WIFI Mesh - co polecacie?

I bez problemu się z Velopami zgrywa? (powinien w sumie, bo dlaczego nie… ;))

tak, nie ma najmniejszego problemu. Nawet SSID mam ten sam i urządzenia też się nie gubią.

1 polubienie

Z extenderami na tym samym ssid jest taki problem, że jak się do nich podłączy, to urządzenie się ich trzyma nawet jeśli już spokojnie mogłoby się przełączyć bezpośrednio na router. Dopiero jak zasięg extendera mocno spadnie, to wskoczy router na ich miejsce. Też używałem TP Linka za ok. 130 zł i był okay, ale z tego powodu z niego ostatecznie zrezygnowałem. Wcześniej miałem Reapeter Xiaomi (pierwszą generację) i ten był po prostu kiepski.

Aktualizacja:
po roku mój Velop wyzionął ducha.

To co teraz polecacie? Brałbym jeszcze raz to samo (bo kiedy działał, to działał dobrze), ale niesmak trochę mam.

1 polubienie

Ja mam Netgear Orbi i jestem zachwycony. Przy 1Gb łączu z jednym routerem i satelitą wpinają w gniazdko w mieszkaniu 93 M2 mam wszędzie minimum 0,5 Gb downloadu po wifi.

a co się stało? Ja Velopa mam 3 lata już i jest git. Nawet dokupiłem jednego node’a i mam teraz 4

1 polubienie

Jeden z ruterów umarł i nie chciał wstać. Po niecałym tygodniu ruter główny stracił połączenie z internetem (sprawdzałem na innym urządzeniu - nie byl to błąd dostawcy) - dioda informacyjna migała na czerwono. Mimo to sieć wifi działała losowo na niektórych urządzeniach wpiętych do niej. Po dwóch dniach sieć w ogóle przestała działać.
Próby resetu do ustawień fabrycznych oraz zmiana rutera głównego nie przyniosło efektu.

Odesłałem do X-kom w ramach rękojmi. Od razu uznali zasadność, ale na zwrot kasy czekałem miesiąc, a po drodze jeszcze pomylili zgłoszenie - gość zadzwonił i pytał o Fitbita, którego reklamowałem 3 lata temu :slightly_smiling_face:.

Sam zastanawiam się na Velopem. Nie wiem tylko czy przy łączu 700/700 opłaca mi się inwestować w cokolwiek z tych droższych modeli? Jak to jest u was 1300 wam wystarcza ? Czy macie szybsze?

Ja mam tego maksymalnego bez wifi6 i jest w domu po WIFi 200-300mb/s i to jest ograniczenie routera. W sieci 110 urzadzen. Większość po kablu

Czyli masz AC 1300? Bo to by słabe było zamienianie jak dla mnie przy obecnym Asusie (RT-AC68U) mam obecnie średnio takie 60 - 150 Mbps (wifi) ale jak to działało dokładnie na tej samej konfiguracji to bywało po 400 - 550 Mbps (też wifi). Zawsze natomiast mam problem z netem w sypialni pokazuje zasięg ok ale transfer rzędu 50 Mbps to jest max. Rozumiem że blok i ściany ale przyznam szczerze że router z szafy w przedpokoju do sypialni ma jakieś max 10 m i dziwi mnie mocno czemu tak jest i czemu tak się stało. Zastanawiam się nad mesh przez tą sypialnię ale nie chciałbym kupować routera który nie ogarnie mi łącza i jednocześnie budżet jest też limitowany. Co do połączeń po kablu to nie mam 110 jest ich 3 (drukarka, denon ceol n9, philips HUE) po wifi 2 ipady, MacBook, 2 iphony, Apple TV (chyba gen2), Netatmo Wether, waga i koniec. Jak widać nie jest tego dużo a działa słabo. Mesha mogę złączyć po kablu bo mam kat 6e położone do każdego pomieszczenia w mieszkaniu ale chciałbym żeby to działało znowu po te 400 Mbps.

Ja mam na skrętce routery google wifi w meshu podłączone do 1Gbit switcha. Tam gdzie stoi urządzenie to leci po 5GHz i wymiata. Natomiast już za ścianą 2m dalej dostaje tylko 2.4GHz i spada transfer do 100-150 Mbps

Wydaje mi się, że jak masz okablowanie to warto postawić kilka urządzeń mesh.

Sprawdziłem teraz to co opisujesz i jest rzeczywiście w ten sposób. Dodatkowym problemem jest to, że MacBook potrzebuje chwilę żeby ogarnąć kiedy jest w jednym a kiedy w drugim pomieszczeniu. Jak teraz sprawdziłem wygląda to tak:


Drugi rezultat zdecydowanie bardziej pożądany.

Mam tylko pytanie czy będzie to jakaś różnica w transferach (czy w ogóle da się tak zrobić?) jeśli każdy node podepnę bezpośrednio do routera od ISP do osobnego portu LAN?

Jeśli te porty LAN są wystawione to powinno działać. Trzeba to sprawdzić. Jak nie to podepnij switch tam a nody wifi do switcha.

Co ty podłączasz pod te internety? Każdą żarówkę po eth czy jak? :smiley:

Sporo czytam o różnych produktach. Do tej pory najbardziej skłaniałem się do zakupu Tp Linka Deco. Po przeczytaniu tego forum zacząłem rozważać Linksysa. Oglądałem WHW0303-EU ale znalazłem sporo negatywnych opinii. I ponownie nie wiem na co się zdecydować.

Uważam, że Velop jest git, natomiast wszystko zależy od potrzeb. Jeśli chcesz mieć super szybki transfer po WIFi to raczej szedłbym w coś innego. Tu jest dobry zasięg i solidne 100-200mbit po WIFi co mnie wystarcza, ale to dlatego, że wszystkie high bandwidth urządzenia są po ethernecie i to najlepsze rozwiązanie. U mnie jest dom ~250m2 i potrzebuje 4 node’y + extender tplinka w garażu. Mam zasięg solidny. Przełączanie między node’ami jest prawie bezproblemowe. Prawie bo jak jesteś na VoIP to 2 sek pauzy będzie przy roamingu z jednego node’a do drugiego.

Zależy mi na zasięgu. Łącznie z piwnica mam 3 kondygnacje i na wszystkich chciał bym mieć zasięg. Główny router niefortunnie musi stać w pokoju z boku domu do którego wchodzi się z półpiętra pomiędzy parterem a 1 piętrem. Także powierzchniowo spory obszar do pokrycia i właśnie na to najwiecej negatywnych opinii jest w internecie dotyczących Linksysa o którym pisałem.

Dorzucę kilka propozycji ale nie moich, bo sam mesha nie mam, ale rozważam. Też mam Asusa i opinie o jego meshu są kiepskie, choć niektórzy piszą że już się poprawiło i działa spoko, niestety urządzenia od Asusa są drogie :frowning:

https://www.reddit.com/r/HomeNetworking/comments/jovokf/can_anyone_suggest_a_mesh_wifi_product_to_add_to

Pomimo że sporo jest narzekań na TP-Linka to systemy Mesh maja tylko pozytywne opinie. Kiedyś miałem sporo urządzeń Linksysa i byłem zadowolony, potem miałem już różnych firm a teraz patrząc na opinie zainteresuje się chyba TP-Linkiem. Tylko który model Deco warto kupić?

Mam pytanie o Netgear Orbi. Czy można ustawić osobno dostępność sieci 2.4 i 5Ghz?