🥽 VR pcmr

VR: ktos korzysta, testował rozwiazania, kupować, nie kupować? w najblizszym czasie wymieniam mojego pc na coś mocniejszego i chciałem przyokazji dokupić gogle do VR tylko nie wiem co:(
pomożecie?
:slight_smile:

O, odświeżam to, bo widzę na Twitterze jednego speca od VR @Voland i drugiego @voter101

1 polubienie

Ja nie mam VR, po prostu śledzę cały czas co się tam w świecie VR dzieje, żeby wypatrzyć moment na kupienie headsetu, który nie będzie mnie irytował wadami wieku dziecięcego. Dlatego zamówiłem Oculus Questa dopiero kilkanaście godzin temu :). Teraz pewnie wsiąknę w temat jeszcze bardziej - dostawa chyba jutro.

Na premierę Quest to był mobilny VR, który miał trochę wad i np. w recenzji Quaza były one omówione, więc ostatecznie zrezygnowałem. Miał też sporo zalet - cenę, samodzielność, brak potrzeby używania latarni i rozstawiania czegokolwiek w mieszkaniu. Wczoraj Quaz dał znać, że wyeliminowano niemal wszystkie problemy i mega go rozwinięto, dlatego po nadrobieniu ostatniej konferencji Oculusa już dłużej nie zwlekałem z zakupem. To co tam pokazali (plus opinie osób testujących te rozwiązania) przeważyło już całkiem, bo teraz Quest nie będzie już tylko mobilnym headsetem z grafiką na poziomie PS VR, ale też pełnoprawnymi goglami wpinanymi do komputera. Ludzie którzy to testowali i na codzień używają gogli o wyższym odświeżaniu raczej zgodnie twierdząm że pod tym względem różnicy nie widać + że OLED w Queście robi bardzo dobrą robotę w grze, która tam była odpalona (przez to, że miała miejscami mroczne oświetlenie - normalnie używa się raczej LCD bez takiej czerni).

Poza tym wchodzi śledzenie dłoni (czyli do wielu rzeczy nie trzeba będzie w ogóle kontrolerów), skanowanie realnego świata i przenoszenie go do VR. Później jeszcze ma być interfejs neuronowy do sterowania myślami. Nie wiem jak to możliwe, że on działa, bo jest w formie bransolety, no ale podobno działa już teraz tak dobrze, że devkity już rozesłali.

Będzie też przenoszenie całej mimiki twarzy do VR na potrzeby chatu, ale to chyba wymaga jakiejś przystawki rejestrującej usta albo w oóle w Queście tego nie będzie - muszę doczytać. Generalnie polecam wideo, w którym w skrócie jest pokazane to co najważniejsze:

Ja mam Rift S do PC i jestem mega zaskoczony jak dobrze działa tracking. Miałem bardzo mało doświadczenia z konkurencyjnymi rozwiązaniami, więc ciężko mi się wypowiedzieć.

Rift jest zdecydowanie sensownie wyceniony, wygodny (nie trzeba latarnii) i działa mi ze wszystkimi grami, w które grałem. Z minusów jest kiepski refresh rate (tylko 80Hz) i kontrolery bez akumulatorów.

Warto sobie zarezerwować jakieś 2,5x2,5m przestrzeni do grania – ja mam jakieś 1,5x3m i zdecydowanie to czuć.

Wspomniany wyżej Quest to też spoko rzecz, chociaż ja bym w te ich obietnice nie wierzył dopóki tego nie dostarczą (i to pewnie w wersji z poprawkami). Wierzę w nich mega mimo to, bo sama persona Carmacka to jest jakiś gwarant sukcesu.

Co do Carmacka - bardzo polecam jego wystąpienie z drugiego dnia konferencji Oculusa, sporo bardzo ciekawych informacji, aczkolwiek głównie dot. Questa, np. że ekrany mają 90Hz, ale żeby je odblokować do grania na PC musieliby zrobić jeszcze raz certyfikację, bo mają ją 72Hz (a zmniejszyli do tej wartości, żeby podnieć wydajność i nie pomyśleli, że do 90 będą musieli znowu przechodzić formalności i pewnie tego nie zrobią).

