WIFI Mesh - co polecacie?

Jak już przejdziesz parowanie to potem możesz mieć obie sieci włączone i wszystko działa pięknie. A zalet posiadania 2.4 i 5GHz pod jednym SSID chyba nie trzeba wymieniać

Dokładnie tak. Z jakiegoś powodu bunt maszyn jest tylko podczas parowania, a potem problemu już nagle nie ma.

1 polubienie

nie chce zakladac nwego tematu ale zastanwiam sie czy macie jakies polecajki do nie meshowych sprzetow z dobrym zasiegiem i ewntualnie tanszym meshem ale z portami eth zeby mozna bylo popodpinac bramki itp

Jakie to ma mieć pokrycie?

Deco M4 jest stosunkowo tanie, jeżeli nie przeszkadzają Ci porty eth 100Mbps.

TP-Link Archer ax1800 za to da Ci już AX a anteny poprawiają zasięg całkiem przyzwoicie.

Do wszystkiego bym dokupywał najprostszy i najtańszy switch żeby zwiększyć ilość portów. 8-mio portowy tp-link kosztuje kolo 80 zł.

Zawsze możesz kupić mesh z małą ilością portów i jakiegoś switcha. Ja tak zrobiłem i po kablu mam podłączoną drukarkę, philips hue, denona, chromecasta, apple tv, dekoder tv, tv i same nody tp linka a wszystko to za pomocą dwóch 5 portowych switchów. 55 PLN sztuka.

5 polubień

zrobię sobie małą reklamę i polecę swój zestaw meshowy :wink:

3 polubienia

Dziekuje ale narazie nie potrzeba mi az takiego duzego zestawu …szukam czegos mniejszego bo to ma byc wifi do apartamentu z moze 50 urzedzeniami max wiec nie rozpedzam sie :slight_smile:

Przez ostatnie 2 lata miałem TP-LINK Deco m9 - zero problemów. Router nie zawiesił się ani razu przez ten czas.
Jedyny mankament to taki, że myślałem, że posiadając 2 routery, jeśli oba podłączę w osobnych pokojach po kablu to oba będą z tego kabla ciągnąć internet. Okazuje się, że nie. Internet po kablu ciągnie tylko główny router, a drugi bezprzewodowo łączy się z pierwszym
Generalnie mogę jednak polecić.

1 polubienie

Wydaje mi się, że m9 ma backhaula, więc powinny móc się łączyć przewodowo. W jaki sposób masz podłączone ethernety? Bo musisz działać w trybie, w którym jeden router jest prawdziwym routerem (źródło internetu podpięte do portu WAN) i z niego idzie kabel do drugiego urządzenia, które działa w trybie access pointa. Jeśli masz switcha przed obydwoma routerami dzielącego wspólny sygnał na dwa, to nie zadziała to tak prosto

No to dorzucę się jeszcze: ostatnio wymieniłem Asusa (tragiczny wg mnie… Ciągle w Home coś nie odpowiadało. Już chciałem reklamować połowę urządzeń, które kupiłem. W końcu mnie tknęło stwierdziłem - wymienię router)… No i kupiła Linksys Velop. Rewelacja. Zero problemów. Nagle cały Smart Home ożył… Skończyły się problemy, że któreś urządzenie nie odpowiada.

Cześć. Jakiś czas temu kupiłem router tp-link wraz z extenderem. W TP-Link ta technologia nazywa się OneMesh. Obawiam się, że z prawdziwą siecią Mesh ma niewiele wspólnego, ale może ktoś mnie tutaj wyprowadzi z błędu bo się na tym nie znam. Problem polega na tym, że rozmawiając np. na Facetime albo przez Wifi Calling połączenie potrafi się na chwilę zawiesić (nie słychać rozmówcy) podczas, gdy iPhone przełącza się między extenderem a routrem głównym. Moje pytanie brzmi czy w sieci Mesh też się tak dzieje, czy tam połączenie jest stabilne i przełączenie się między urządzeniami jest płynne? Miewał ktoś tego typu problemy?

A masz jedną czy dwie różne nazwy sieci w zależności od urządzenia do którego jesteś podłączony?
Jak łączy się jednostka główna z extenderem? Radiowo czy po kablu?
I trzecie pytanie: jakbyś narysował na kartce położenie obu urządzeń i Twoje, to jesteś punktem na linii łączącej oba urządzenia, czy raczej tworzy się trójkąt? (Założyłem mieszkanie a nie wielopoziomowy dom)

Mam jedną nazwę sieci. Jednostki są połączone bezprzewodowo.

Trójkąt, ale odległość między mną a każdym z urządzeń to ok 10m.

Z extendera korzystam głównie dlatego, że w pokoju biurowym Mac przełączał się często na sieć 2,4 bo 5 miało za słaby zasięg i spadała prędkość.

Jeśli masz to same SSID to rzeczywiście musi to działać na zasadzie mesha. Przy zwykłych repeaterach nazwy sieci się różnią. W meshu access pointy pomiędzy sobą dogadują, który z nich rozmawia z użytkownikiem i to przełączanie powinno być płynne. Może tplink coś tu słabuje.
U siebie (netgear orbi, ale połączony LANem) nie zaobserwowałem takich przełączeń, nawet przy przechodzeniu między piętrami.
W sumie to z czasów repeaterowych (które słabo działały i przerzuciłem się na mesha) pamiętam, że same dwukanałowe repeatery miały problem w tej dwukanałowości- jeśli repeater gadał z routerem na 5GHz, to transmisja z urządzeniem końcowym po 5GHz była mocno szarpana- radio nie może transmitować/nasłuchiwać w danej częstotliwości równocześnie. Więc albo repeater powinien działać jako jednozakresowy (np wifi na 2.4, podczas gdy transmisja między nim a routerem idzie po 5), albo backbone na kablu, albo urządzenia powinny być trójpasmowe

Na meshu TP Link (Deco) takie rzeczy się nie dzieją.

Czy w tym extenderze masz opcję wyboru czy ma on pracować jako mesh, access point, repeater itd?

Extendery mogą mieć ten sam ssid. Działa jako dodatkowy access point. To jest kiepskie rozwiązanie jak się tym nie zarządza tak jak w porządnym rozwiązaniu

Właśnie zamówiłem Velopa, bo mam identyczne problemy z Asusem. Masz ustawione sieci 2.4 i 5GHz osobno, czy jako jedno SSID?

@Tadek mam takie ustawianie:

@pnzrfst jedno dla obu sieci, polecasz to rozdzielić?

Tak naprawdę wszystko się samo ustawiło. Sieć działa jako jedna, ale obsługuje urządzenia 2,4 i 5 GHz

1 polubienie

To jak, polecacie Velopa? Czy ktoś ma też doświadczenia z Deco x20? Najbardziej zależy mi na tym, by nie przerywało mi połączenia na FaceTime czy wifi calling podczas przechadzania się po mieszkaniu.

1 polubienie