W Polsce najlepiej sprzęty Apple kupować w...?

No nie, po co :slight_smile:
Wszystko co w apple podpinasz pod jeden apple ID. Koniec.

1 polubienie

Jak w Sony, gdy masz PlayStation i chcesz zarejestrować aparat to logujesz się PlayStation ID. Jak w Google gdy masz Gmail to zalogujesz się do wszystkich ich usług. Jak masz Hotmaila do zalogujesz się do Windows lub Office etc etc. Tak teraz wygląda świat :slightly_smiling_face:
Mnie najbardziej za to zirytowało gdy kiedyś w celach naprawy sprzętu musiałem założyć iTunes żeby zalogować się do MacBooka to nie chciało mnie puścić bez podania karty płatniczej. Dzikie zwyczaje. Mam nadzieję, że już to zmnienili :slightly_smiling_face:

A co myślicie o pcoutlet.pl w kontekście zakupu macbooka pro

np: Taka konfiguracja w cenie 11499

W x-komie drożej o stówkę, gdzie indziej już znacznie drożej.

Moim zdaniem to lipny konfig. Jak już się kupuje 15-ke za poważne pieniądze, to jednak warto dołożyć do wymaksowanych RAMu i GPU. 512GB SSD to tez może okazać się mało. A akurat 15-ki maja bardzo uczciwe ceny przy CTO.

nie znam czegoś takiego jak pcoutlet.pl, ale cena jest jakaś mała… za mała. Albo ten sprzęt jest powystawowy albo nie wiem… ma japońską klawiaturę.

EDIT: doczytałem, że wszystko niby z nim ok. Ciekawe… Ja mam 15-tkę cały czas bo nie mam czasu się zająć jej sprzedażą, ale rzucam takie przemyślenia użytkownika 15-tki:

• To jest computer, który jest ciepły. Trzeba to zaakceptować. Jeśli zależy Ci na chłodzie to jednak idź w coś innego.
  • Pod obciążeniem wiatraki stają się słyszalne
  • 32GB jak pisze Piotrek jest przyszłościowe i wypada wziąć, natomiast jeśli nie zajmujesz się grafiką lub nie programujesz to do użytku domowego / lekkiego 16 wystarczy jeszcze dość długo. Natomiast, trzeba zaznaczyć, że horyzont raczej jest max 2 lata, podczas gdy 32 na 4 styknie.
  • To nie jest lekki sprzęt. Jasne nadal atrakcyjny na tle konkurencji, ale mimo to… czuje się wagę oraz jego wielkość (ciężko się pracuje np na sofie, mając go na kolanach)

Mając takie rzeczy na uwadze ja zwolennikiem 15 raczej nie jestem. Obecnie w celach testowych postawiłem sobie Maca Mini + 2 monitory. To jest coś co sprawdza się do pracy idealnie. Wsparte komputerem przenośnym np a’la 13-tka to już jest niezły setup.

Także jeśli naprawdę życie Cię nie zmusza do posiadania 15-tki to zastanów się 2x :smiley: 15-tka jest super, ale jednak ergonomia jest daleko w tyle za 13-tką.

1 polubienie

Wywołałeś wilka z lasu ponieważ wciąż mocno się zastanawiam nad 13. Czy różnica w temperaturze i głośności pracy między 15 a 13 jest odczuwalna?

Co do poprzedniego zarzutu ze kiepska konfiguracja to powiedział bym ze na miarę możliwości. Cena za ten sprzęt jest kosmiczna i serio ten komputer musiał by jeszcze gotować i sprzątać żeby być warty tych pieniędzy. Gdybym nie był już na 32% dochodowego to zdecydowanie bym nie kupował. Plus nie chce go rozliczać jako środek trwały.