A ja oczywiście palnąłem głupotę, że nie widać różnicy pomiędzy 72Hz a wyższym odświeżaniem, bo powinienem napisać, że pomiędzy 72, a 80 ci testerzy nie widzieli różnicy. 120 Hz z Valve Index na pewno robi niesamowitą robotę i jakbym miał kupować coś PCMR, to zakładając duży budżet na pewno bym w to szedł (ale i komputer musi być konkretny do tych 120 FPSów), a przy mniejszym Oculus Rift S, bo z Questem to tak jak poprzednik napisał - na zapowiedzi nie ma sensu w pełni liczyć. Teoretycznie podpięty do PC może dorównać i przewyższyć RIft S, ale nikt na to nie liczy, bo Qualcomm musiał by im dać dużo większy dostęp do swojego procesora żeby mogli dekodować dużo więcej danych. Link który zapowiedziano to tylko 150 Mbps, które nie da takiej jakości jak Oculus S.

Natomiast za nic w świecie nie poszedłbym w HTC Cosmos - ten headset to dla mnie duże nieporozumienie. No chyba że faktycznie mocno poprawią tracking, tak jak zapowiadają, ale to już wolałbym dorzucić do Indexa, albo wziąć tańszego Oculusa S.

Już za 3 dni będzie u mnie to cudo. Nigdy nie miałem nic wspólnego z VR, a widzę, że @Voland jesteś tutejszym ekspertem od VR :smiley: Pisałeś może coś więcej o twojej przygodzie z Questem niż post na blogu o akcesoriach? Masz może jakieś ulubione źródła wiedzy o Quest VR: podcasty, strony, blogi itp?
image

1 polubienie

Od czasów ostatniego posta rzeczywiście VR mocno przesiąknął moje życie, ale poza tym, że regularnie wspominam VRowe kwestie na Twitterze (@thomas_voland), to nic więcej nie pisałem.

Co do źródeł jakie śledzę, to jest tego bardzo dużo, ale w Polsce tylko dział VR na https://stareforumpoly.pl/ i MKwadrat podcast (akurat w następnym odcinku będę tam trochę gadał). W podcaście Grysław temat VR też jest często poruszany. Poza tym VRowe tematy to dla mnie zagraniczne media:

Subreddity: Oculus, OculusQuest, OculusQuest2, PCVR, SteamVR, VirtualReality

Strona UploadVR.com

YT:
https://www.youtube.com/channel/UC2mgZjuHRDW02mx_ok4wfPw
https://www.youtube.com/channel/UCSbdMXOI_3HGiFviLZO6kNA
https://www.youtube.com/channel/UCJFSq0-05sUbvgJYV8biODg
https://www.youtube.com/channel/UCsmk8NDVMct75j_Bfb9Ah7w
https://www.youtube.com/channel/UCN0FGqUt7e79xKoPAZQ8tww
https://www.youtube.com/channel/UCrJ6nAyzf6TXQHZegblxfmg
https://www.youtube.com/channel/UCBJ1rwS7ARoCWLdab0wLD-Q
https://www.youtube.com/channel/UCSVjrpufOzTd3jZsUGs-L0g

2 polubienia

Cudownie, dzięki wielkie! Rysława właśnie oglądam, inne na pewno obczaję. I wychodzi na to, żer znowu będę musiał usunąć Reddita z blacklisty, bo faktycznie jest tam tona wiedzy o VR.
A powiedz mi jeszcze, masz Questa na swoim głównym koncie FB czy zakładałeś specjalnie pod to nowe konto? Sporo korzystam z grupek na fb i boję się jakiegoś przypadkowego blocka/bana od Marka.

Na głównym koncie. Pamiętaj, że jak założysz lewe konto i w końcu ci je słusznie zbanują, to wtedy nie masz się jak odwoływać i tracisz gry. Nie wiem jak wygląda sprawa z dwoma realnymi kontami (weryfikowanymi tym samym ID), ale może faktycznie jest to jakieś rozwiązanie.

