Ten o Plex serwerze

Temat trochę przypadkowo powiązany z ostatnim odcinkiem, bo zastanawiam się nad tym od kilku tygodni, ale skoro przesłuchałem odcinek dzisiaj to jazda.

Plex Server w domu.

Mój leciwy QNAP nie ma już wsparcia dla Plexa, ale że korzystam z tego bardzo rzadko to nie chcę inwestować 1200 zł w nową skorupę.
Dotychczas Qnap służył mi dzielnie jako dysk sieciowy, na którym ledwo co jest (mam chyba zajęte 30% z 1TB).
Jak potrzebowałem sobie coś obejrzeć raz na jakiś czas to odpalałem kompa gdzie jest Plex server, z podpiętym Qnapem jako dysk sieciowy i castowanie do Chromecasta. Naokoło ale działało.

I tu następuje punkt kulminacyjny dramatu: “Friends” zniknęło z Netflixa a moja kobieta żyć bez tego nie może. Więc nadszedł czas żeby rozplanować ewentualny upgrade.
I chcę to zrobić w miarę futureproof, ale bez wydawania majątku i bez tony kucowania (więc NUC i Raspberry Pi odpada).

Mam trzy wersje:

1. WD MyCloud Home 2TB - koło 700zł, dopóki nie trzeba transkodować ponoć jest w miarę ok, aczkolwiek widziałem dużo komentarzy że nie do końca. Plusem jest cena. Minusem jest mój ból dupy o to, że 1TB w obecnym NASie będzie leżał odłogiem. Nieekologiczne.

2. Nvidia Shield TV 2019 - koszt 799 zł za zwykłą, 999 za Pro (jedynie Pro ma kombo serwer+klient). Plusem jest świetnie działający Android TV, Plex server działający out of the box i możliwość podpięcia starego NASa jako dysk sieciowy.

3. BÓL i zakup nowego NASa który będzie wspierał Plexa. Plus - mogę użyć dysku z obecnego Qnapa, minus to cena - coś w miarę sensownego to >1000 zł. Trochę boli jak za coś czego używam 3x do roku.

Zapraszam do burzy mózgów i wrzucenia własnych opinii. Jak widzicie chciałbym żeby to było “zsetupuj raz i zapomnij”

1 polubienie

Zaznaczę na wstępie, że nie znam się ale się wypowiem.

Czy telewizor czy czego tam używasz nie może sobie po prostu odtworzyć pliku z dysku i trzeba go transkodowac?

1 polubienie

Story of my life :smiley:

Tak więc:
Większość rzeczy mam w H264 więc transkodowanie jest mi generalnie zbędne, natomiast obecny TV nie chce za nic zobaczyć dysku sieciowego. Obwiniam TV, mogę przy tym grzebać, ale oryginalny OS Philipsa to jest coś czego chciałbym unikać jak ognia.
Do tego chciałbym, żeby rozwiązanie było eleganckie.

Story of my life :wink:

A może dysk podłączony do routera (SMB) + Xiaoimi Mi Box do TV? Masz do tego pilota.

To jest to samo rozwiązanie co NVidia.

Mi Boxa sprzedałem 2 lata temu wymieniając go na Chromecasta, jeżeli miałbym się znów pchać w boxowego Androida to wolałym NVidię. Zwłaszcza że mogę użyć obecnego QNapa jako dysk sieciowy.

To rozwiązanie jest bardzo spoko, ale lubię Plexa więc chcę postawić serwer Plexa. Tylko nie chcę na to wydać 1200+ :smiley:

Aha - być może moje przywiązanie do Plexa jest głupie i jest jakiś soft co działa lepiej pod multimedia - takich porad też poproszę garść albo dwie.

Okej, ale jak zamierzasz odtwarzać Plexa na TV? Masz taką appkę w swoim TV?

Ja to postawiłem plexa w google i byłem bardzo zadowolony.

W przypadku wersji z NAS/MyCloud - Plex na komórce i rzut do Chromecasta. Potem sobie Chromecast sam sobie radzi z Plexem.

