WIFI Mesh - co polecacie?

Jak najbardziej. Nie jest to sprzęt dla kuca, ale ma większość potrzebnych dla mnie opcji. Działa bezproblemowo. Czasem sobie klikam i patrzę co pokazuje, ale ogólne działa bezobługowo. Czasem dla sportu kliknę optymalizację sieci i tyle.

1 polubienie

Mam dwa x20, podłączone 22-25 urządzeń non-stop. Nigdy nie wysyciłem sieci, 25 urządzeń to jest jakieś 10% tego co to Deco może udźwignąć.

1 polubienie

Jeśli potrzebujesz serwer/klient VPN to x20 go nie ma. Jedynie x50

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedzi! Ogólnie myślę, że x20 byłyby wystarczające, ale wezmę x50 ze względu na stosunkowo niewielką różnicę w cenie.

1 polubienie

Zawsze to na przyszłość wydajniejszy sprzęt. Nawet jeśli się nie przyda. :yum:

1 polubienie

Ja ze względu na VR dołożyłem do X60. Sprawdza się doskonale. Opóźnienia sieci w Virtual Desktop poniżej magicznych 20ms. Prostota obsługi i przyjemny UI to dla mnie duży plus. Rodzice kupili do domu piętrowego dwa x20 i też zadowoleni, ale nie miałem okazji sprawdzić czy faktycznie to u nich dobrze działa.

1 polubienie

Czy warto jeszcze kupić ten model?

Zależy czego oczekujesz i jaki masz budżet.

Chce zmienić obecne Apple AirPort Time Capsule 2TB na coś co będzie lepiej działało. Swojego Airporta kupiłem używanego parę lat temu i należy mu się już odpoczynek. Budżet nieograniczony ale w jakiś rozsądnych ramach. Do domowego wykorzystania bez zbędnych wodotrysków, ale z prostą i intuicyjną instalacją. Mieszkanie 60m

to ci jest mesh niepotrzebny.

na środku kwadratu instalujesz jakiegoś capa - obojętnie jakiej firmy zależy od budżetu. ja mam teraz ubiquiti u7 pro i działa ideolo tylko ze chodzi po około 900 pln ale równie dobrze może być mikrotik za polowe kwoty (mam takiego do oddania za 300PLN) albo cokolwiek innego w miarę ludzkiej firmy.

1 polubienie

Czy tego Ubiquiti można zamontować na ścianie tyłem do większości mieszkania? Na suficie nie mogę go zamontować a jedyne sensowne miejsce to w jednym z pokoi, niestety musi być zawieszony na ścianie w ten sposób, że będzie tyłem do większości mieszkania. Czy to będzie stanowić duży problem?
Zasilanie ma przez PoE+, czy każde łącze go zasili, czy są jakieś ograniczenia, czy nie będe musiał dokupić jakiegoś ustrojstwa, żeby go zasilić?

możesz obojętnie jak - ja mam na scianie. zasilacz tylko PoE+, nie jest w zestawie. jak masz switch ubiquiti to luz jak nie to trzeba dokupić ichni zasilacz - chyba 80PLN.

ps:
to unifi to jest przerost formy nad treść - mam dwa urządzenia które z wifi7 skorzystać potrafią, jak nie masz sieci zrobionej na 2,5gb minimum to nie ma to kompletnie sensu, dodatkowo jak nie masz internetu 2gb to tez to nie ma sensu - to jest wtedy “palenie forsy w kominku” ja to zrobiłem ale to była sztuka dla sztuki.
u mnie koszt wyciagniecia 2gb z internetu z każdego urządzenia które tyle potrafi zamknoł się w 3,5k PLN. a róznica miedzy starymi urządzeniami które mialem wcześniej dla użytkowników w domu jest niezauważalna. dla mnie też jest to niezawuazalne jedynie speedtesty to pokazują ze mam 2gb z stacjonarki i z telefonu jakies 1,3gb po wifi (jak jestem max 2 metry od access pointa)

2 polubienia

jak będzie na ścianie, to większość sygnału będzie propagował kierunkowo do przodu i na boki, więc to co za nim będzie miało spore straty na sygnale
też mam jeden z Access Pointów Ubiquiti na ścianie i działa bardzo dobrze, ale ściana jest skrajna, więc wszystko co się łączy ma dobre widzenie z AP
drugi wisi prawie pod sufitem i mimo że wolniejszy model, to jakby większe zasięgi ma

jak nie dasz rady na suficie, to możesz spróbować go umiescić na leżąco i może wtedy będzie lepiej niż tyłem

co do samego modelu, to U7 jest dość mocnym overkillem;
jeśli nie masz urządzeń na 6GHz lub przewagi modeli z wifi 6E, to o ile w ogóle brać Ubiquiti, to lepiej np. U6 Pro - nie obsługuje 6GHz, ale ma MIMO 4x4 dla 5GHz (U7 Pro ma 2x2), szybkości po wifi osiąga ~gigabitowe;

do zasilania potrzebne będzie zwykłe PoE (maks. pobór to chyba 13-15W) nie PoE+, więc w miarę ogarnięty router* lub switch z PoE wystarczy by zasilić (* - musi podawać 48V; mój router ma domyślny zasilacz 24V, więc na passthrough podaje też 24V i dla U6 Pro to za mało, za to UAP AC Lite działał bez problemu na takim prądzie) - ewentualnie PoE injector za kilka dyszek załatwia sprawę

pytanie, bo nie pamiętam - AirPort Time Capsule działa jako router, czy tylko rozpowszechnia sieć wifi?

i drugie, to czy chcesz zachować go do TimeMachine, czy potrzebujesz też czegoś, co zastąpi i tę funkcję?

wszystkie nowe maja juz zrobione anteny zeby napierac sygnalem wszedzie naokolo. wiec nie ma znaczenia czy wisi bokiem czy w dol.

a czy 2x2 czy 4x4 to w domu nie ma kompletnie zadnego znaczenia. telefony, tablety jada na 1x1 i tak:)

nawet ten u6 jest totalnie zaduzo, tez bedzie przerostem formy nad tresc. ile mamy urzadzen ktore sa w stanie AX w pelni wykorzystać?

ja jakbym nie byl pojebany to bym spokojnie zostal na mikrotikach hap ac3. bo do mieszkania w bloku z laczem ktore mialem 1gb to bylo idealne.

edyta:
skłamałem jednak telefony i tablety to 2x2
tak to u mnie wyglada teraz nic do BE sie nie lączy, do 6ghz tylkod dwa telefony. a i trzeba pamietac że jak sie 6ghz właczy to wtedy wpa3 tylko - i niektore gowniane urzadzenia nie dadza rady wiec dla nich osobnego wifika trzeba zrobić

dodatkowo tak wyglada utylizacja :slight_smile:
image

1 polubienie