VPN, a macOS Server

Dojrzałem do tego, żeby postawić w domu Mini bez głowy jako serwer. Jeszcze nie wiem do końca po co, ale znajdę jakieś zastosowania.

To, co mi chodzi przede wszystkim po głowie, to używanie go jako VPN do oglądania TV i logowania się do pracy, jak jestem zagranico.

Mam dwa pytania:
pierwsze - czy ktoś z tego tak korzystał (tak, wiem, że teraz Server nie ma jako takiej usługi VPN, ale jest piękny dodatek, który nawet tworzy profil do zainstalowania na iUrzadzeniach - w ogóle to chciałbym całkowicie zrezygnować z zewnętrznych dostawców VPN i korzystać tylko z domowego rozwiązania. I tak, wiem, ze będzie wolniej, niż łączenie się przez lokalny serwer.

drugie - czy ktoś się orientuje jak działają systemy do wykrywania VPN? Czy jak będę się łączył przez swoje domowe IP z dajmy na to Australii, to jakiś system może wykryć, że to VPN i mi odmówić dostępu? To o tyle ważne, że telewizja to pół biedy, ale mam przez domowe IP dostęp do ważnych systemów i baz danych u mnie w pracy i to byłby duży problem. Dziś na wyjazdach muszę się łączyć przez VPN w pracy, a to jest tak okropnie wolne, że aż mnie serce boli, jak o tym myśle. A ze moje domowe (stałe) IP jest już w pracowym systemie, to bardzo by mi to ułatwiło życie.
No i telewizja.
Mniej więcej orientuje się jak to wykrywanie działa, wiec w mojej głowie nie ma prawa nic wykryć, ale może ktoś wie coś więcej w tym temacie.

Bóg zapłać za cenne rady.

1 polubienie

Zależy na jakim porcie sobie ten VPN postawisz :slight_smile: Ja u siebie miałem VPN wystawiony na porcie 443 (normalnie port https) bo w hotelu gdzie mnie firma wysyłała było wycięte wszystko poza www/poczta :smiley:
Ale ja to poszedłem na łatwiznę i postawiłem na macu openvpn server po prostu.

1 polubienie

Będzie z tym trochę zabawy, bo ja jestem w sieciowych sprawach kompletną nogą.
Tak zupełnie serio, to ja nawet nie wiem co to są te porty. Wiem, ze jest coś takiego, ale tyle w temacie.
Zastanawiam się w ogóle, czy nie wziąć kogoś, żeby mi to zrobił. Jednym okiem oglądam teraz FP2, a drugim trochę o tym czytam, wiec opornie mi to idzie, ale znalazłem coś takiego:

Wiem tez, ze „muszę ustawić pasujące DNSy, żeby nie było problemów z wykryciem” - nie mam pojęcia o co tu chodzi również, wiec albo czeka mnie długa lektura, albo zatrudnienie fachowca.
Muszę jeszcze zobaczyć, czy peachpit mają jakaś aktualna książkę o serverze.

Dodam jeszcze, ze bardzo by mnie jarało, gdybym mógł z tym VPN się łączyć przez ustawienia iOS, a nie żadna aplikacje OpenVPN, czy coś takiego. Lubię systemowe rozwiązania, czasem nawet kosztem wydajności.

Jeśli przez analogię adres IP jest adresem bloku na osiedlu, to port jest adresem mieszkania.

1 polubienie

Nic mi to na razie nie mówi, ale postaram się ten temat zgłębić, bo trochę lipa.

Jeśli możesz wrzucaj na bieżąco update sprawy bo temat ciekawy i również jestem zainteresowany :sunglasses:

1 polubienie

To nie jest takie trudne :slight_smile: a jeśli chodzi o iOS to można go połączyć z serwerem OpenVPN bez używania dodatkowych narzędzi :slight_smile:
Za to powiem, że nie znam tego dodatku o którym wspominasz - podrzuć linka, to zobaczę w wolnym czasie i może sam u siebie postawię i zrobię manuala :smiley:

1 polubienie

https://cutedgesystems.com/software/VPNEnablerForMojave/