Co do tego jak sprzęt ma byc używany to na bank musi uciągnąć 3 instancje przeglądarki z otwarta duża ilością kart. Oraz intelij’a w komfortowych warunkach

2 polubienia

Nie jest tak jak mówisz. Widzisz… jak porównasz ceny z np Dell’ami XPS to wychodzi na to, że MBP są konkurencyjne. Fakt, można mieć 4K rozdzielczość w Dellu, ale jak widać w różnych testach, matryca wcale nie jest lepsza od tych z MBP - temat rzeka. Poza tym jak chcesz / musisz mieć macOS to też generalnie wyjścia nie ma. Mimo to, że cena jest faktycznie wysoka, to na świecie jest konkurencyjna. W Polsce, cła, VATy, przeliczniki z USD zabijają konkurencyjność.
Nie wchodzę w te detale, bo tu można by się doktoryzować. Wiesz jak jest… :slight_smile:
Co do samego konfigu i sprzętu.

Jak uruchamiam projekt, który korzysta z CocoaPods i ma tam w sobie sporo podsów, a sam może mieć z 600 class - czyli w sumie żaden wypas, ot komercyjny projekt to komputer cały czas jest ciepły. Jakbym pewnie trzymał rękę na obudowie to zaraz zaczęłaby się pocić.

To samo się tyczy Sketcha czy innych projektów większych. W 13-tce tego nie ma, bo… uwaga za temperaturę odpowiada GPU! I teraz jeśli potrzebujesz discrete GPU bo np pracujesz w grafice rastrowej lub montujesz filmy to faktycznie nie masz wyjścia. Jeśli kodujesz / używasz grafiki wektorowej to potrzebujesz wydajnego CPU, który sam z siebie tak bardzo komputera nie nagrzewa.

Jasne można wymusić korzystanie z wbudowanego intela, ale… w 15-tce poza wydajną discrete GPU nie ma dobrej grafiki zintegrowanej. Jest poczciwy, stareńki intel 630, który naprawdę jest złem wpływającym na komfort pracy. 13-tki mają super wydajnego Irisa, który do okienek, systemu, filmów etc w 60 fps wystarczy aż nadto. Także ja nie chcę tutaj wpływać na czyjeś marzenia, ale dla mnie 15-tka obecnie ma jedynie jedną przewagę - większy ekran.

Mimo to, osobiście nie wybrałbym ponownie 15-tki ze względu na te drobne rzeczy tj.

• nieporęczny przy korzystaniu w trybie kanapowym
  • ciepły, a przez to krótko trzymający na baterii

Edit:
nie odniosłem się do głośności… tutaj to jest luz. Nie ma problemu większego. Jak robie builda to powiedzmy muszę czekać ze 3 minuty. Wtedy komputer po 20 sek staje się słyszalny, ale nie jest to bardzo uciążliwe… chociaż dla porównania Mac mini jak się rozkręci to hałas jest przyjemniejszy. Bardziej przypomina szum, w łapkach ten szum to jest zbliżony wycia wynikającego wprost z fizyki :slight_smile: małe wiatraczki, które wkręcają się na wysokie obroty jak helikopterki.

2 polubienia

no i chyba trochę przekonałeś :smiley:
To zawsze trochę oszczędności.

Szkoda że nie ma wersji 32gb w sumie.

To jeszcze jedna rzecz…
I tu akurat możesz sam sprawdzić. Nie opłaca się w 13-tce maxować procesora. Poza tym jak nie masz palącej potrzeby to poczekaj chociaż do październikowej konferencji Apple. A może pokażą 14-tkę lub przynajmniej odświeżą 13-tki i wsadzą LPDDR4 32GB? Apple ostatnio jest nieprzewidywalne.

Edit:
Ja na swoje potrzeby brałbym wersje z dwoma TB3. Miałem na testy ten komputer i działa rewelacyjnie. Miałem też wymaxowaną 13-tkę i różnicy aż takiej nie mialem. Mówimy tu o specyficznym use case tj. programowanie oraz design, gdzie liczy się CPU przede wszystkim.

2 polubienia