🎧 W czym słuchasz podcastów?

To jest trochę tak, jak z wyborami. Twój głos ma znaczenie. Jutro nic się nie zmieni, za rok nic się nie zmieni, ale jeśli duża cześć ludzi będzie używała Spotify, to za pięć lat reklamodawcy mogą stwierdzić, że nie ma sensu sponsorować pojedynczych podcastów, tylko lepiej płacić Spotify, którzy powpinają reklamy automatycznie.
A to może skutkować trzema problemami:

  1. Słuchając podcastu technologicznego możesz usłyszeć reklamy produktów, z których nigdy nie skorzystasz. Dzis to Eero lub Squarespace, za kilka lat to mogą być staniki. W podcastach, gdzie 95% słuchaczy to mężczyźni. To może zaskutkować wycofaniem się reklamodawców z rynku, co w efekcie zacznie zabijać podcasty.
  2. Podcasterzy bez sponsorów będą zmuszeni do przejścia na Spotify, gdzie zarobki będą nieporównywalnie niższe. Dla przykładu: ATP zarabiają na odcinku 16500 dolarow. The Talk Show - 15000. Nie ma szans, żeby Spotify płaciło im porównywalne pieniądze.
  3. Jeśli podcasty będą zmuszone przejść do Spotify, to stanie się to, co zawsze dzieje się na zmonopolizowanym rynku: żeby słuchać tego, co dzis jest za darmo bedziesz musiał płacić. A żeby słuchać tego, co dzis kosztuje piec dolarów, bedziesz płacił dziesięć.

Wiec w efekcie stracą na tym wszyscy: reklamodawcy (1), podcasterzy (2) i słuchacze (3).

Nie dajmy zabić podcastów!
:v:

14 polubień

Wczoraj miał ciulsko w awatarze a dzisiaj mądrze mówi. Pozory mylą :smiley:

1 polubienie

Dzisiaj ma kuktasa :wink:

2 polubienia

Lata temu pobierałem mp3 i odpalałem w defaultowym playerze do audio, ale w pewnym momencie zainstalowałem Pocket Casts i korzystam tylko z niego. Powodów do przesiadki na coś innego nie widzę, bo wszystko tu działa tak jak należy, a w szczególności synchronizacja.

1 polubienie

Czego używasz do słuchania podcastów?

  • Overcast
  • Castro
  • Pocketcasts
  • Spotify
  • Podcast Addict
  • Google Podcasts
  • Inne (jakie? jaki OS?)

0 głosujących

1 polubienie

Kategoria Inne robi się za duża. Obstawiam, że dużo tam Apple Podcasts.

P.S.
Da się Twój post podwiesić na górze z tą ankietą?

1 polubienie

Pytaj @pawelorzech, aż takich uprawnień nie mam :wink:

Niestety chyba się nie da, albo ja nie umiem… Ale poszukam czy się da.

Edit: Chyba się niestety nie da.

A jako “heavy” słuchacz, bo słucham ponad 20 podcastów, też zacząłem korzystać z Podcasty od Google i mam ją teraz na wszystkich swoich urządzeniach. Wcześniej słuchałem w Podcast Go oraz Player FM (to chyba miało kiedyś inną nazwę) i jeszcze jakichś innych wcześniej (Android user here).

Więc jak sądzę nie ma się czego wstydzić z powodu korzystania z Google Podcasts.

Ta googlowska apka ma GIGANTYCZNE plusy wobec tego, z czym miałem do czynienia dotychczas.

Gdy streamujesz, apka ma w pamięci spory fragment przesłuchanego podcastu i jakiś fragment zbuforowany. Tak więc nawet po kilku godzinach kliknięcie PLAY na lock-screenie powoduje NATYCHMIASTOWE odtworzenie podcastu. Do tego podcast po wznowieniu odtwarza się kilka sekund wcześniej, niż w momencie, gdy zapauzowałeś, więc przypomina kontekst. Do tego przewijanie do przodu oraz do tyłu jest praktycznie natychmiastowe, czyli wspomniany wcześniej cache. Który w czasach, gdy mamy w urządzeniach kilka GB pamięci RAM oraz wiele GB pamięci urządzenia, w żaden zauważalny sposób tej pamięci nie obciąża, gdy cały podcast ma do 100 MB.

Apka ma oczywiście minusy, np. nie ma opcji webowej, gdy korzystam z przeglądarki Firefoxa (to osobny temat), czasem znika jej widget z ekranu lock-screen (używam #xiaomilepsze :wink: ). Ale zamiast słuchać z PC mogę podpiąć słuchawki do telefonu lub tabletu i to jest okay, a Google Podcast synchronizuje czas, w którym zapauzowałem pomiędzy urządzeniami.

A może nie najważniejsze, ale bardzo ciekawe, Google Podcast bardzo trafnie podpowiada inne podcasty z tematów, którymi się interesuję.

A słucham podcastów zarówno polskojęzycznych, jak i anglojęzycznych.

Także na razie pozostaję wierny Google Podcastst.

Podcast, który momentalnie się odtwarza po kliknięciu play na “lock-screenie” niezależnie, czy jestem w domu z kilkuset megabitowym łączem wifi czy w podróży, gdzie coś musiałoby się zbuforować przez LTE, ale jest już zbuforowane wcześniej, to jest to.

