Tablet z Android 7.0 jak wrzucić czysty system

Cześć mam taki problem, wygrzebałem z szafy jakiś stary tablet na android, jest to jakiś mediatek (takie przynajmniej pojawia się logo po włączeniu), z tego co wiem obecnie jest na Android 7.0, problem w tym że nie bardzo mam pojęcie o android i jak się za to zabrać, ale nie mogę zainstalować prawie żadnej aplikacji, mapy google albo się nie instalują albo nie odpalają, google chrome podobnie, tak samo sklep play. Tych aplikacji nie ma zainstalowanych i nie mogę ich pobrać lub nie chcą się instalować/uruchamiać, tablet krzyczy że brakuje mu jakiegoś services, jest tu też zainstalowana aplikacja mobicontrol, ale niby nie działa, lub nie ma praw działać ale nie mogę się też jej pozbyć, nie posiadam żadnej maszyny windows, więc wszelkie poradniki z google nie działają w moim przypadku.

Wbijaj na XDA, znajdź model tabletu i poszukaj jakiegoś rozsądnego ROMu i instrukcji jak tablet rootować i jak instalować świeży stystem. Ewidentnie brak na nim google services ale XDA na pewno ma na to sposób.
Obawiam się jednak, że bez kompa z windowsem wiele nie zdziałasz niestety.

bez windows się nie obejdzie? :thinking: a raspberry pi?

Panie, ja to słaby jestem w malinki. Wiem, że istnieją i chciałbym się na ich temat wypowiedzieć (bo każdy Polak na każdy temat się wypowie) ale… zamilknę bo wiem tyle, że to takie małe komputerki co się w dłoni mieszczą.

mam podobną wiedzę :smiley: na temat malinek, posiadam dwie i mam tam zrobiony homebridge i adguard, ale to tylko tyle.

co do XDA to nie znalazłem tam nic specjalnego niestety :confused: albo nie wiem czego szukać konkretnie, temat jest zbyt obszerny chyba dla mnie

Na malinie pewnie też się uda, bo pewnie masz tam zainstalowanego Linucha. Są narzędzia do rootowania na praktycznie każdy OS, jednakże na WIndowsie jest najłatwiej.
Jaki to konkretnie tablet? Bez tej informacji ciężko będzie jakkolwiek pomóc

z tego co wiem to model SMB-H8005, tablet to chyba Mediatek a to co mam w tablet status to:

kernel ver: 3.18.35+
xmwyq@server25 #1
H8005-MP-V1.3_20171130
custom build:
alps-mp-n0.mp102.V1.6_mlt8163.tb.n_P51

ale mi to nic kompletnie nie mówi

https://forum.xda-developers.com/t/custom-rom-support-play-services-for-weird-tablet.3759162/

Może tutaj znajdziesz odpowiedź, bo problem podobny

1 polubienie

Problemy z usługami Google są chyba głównym problemem dla tego tabletu. Znalazłem wątek w XDA o tym:
https://forum.xda-developers.com/t/custom-rom-support-play-services-for-weird-tablet.3759162/
W konwersacji gościu wspomina o wysłaniu mu maila, dzięki czemu wyśle poprawny ROM w którym nie działa kamerka (?) - znalazłem link do dysku Google do tego romu - https://drive.google.com/file/d/17keO6xh8qh24809lxxFaCcQRjM-3iv_l/view

2 polubienia

Szukając w Google SMB-H8005 custom rom znalazłem jakieś metody na zainstalowanie własnego romu na chińskich tabletach. Nie linkuję nic konkretnego, bo żaden z poradników nie wyglądał na godny zaufania.

też trafiłem na te wątki, ale właśnie nic konkretnego no i muszę znaleźć sposób jak to zrobić z mac :thinking:

pobrałem ten ROM, ale nie mam jeszcze jak tego wykonać z mac i trochę błądzę w temacie.

To wygląda sensownie:

Mając recovery jesteś w stanie zainstalować dowolny rom

ok więc niby mam adb i fastboot, choć terminal po wklepaniu “fastboot devices” nic nie pokazuje, po “fasboot oem unlock” mam < waiting for any device > a tablet jak wprowadzam w tryb bootloadera chyba, jeśli się nie mylę to wszystko jest po Chińsku i nawet z tłumaczem nie mogę tego przebić dalej, próbowałem różne opcje i robi jakieś testy tylko, lub się resetuje ale nie mogę dalej z nim nic zrobić

Dopytałem się specjalisty - wszedłeś w tryb recovery, dlatego fastboot Ci go nie wykrywa. Zresetuj tablet trzymając jeszcze podgłośnienie i spróbuj raz jeszcze z fastbootem.

1 polubienie

dzięki, na to akurat nie wpadłem, ale co krok to mam ścianę :confused:

dostałem się w to miejsce i tutaj niestety nie zgadza mi się nic z tym wideo, próbowałem różnych rzeczy ale nie wymazuje mi tego systemu, tablet albo się restartuje i pojawia się system który był, albo mogę zrobić transfer plików ale tu też albo się zwiesza, nic się nie dzieje, ani terminal nic nie pokazuje, ani tablet, plik z google drive to też rar, a w dalszej części tego wideo widzę że gość wrzuca tam img

ps. instaluje parralels i windows, może tam znajdę jakiś soft który to ogarnie :thinking:

Robiłem to ostatnio z OnePlusem, ale kroki do osiągnięcia celu są zapewne takie same. Niestety poniższe solucje dotyczą tego jak to zrobić przy użyciu Windowsa. Choć z tego co widzę to ADB i Fastboot są w wersji na Maca więc jedynie kwestia driverów może być problemem.

Tu masz ADB i Fastboot

Ściągaj sobie wszystko do jednego folderu (ADB, image, sterowniki) to nie będziesz potem musiał szukać.

Dobrze by było znaleźć drivery do tego tabletu - powinny być na stronie producenta.

Następnie trzeba odblokować bootloader:

Tu miałem zgryz bo po komendzie fastboot devices nie pojawiał mi się telefon, mimo zainstalowania sterowników.

Rozwiązanie jest tu:

a jak wyłączyć podpisywanie sterowników tu:
How to Install Unsigned Drivers in Windows 10 : Online Support Center.

Po tym zaczeło wykrywać urządzenia, więc kontynuowałem z odblokowaniem bootloadera.
Po odblokowaniu musisz zainstalować TWRP (ściągnąłem najnowsze stąd https://twrp.me/)

Instrukcja jak:

Nie potrzebujesz roota do samego systemu

Jak już to wszystko masz to ściągasz sobie img systemu i postępujesz zgodnie z instrukcją tu:

1 polubienie