W przypadku NVidia no to po prostu HDMI do TV wystarczy z tego co się orientuję (czyli zadziała jako serwer ale też jako klient). Albo jak powyżej.

Powiedz coś więcej!

1 polubienie

Okej.

Ja mam to zrobione na zasadzie RaspberryPI jako samba + torrent, a odtwarzam na Apple TV z Infuse. Lubię wygodę tego, więc może w Twoim przypadku warto zainwestować w Shield?

Z racji ze mój ISP nie pozwala na publiczny adres IP musiałem znaleźć inną drogę by serwować usługę plexa globalnie.

Pomyślałem o Google Cloud. Tam wykupiłem (jeszcze w ramach darmowych $300) serwer drugiego tieru i 500GB SSD.

Nie wiem jaki poziom wiedzy posiadasz by to ogarnąć :thinking:

A dobra. Mnie interesuje tylko lokalne :slight_smile:

Zapewne niewystarczający :smiley:

Nie ukrywam, że kusi. Nie wiem czy NVidia planuje pokazać coś nowego, ale Ci co mają ciągle pierwszą wersję nie myślą o upgradzie.

To może malina w wersji 4. + SSD na USB 3.1?

Nie ukrywam że myślałem nad malinką tyle że będzie to wymagało kucowania w sporym stopniu. Rozwiązanie typu NVidia działa po wyjęciu z pudełka i ma Andronid TV na pokładzie. NAS oprócz plexa będzie miał łatwo konfigurowalny dostęp z zewnątrz do plików czy choćby obsługę torrentów. Poza tym malinka + obudowa + dysk SSD i nagle zaczynamy być coraz bliżej MyClouda czy NVidii.

Instalacja Plex na malince to 10 min, później obsługujesz go przez interfejs www.
Torrenty to kolejne 5 minut i interfejs www.

A myślałeś o Videostream for Google Chromecast? Jest to dodatek do Chrome, który puszcza dowolny film przez Chromecasta. Wersja premium wyszukuje nawet napisy do wideo, telefon robi za pilota (nie mam na myśli Google Home tylko bardziej zaawansowane sterowanie), też możesz puszczać filmy z telefonu. Używam tego okazjonalnie, gdy film mam na laptopie a nie na Netflixie.

Jest jeszcze opcja ze streamem z VLC - jakaś nowa wersja wprowadziła obsługę Chromecasta, lecz jeszcze nie udało mi się tego uruchomić.

Czy jesteś pewien ze na Nvidia Shield można zainstalować serwer plexa? Ja tam nie widzę go w opcjach serwera

Masz rację. Ta opcja tylko w Pro. Czyli 999 zł do wydania :frowning:

Sprawdzę, aczkolwiek nie widzę czym by to się miało różnić od serwera Plexa który mam uruchomiony na laptopie - jedynie z tą różnicą, że filmy mam de facto na dysku sieciowym a nie na lapku.
Plex jest spoko bo:

a) obecny stareńki NAS ściąga rzeczy do odpowiedniej lokacji
b) serwer sobie odświeża, dociąga napisy, okładkę itd
c) klient wygląda jak coś typu Netflix więc jest zjadliwe dla nieużytkownika IT
d) mogę sobie odpalić z tego film na dowolnym ekranie w domu bo chromecasty / klienty plexa

Więc Plex jest rozwiązaniem eleganckim, tyle, że dość drogim w obsłudze jak nie masz lokalnego NASa albo czegoś innego co go obsłuży.
Z takich połowicznych rozwiązań mógłbym równie dobrze używać Playstation do odtwarzania filmów z dysku sieciowego przez DLNA, tyle, że chciałbym żeby to było bardzo UPnP - tak, żeby moja dziewczyna mogła sobie usiąść na kanapie i pilotem lub telefonem wybrać serial/film i oglądać.

Dlatego mogę się poświęcić i sypnąć nieco groszem w coś tego typu, ale musi to być user-friendly. A Plex jest.

Myślałem też o Kodi na jakimś boxie ale za każdym razem jak mam coś robić z Kodi to mam dreszcze. Kodi IMHO to jest jedna wielka, niekończąca się beta.