:slight_smile:

Edit: PS. Witam wszystkich wąsaczy, słucham podcastu od chyba 3 lat :slight_smile:

6 polubień

No cześć. 20 podcastów to nie tak jeszcze dużo, później to jest żonglerka, który przesłuchać bo już czasu nie ma :slight_smile: W kolejnym kroku dochodzi masterowanie skilla słuchania na przyśpieszeniu. Ja na razie jestem w stanie słuchać na 2 - 2.5x w zależności od tego jak kto mówi.

Polskich podcastów nie słucham poza Yes Was’ami, ale może powinienem zacząć. Co chcę zacząć słuchać coś polskiego to mnie mega wkurza brakiem profesjonalizmu. Kiedyś trafiłem na Bo Czemu nie i po prostu nóż w kieszeni mi się otwierał jak ich słuchałem. Ostatnio opublikowali odcinek z MacKozerem, który przesłuchałem i było dużo lepiej, więc może wyciągnęli wnioski z poprzednich wpadek. To może dojdzie 2 polski podscast dojdzie :wink: aa i czasem, dojdzie MacGadka, ale tam to już w ogóle jakoś nerwy mi puszczają jak goście cmokają w mikrofony albo przełykają wodę.

Tak teraz myślę, że Polsza to taka pocieszniejsza kicz-Rassija

3 polubienia

Polecam podcast Radka Kotarskiego, to może być drugi PL podcast, który Ci podejdzie!

2 polubienia

Dobre są polskie podcasty True Crime: Kryminatorium, Zabójcze opowieści, Piąte: nie zabijaj, Mafijne Historie.

4 polubienia

Wow, nie wiedziałem, że są w PL podcasty True Crime. Polecasz konkretniej któryś z nich? Jaki jest Twój drugi ulubiony odcinek?

1 polubienie

to chyba muszę się w temat faktycznie wgryźć. Kurde jestem gołosłowny bo rzadko, ale czasem jakiś odcinek mi wpadnie imponderabilii i to mi się podobało. Kolega Paciorek jest naprawdę pro.

1 polubienie

Te co wymieniłem są naj. Zdecydowanie wybija się Kryminatorium. Nie polecam za to takiego jednego podcastu (nie podałem go tutaj), który prowadzą dwie dziewczyny imieniem Karolina.

Dzisiaj słuchałem po raz pierwszy Piąte: nie zabijaj i muszę powiedzieć, że bardzo spoko.

Do tego Onet ma serię “Bez przedawnienia” dotyczącą spraw rozwiązywanych przez Archiwum X.

1 polubienie

Kiedyś słuchałem na Podcast Addict, teraz Pocket cast. Bo mi ktoś polecił. Na początku brakowało mi kilku funkcji z tego pierwszego i żałowałem zmiany, ale potem albo się odzwyczaiłem albo coś dodali bo już nawet nie pamiętam czego mi brakowało. Paradoksalnie zupełnie nie korzystam z największej zalety pocket cast czyli synchronizacji bo słucham i tak tylko na telefonie.

1 polubienie

Zabójcze opowieści też dają radę. Poza tym wszystkie wymienione są super, Kryminatorium chyba faktycznie najlepsze. Na początku śmieszył mnie trochę ten dramatyczny ton prowadzącego, ale się przyzwyczaiłem.

1 polubienie

Tak wszyscy chwalicie, to ja trochę pomarudzę dla równowagi.

Dałem szansę temu Kryminatorium i…

Właściwie to nie wiem komu to polecić.
Diehardowym fanom true crime na pewno nie. Historie przedstawiane w kryminatorium wyglądają mniej więcej tak: był ktoś, kogoś ktoś zabił, złapali albo nie. Brakuje sporo: profilu mordercy, przebiegu dochodzenia, podejrzanych, świadków, jakiegoś generalnego backgroundu.
Myślałem, że to mógłby być dobry podcast, żeby zacząć przygodę z true crime, ale też nie jestem pewien, bo mimo wszystko brakuje truecrimowych smaczków - tych szczegółów, które czynią tę kategorię tak wciągającą.

Fajnie, ze po polsku i fajnie, że dotyczy polskich spraw, tylko skrypty napisane trochę na odwal się. Wolałbym, żeby autor więcej uwagi poświecił treści, a mniej staraniu się być dramatycznym. No ale w sumie to czego wymagać od dwudziestominutowego odcinka?

Kryminatorium to trochę taki miś na miarę naszych możliwości.
Raczej skierowany do słuchaczy, którzy nie chcą/nie są w stanie/nie mają czasu posłuchać bardziej doświadczonych produkcji zagranicznych.

Ale ale! To dopiero raczkujący podcast - ukazuje się krócej, niż rok, więc jest szansa, że będzie lepiej w przyszłości. Trzymam kciuki.

2 polubienia

Tak, Kryminatorium stara się być bardzo efektownym i uważam, że jest to jakaś nowa jakość w polskich podcastach.

Dzisiaj zacząłem słuchać Piąte - nie zabijaj i jestem zachwycony. Bardzo rzetelnie zrobiony podcast, autorka opisuje różne tropy i wersje śledczych. Sprawdź ten podcast.

1 polubienie

Czy Overcast w wersji premium daje możliwość słuchania np przez przeglądarkę? I jeśli tak to jak to działa, dobrze?

1 polubienie