Lewego nie chcę właśnie dlatego. Myślałem o drugim na te same dane - na głównym nigdy nie byłem pytany o dowód, więc powinno zadziałać.

olej drugie konto - ja mam na podstawowym i jest git, nie ma co kombinować niepotrzebnie:)

Niestety, tak bardzo chciałem nową zabawkę, ale mój błędnik totalnie odmawia współpracy. Jutro pewnie odsyłam, bo nie ma co czekać. Wrażenia przez tę chwilę, jak nie chce mi się wymiotować i nie kręci mi się w głowie, są świetne i czuć, że obcuje się z przyszłością. Narazie niestety nie dla mnie zabawa. Czas na polowanie na PS5 chyba w takim razie, bo nadal mam ochotę na jakąś nową zabawkę.

Mnóstwo osób tak miało, a teraz godzinami bez problemu grają. Rysław z Grysława jest świetnym przykładem. Zasada jest taka – sekunda w której zaczynasz się źle czuć, to sekunda w której ściągasz headset i robisz przerwę minimum aż ci całkiem przejdzie. Coraz dłużej możesz wtedy wytrzymać, aż problem nie istnieje. Nie u każdego zadziała, ale u zdecydowanej większości na pewno. Najgorsze co można zrobić, to zostawić headset założony aż się całkiem źle będzie czuło – wtedy może się z czasem jeszcze pogorszyć.

2 polubienia

dokładnie jak @Voland pisze. ja nie maiłem od samego początku żadnych problemów nawet jak 2h siedziałem i napierałem. kiedyś nawet po pijaku ubrałem i paw nie poleciał, ani źle się nie czułem:) to kwestia osobnicza jest - i organizm trzeba przystosować.
poszukaj u Rysława na YouTube opowiada dokładnie co zrobić i jak się przyzwyczajać.

Panowie - jako, że oculus quest 2 nie wymaga posiadania PC to zacząłem się zastanawiać nad prezentem dla siebie.
I tu moje pytanie - warto bez PC?
@Voland @Kuba_Domasik @voter101 @sivy

1 polubienie

Ja większość czasu cużywałem PCVR, m.in. przez Viveport, który dawał mi setki gier prawie za darmo, ale kupiłem Questa właśnie z myślą o samodzielnym headsecie, bo wtedy jeszcze nie miałem w ogóle PC, więc wiadomo, że wg. mnie warto :slight_smile:
Podstawowe, natywne gry:

1 polubienie

stary nawet sie nie zastanawiaj. bez pc jest zajebiscie. z pc jest jest zajebiscie w pytke:)
spokojnie mozna grać bez pc po prostu z pc masz dostęp do kilku gierek których nie ma na samego q2 albo sa z gorsza jakością. nie pograsz tylko w hl:a bo to tylko na pcvr reszta nie ma co sie przejmować no moze lone echo 1 i 2 tez sa warte dołożenia pc:)
ale sam frajda z grania na vr jest mega, jest w pyte gierek ktore rekompensują brak w/w. jako bonus nie ma juz wersji 64gb tylko 128 i 256 - 128 wystarczy:)
bierz nie bedziesz żałował:)
poszukaj na tubce kanału Rysława i tam masz wszystko opowiedziane :slight_smile: łącznie z przejściem hl:a :slight_smile:

1 polubienie

No to mnie właśnie kusi, bo nie ukrywam, że przy obecnych cenach PC jest to dla mnie nie do przeskoczenia.

Skusiłes sie ? Jest teraz promo na Amazonie - £299 + £50 gift card.

Ostatnio sprzedałem switcha i tak sie zastanawiam nad VR ale mam ten sam problem co Ty, nie mam i nie planuje zakupu PC.

Był dziś na amazonie za £249 ale się wyprzedał momentalnie.
Mi wyskoczyły nieplanowane wydatki w tym tygodniu więc nie wiem, stała cena to £299 więc nie ma co marudzić, może w przyszłym miesiącu pod choinkę :smiley: