amazon Lightsail lub w podobnej cenie OVH, który w sumie daje więcej ram-u ale nie daje takich możliwości jak Lightsail.

Jak chcesz samodzielnie stawiać gitlaba tylko po to żeby trzymać tam stronkę to ja bym szedł w Wordpress-a.

Jeśli jesteś pewnie, że strona będzie miała charakter jedynie wizytówki to śmiało możesz iść w jakieś darmowe rozwiązania. Ale… jak chcesz coś sam “grzebać” to Wordpress + OVH Personal + własna domena. Wyjdzie może ze 150 zł / rok także tragedii nie ma. No i praktycznie pełna dowolność w kształtowaniu wyglądu i przyszłej rozbudowie strony (jeśli takowa będzie potrzebna) o nowe możliwości.

bardzo ciekawy temat i chętnie posłucham pozostałych osób. Sam niejednokrotnie borykałem się z tym problemem “po rodzinie i znajomych”.

Jeśli to jest zwykła wizytówka to może nawet najlepiej jest to zrobić w czystym html. Pytanie o umiejętności.

Jeśli chcesz już coś tam grzebać - a widzę, że chcesz “moduł kalendarza z dostępnymi terminami” (to wcale nie musi być 2 kliki i jest) to zdecydowanie WP. Ale tutaj też musisz już coś tam wiedzieć. Niby to jest darmowe narzędzie ale jak już coś zaczynasz tam grzebać to okazuje się, że kosztuje z 200 zł/rok.
Plusy:
+ duża elastyczność
+ można zrobić naprawdę ładne strony niewielkim wysiłkiem (templatki)
+ ogromny userbase i dodatki. Mnóstwo tutoriali jak samemu postawić pierwszą stronę
+ przyjazna do SEO
Minusy:
- jak się nie znasz to się łatwo zakopać, poinstalować głupoty, które obciążają stronę
- nie jest to bezpieczne na zasadzie stawiasz raz i zapominasz, trzeba ją cały czas utrzymywać, aktualizować itd.
- może się okazać po którejś dużej aktualizacji, że ważna wtyczka przestała działać i musisz się z tym uporać na własną rękę
- popularność nie jest dobra z punktu widzenia bezpieczeństwa - wiele robotów chodzi i szuka dziur w WP, jeśli masz źle poustawiane to będziesz łatwym celem dla spamerów itd.

WIX
miałem do tego już 2 podejścia i: 1. daleko temu do elastyczności z reklam, 2. wcale nie jest to takie najtańsze rozwiązanie (mówimy o własnej domenie). Jednak może być słuszne dla Twojego przypadku (chodź nadal będzie drogo).

Jeśli chodzi o serwer to ja mogę polecić Atthost. Podejrzewam, że większość już to ma ale masz autozinstalator do WP.

Zgadzam się z przedmówcami, że taki WIX czy Squarespace będzie “najmniej problematyczny” ale to jest moim zdaniem naprawdę drogie rozwiązanie. Jednak jeśli nie ma się umiejętności to próba robienia tego samemu zawsze wyjdzie dłużej i sumarycznie drożej (bo trzeba będzie jakiegoś specjalisty) niż od razu kupienie jednego z tych rozwiązań.

1 polubienie

Ja tylko dodam jedno słowo: ELEMENTOR
Na cholerę ci templatki? :smiley:

4 polubienia

potwierdzam! :smiley:

No tak, jeśli chodzi o WP to zaczął bym od wywalenia wszystkich “dodatków” i dodania tylko tego co naprawdę potrzebujemy.

Nie bronie WiX-a, w sumie SS bardziej mi pasuje. Tylko jednego czego nie rozumiem w tej rozmowie to fakt, że WiX/SS jest be bo jest drogie i mało elastyczne? No najbardziej elastycznie to będzie jak sobie zatrudnimy firmę, którą wszystko zrobi pod nas :slight_smile:

Dla wielu osób takie rozwiązanie jak WiX/SS jest bardzo elastyczne i pozwala zaoszczędzić sporo kasy, tyle w temacie wix-ów mam do dodania :slight_smile:

Natomiast co bardzo do mnie przemawia to czyste HTML. Fakt, że jest lekkie, nie ma bazy danych. Bardzo łatwa migracja i recovery. Same plusy normalnie. :sweat_smile:

Dlatego polecam pobawić się czymś takim jak: https://gohugo.io/

w pełni się zgadzam co napisałem na samym końcu mojej wypowiedzi. W sensie dla osób kompletnie nieobytych technologicznie to może być najtańsza opcja. Uważam, że wychodzi drogo ale jeśli jest do zadań biznesowych to się zwraca.
WP może wydawać się tańszy (i jest jeśli ma się pojęcie) ale licząc godziny spędzone na ogarnięciu i ew. problemy to często lepiej zapłacić za wix/ss i mieć działający produkt (do tego support!).
Mnie tylko odciąga od takiego rozwiązania płatność subskrypcyjna. Wolałbym zapłacić raz pieniądze i mieć gotowe rozwiązanie. To jest zwykła wizytówka, gdzie zmieniał się będzie… nie wiem - tekst?! I płacić za to miesięcznie?

Dzięki za HUGO. Wygląda bardzo obiecująco!

Jak ja mogłem zapomnieć o:

Zawsze można w taki sposób
Albo: Pico - flat cms (nie używa bazy danych, ale np konwertuje markdown)

Jekyll to jeden z kandydatów do gitlab pages. Co do strony Pawła to w tej branży takie podejście się nie sprawdzi raczej :slight_smile: Pico nie znałem ale sprawdzę, Hugo też wygląda fajnie

Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś ale o ile WIX ma fajne promo na powitanie o tyle kolejny rok z własną domeną to jakieś 800 PLN i to nie jest tanio to zwykłe zdzierstwo w kontekście tego co oferuje WP.

Ostatecznie w przypadku mojej żony zleciłem to osobie, która zrobiła bloga dla niej w oparciu o WP i jeszcze na tym skorzystaliśmy. Strona jest kompletnie inna niż chcieliśmy początkowo, a współpraca z kimś kto wie co robi wniosła tak wiele, że autentycznie się nie spodziewałem. To mniej więcej coś jak chłopaki opisywali pracę nad logo YWP - sam bym do tego nie doszedł.

Co do czystego HTML to pomijając ten kalendarz uważam, że na wizytówkę firmy w stylu O nas/ Oferta/ Referencje/ Portfolio/ Kontakt jest najlepszą opcją. Nawet dać komuś niech raz ogarnie i można zapomnieć płacić tylko za serwer i domenę.

Przy okazji jak ktoś może polecić miejsce lub osobę, która zajmuje się utrzymywaniem WP aktualnym i cyklicznymi przeglądami pod maską to chętnie przygarnę kontakt.

2 polubienia

https://wordpress.com/ masz tu plan od £3, zawsze aktualny, dopieszczany przez ludzi, którzy chyba najlepiej się znają na WP. No i zawsze możesz zabrać zabawki i iść do innej piaskownicy.

Taniej do opieki i przeglądów WP to chyba tylko kogoś w Indiach będziesz musiał szukać.

Nigdzie nie napisałem, że musi być tanio bardziej zależy mi na tym żeby ktoś to robił dobrze kliknąć aktualizuj to ja też umiem.