VNC do kontrolowania Windowsa

Wiem, co chce zrobić, ale nie wiem jakim programem. Chce moc z macbooka używać tez mojego PCta. PC jest w tej samej sieci wifi.

Jaki VNC jest dobry? Jaki jest tani? Jaki jest dobry i tani?

A może natywny windowsowy Remote Desktop (RDP)? Nie wiem co prawda jak to z Mac OS działa, ale wykorzystuje taki sposób między innymi na iPad OS i działa dość dobrze, moim zdaniem lepiej od VNC czy Team Viewera.

Windows Remote Desktop, instalujesz z Mac App Store, działa bardzo dobrze.

Ja z tym RDP sugeruję wstrzymać konie, bo nie wiemy jaką wersję windowsa ma @pawelorzech

A co do serwerów VNC - między nimi nie ma większej różnicy. Sam bawiłem się trochę realvnc, dawał radę

1 polubienie

Mam 10tkę. Raczej wszystko mam aktualne.

że 10 to można się domyślić
ale Home nie wspiera serwera RDP, a Pro owszem

Ah, chyba PRO, ale w takiej opcji to sprawdzę! Dziękuje bardzo za pomoc

Prawy na mój komputer, właściwości i dalej już dasz radę:)

Edit
@pawelorzech dałeś radę?

2 polubienia

A vnc się różnią. TightVNC jest spoko. Turbo chyba też. Płatnych bym unikał bo nic nie dają. Mac ma wbudowanego klienta vnc, wystarczy w adresie zamiast smb: ftp: itp dać vnc://adres. Aczkolwiek nie obsługuje wszystkich funkcji i np do Debiana się nie połączysz ( chodzi o algorytm szyfrowania albo hasła, już nie pamiętam) ale do Windows powinno pójść.
Oczywiście lepiej rdp jeśli się da.

1 polubienie

w jaki sposób zalogować się na komputer (Win10 PRO)? Łączy się i każe podać user+pass. Wpisuję takie jakie są na komputerze i nie działa. Czy trzeba stworzyć nowej użytkownika z prawami admina? Czy obecny user może być zalogowany? (czy to działa tak jak teamviewer?)

Podajesz user + pass.
Jak nie działa, to wpisz DOMENA\Username => domenę możesz sprawdzić na windzie jaka jest :smiley:

ok jeszcze się wieczorem pobawię. Robiłem na wszystkie sposoby + User@Domena (z zachowaniem wielkości znaków) i nic nie działa.

nie nie nie, windowsowo to jest zawsze
domena\user :smiley: (w takim dokładnie zapisie)

Nie ma znaczeniu a czy domena_netbios\ueer czy user@domena.dns to jest tożsame. Pierwsze to short name drugie to user principale name (upn).
Ale używacie tego tylko jak stacja jest w domenie, jak nie jest to user pass wystarcza.
Dodatkowo user musi być lokalnym adminem albo c o najmniej musi być w grupie remote user - lokalnej (z pamięci podaje więc może być inna nazwa),
Jak siądę do kompa to posprawdzam dokładne nazwy i uprawnienia, jak wam nie zadziała.

Qrde, tu bym się nie założył, mam wrażenie, że co najmniej u jednego klienta do którego się loguje to musi być format xx\yy a nie yy@xx :stuck_out_tongue:
Ale może to po prostu mi się wydaje, bo z przyzwyczajenia tak wklepuję?

wydaje Ci się od czasów w2k można używać jednego albo drugiego:)
screen z AD w2k12r2
upn_short

jak stacja nie jest w domenie to musi być coś takiego zaznaczone jak na obrazku
rdp_non_dom
i user musi być dodany do userów RDP
rdp_user

1 polubienie

No i trzeba zadbać aby remote desktop był zainstalowany i włączony, bo z tego co pamiętam to kiedyś sobie odinstalowałem dla bezpieczeństwa, więc się da

od chyba ponad 15 lat jest to cześć systemu operacyjnego wiec zostaje tylko on/off
chyba że mówisz o serwerze terminalowym (RDS) to wtedy jest jeszcze inaczej, ale to już inna “para kaloszy”:slight_smile:

w tej samej domenie, działa opcja z user oraz user\domena. Nie działa mi opcja z user@domena. U mnie błąd polegał na tym, że user =! login

oczywiscie ze tak może być shortname jest ograniczone do ilus tam znaków i jak masz sytuacje ze standard w firmie to jest imie.nazwisko to moze sie w shortname nie zmiescie UPN to max 255 znaków wiec sie raczej zmiesci.
dlatego zalecane jest uzywanie UPN, a jak organizacja jest połączona z AAD to już w ogóle żeby burdelu nie robić i żeby SSO działało bezproblemowo należy wykorzystywać UPN.