WIFI Mesh - co polecacie?

Zależy mi na zasięgu. Łącznie z piwnica mam 3 kondygnacje i na wszystkich chciał bym mieć zasięg. Główny router niefortunnie musi stać w pokoju z boku domu do którego wchodzi się z półpiętra pomiędzy parterem a 1 piętrem. Także powierzchniowo spory obszar do pokrycia i właśnie na to najwiecej negatywnych opinii jest w internecie dotyczących Linksysa o którym pisałem.

Dorzucę kilka propozycji ale nie moich, bo sam mesha nie mam, ale rozważam. Też mam Asusa i opinie o jego meshu są kiepskie, choć niektórzy piszą że już się poprawiło i działa spoko, niestety urządzenia od Asusa są drogie :frowning:

https://www.reddit.com/r/HomeNetworking/comments/jovokf/can_anyone_suggest_a_mesh_wifi_product_to_add_to

Pomimo że sporo jest narzekań na TP-Linka to systemy Mesh maja tylko pozytywne opinie. Kiedyś miałem sporo urządzeń Linksysa i byłem zadowolony, potem miałem już różnych firm a teraz patrząc na opinie zainteresuje się chyba TP-Linkiem. Tylko który model Deco warto kupić?

Mam pytanie o Netgear Orbi. Czy można ustawić osobno dostępność sieci 2.4 i 5Ghz?

Nie wiem co masz na myśli. Żeby działać tylko na 2.4, albo tylko na 5ghz?
Można skonfigurować tylko jedno wspólne SSID


Potem co najwyżej można wyłączyć rozgłaszanie SSID na danej częstotliwości

Ale z mocą nadajnika można zejść tylko do 25%

1 polubienie

Teraz mi się przypomniało, pisałem nawet o moim problemie podczas dyżuru do słynnego jutubera, z niestety już martwego kanału „z Prądem” ale nawet on rozłożył ręce
Mam velopa w domu, urządzeń nie ma za wiele, 1 PC, Apple TV, dwa ajfony ajpad i mądre żarówki sztuk 4.
2 wieżyczki. Jedna przy modemie, druga pokój obok na oko 10 kroków.
Do drugiego wpięte żarówki i PC.
No i problem jest gdy korzystam z PC. Np gramy w takiego warzone, czy sesje rpg przy pomocy skype.
Nod od PC potrafi się randomowo wyjebać. Na 3 sekundy taki trochę jak by restart.
Support linksysa spędził z tym łącznie 3 godziny i rozłożył ręce. Może wy macie jakiś pomysł ?

Całego noda wydupia w kosmos? Restartuje się? Support linksysa powinien widzieć w logach jakieś memory leaki czy coś w ten deseń. Próbowałeś kompa po kablu?

1 polubienie

Z ciekawości - po co?

Całego noda. Lampka zaświeca się na czerwono i po około minucie wraca do życia.
Support linksysa nie ma pojęcia dlaczego w logach wszystko czysto :unamused:
A PC spięty kablem.
Ogólnie ten cały mesh u mnie tylko i wyłącznie po to by nie ciągnąć kabla po domu. No i wcześniej mieszkałem w 3 piętrowym domu, wiec wychodziło najlepiej

Zamieniałeś nody miejscami?

Tak, stawiałem całą sieć na nowo, nosy zamieniane miejscami na wszystkie możliwe sposoby. Już się z tym pogodziłem w sumie, ale trochę boli bo mało nie kosztowało.

A kable między PC a nodem zmieniałeś? Może karta sieciowa w PC, masz jakiegoś switcha, żeby wpiąć pomiędzy noda a PC? Bo jak nic nie ma logach to może sprzętowy problem?

1 polubienie

To może być tyle różnych rzeczy O_o

Przejrzałem na szybko Internet i zwariowałem od ilości przypadków gdzie Velop się rozłącza. Choćby TEN.

2 polubienia

Chyba na wszelki wypadek. Jak na przykład łączyłem Aqarę z HK to chciała się z 2.4 połączyć i musiałem w ustawieniach Sky grzebać, żeby te sieci rozdzielić.

Aa… Miałem ten sam problem ale wystarczyło na czas parowania wyłączyć 5GHz. Poza tym posiadanie połączonych sieci ma same zalety

1 polubienie

Ja jednak polecam do smart sprzętu mieć osobna sieć, najlepiej oddzieloną od domowej osobnym vlanem

Ja tak mam zrobione. W Velopie to fajnie działa bo nawet jak są różne ssid to urządzenia sieciowe i tak się znajdują niezależnie czy jestem podłączony do 2,4 czy do 5 GH.

Po co? Mi to się przydaje jak się poruszam po domu. 5GH jest ok dla stacjonarnych sprzętów które wiem jaki maja zasięg. A z 5GH na mobilnych czasem jest wolniej niż 2,4 bo moc sygnału jest niska. Automatyczne przełączanie pomiędzy częstotliwościami w zasadzie nigdy nie łączyło po szybszym paśmie :man_shrugging:

1 polubienie

Rozumiem, też tak miałem w routerze AC, ale przy AX możesz po prostu mieć jedno ssid widoczne z obiema częstotliwościami “w środku” i urządzenia są przełączane wg jakości sygnału, bez ingerencji użytkownika.

Jedyny problem to podłączenie urządzeń które wymagają tylko 2.4GHz ale wystarczy wyłączyć 5GHz suwaczkiem na kilka sekund na czas parowania (uciekłem ze wszystkich Smart urządzeń WiFi na Zigbee więc mnie to mocno omija już teraz).

Trochę nie rozumiem, dlaczego to jest potrzebne? Urządzenie 2.4 będzie widziało tylko sieć 2.4, co mu 5 z tym samym SSID przeszkadza? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to próba peer2peer (a nie przez router) komunikacji z macadresem wifi np komórki użytej do konfigurowania urządzenia, która aktualnie działa w 5GHz

Mnie nie pytaj. Moja logika była taka sama. Zweryfikowały ją smart gniazdka WiFi które przy włączanym 5GHz na AX za nic nie chciały się podłączyć. Nie wiem jak AX anonsuje SSID z dwiema częstotliwościami ale jak widać jest to problem :slight_smile: