👌 Ten pozytywny temat

wystarczy miec żonę :wink:

3 polubienia

Ach, ok. No to nie mylmy proszę inwestowania aktywnego z pasywnym w myśl „inwestuje drobne oszczędności żeby nie leżały na rachunku tylko już pracowały w długiej perspektywie”. To są skrajnie inne podejścia! Skrajnie!
Jeśli ktoś się nie zna, pójdzie Twoja droga i utopi w pierwszym roku 50% to się zrazi i nie wyrobi nawyku.
Przy etf jak ma finax czyli w zasadzie global market takie obsunięcia kapitału nie występują. I chodzi o to żeby mieć satysfakcję ze kupka rośnie. A czy jest + czy - 6% nie ma znaczenia jeśli się rozumie ze to jest na perspektywę dziesięcioleci. Ważne żeby dopłacać systematycznie (miesięcznie) nawet te 100 zł. Bo z czasem przychodzi zrozumienie ze to jest za mało i ze jak dałem radę 100 to 200 tez dam radę. A nawet 300. Itd.

2 polubienia

ale ja nigdzie nie doradzalem aktywnego inwestowania. Ktos zapytal o to co robie - to odpisalem. Wrecz odradzilem innym takie inwestowanie jakie ja uprawiam. Bo co prawda daje szanse na lepsze wyniki niz inwestowanie pasywne, ale okupione to jest godzinami spedzonymi na poznawaniu tego swiata. Np. w zeszlym roku wysluchalem okolo 1000h podcastow/youtube o tej tematyce. Podejrzewam ze malo kto jest na to gotowy. Dlatego sugeruje podejscie pasywne. Paradoksalnie, badania mowia, ze zdecydowana wiekszosc inwestorow indywidualnych przegrywa z podejsciem pasywnym.
Jesli ktos naprawde chce miec to wylozone “kawa na lawe” to sa dwie inicjatywy, za ktore sie placi, ale uzyskuje konkretna wiedze:

1 polubienie

WIBOR w dół → raty hipotecznego w dół
:partying_face:

Polska to chyba jedyny kraj w Europie który ma kredyty hipoteczne oparte o WIBOR.
Za każdym razem jak komuś tłumaczę czemu ludzie płaczą w PL, to nie jest w stanie tego ogarnąć umysłem.

W takich Czechach - bierzesz kredyt na stałe oprocentowanie. Banki się biją żeby dać Ci ofertę na jak najniższe. Masz darmowych, zewnętrznych doradców którzy prowadzą Cię przez cały proces.
Kredyt fiksujesz na x-lat (np. 10 lat, oprocentowanie 2%). Po upływie fiksacji przechodzisz proces z bankiem i doradcą jeszcze raz.
W każdym momencie możesz iść do doradcy i powiedzieć “chcę zrefinansować bo stopy procentowe spadły” i możesz to bez problemu zrobić. Ja tak zmniejszyłem oprocentowanie mojego kredytu z 2.69% na 2.1% w pierwszym roku spłat.

9 polubień

Dlatego w PL Banki mają PR równy urzędom administracyjnym albo ZUS. Bo tu zawsze to Ty jesteś dla nich i o wszystko trzeba się prosić. A na końcu i tak “złodzieje!” wszystko mi zabiorą.

Z czegoś się to wzięło, że jakieś 6-7 lat temu na ulicach dużych polskich miast w lokalach usługowych były tylko banki, apteki i pkty operatorów GSM…

6 polubień

No nie przesadzaj. W UK większość ludzi bierze fixa, ale to nie znaczy, że nia ma na rynku kredytów variable, opartych o stopę kredytową ustalaną przez Bank of England (+ marża banku).

Po prostu w PL brakowało oferty na stałe oprocentowanie, albo była tak droga, że nie była opłacalna dla nikogo.

Nie wspomnę o tym, że w UK bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu, więc czasami opłaca się zostać na wyższym fixie niż refinansować na niższy, bo oszczędności zjada prowizja :smiley:

1 polubienie

Mogłem napisać “w EU” :wink::joy:

1 polubienie

Wydaje mi się, że w wielu krajach EU tak jest.

No ale po ostatnim wyroku tsue to banki mają upaść w tym kraju. 2 dni po newsie o rekordowych zyskach. FOR wiecznie żywy.
Tak to zostawię dla podsumowania

procent kredytów hipotecznych opartych o zmienną stopę procentową w UE

Po edycji poprawny obrazek

6 polubień

Balcerowicz krul :heart:

3 polubienia

A nie?


Gratulacje dla tego, kto to zrobił. Jest piękna :slight_smile:
https://www.reddit.com/r/Polska/comments/118c9tk/prawdziwie_polska_pizza_z_prawdziwie_polskimi/

5 polubień

Wiem, że obraz wyraża więcej niz tysiąc słów, ale muszę zrobić transkrypcję bo nie wierzę w to co widzę:

Pizza z korniszonem, kaszanką i sosem z karmelizowanej cebuli.

W sumie, spróbowałbym kawałek :smiley:. Ciekawe czy pizza z flakami smakowałaby jak flaki przegryzane bułką :thinking:

2 polubienia

Zapomniałeś o cieście robionym na piwie, nie na wodzie! :smiley:

4 polubienia

Bonus day :champagne:

3 polubienia

Weekend :tada:

4 polubienia

mam dzisiaj urodziny : )

20 polubień

Najlepszości!

2 polubienia

Pierwszy weekend bez dziecka :fire:

6 polubień