Szkła do okularów

Witam
Po raz pierwszy muszę zakupić okulary, głównie do czytania i komputera (nie do auta). Wada nie jest duża, ale zupełnie nie mam pojęcia na co zwracać uwagę przy wyborze. Oprawki sobie dobiorę według gustu, bardziej interesuje mnie wybór szkieł. Na co zwrócić uwagę?
Domyślam się że fotochrom jest zbędny, powłoki polaryzacyjne mogą być użyteczne, ale czy jest coś jeszcze, o czym powinienem wiedzieć? Budżet na całość to ok 600zł.

Z mojego osobistego doświadczenia: poza powłoką przeciw zarysowaniom nic więcej nie jest potrzebne.

Kupowałem ostatnio rok temu, dałem się namówić na full service, z powłoką antyrefleks, filtrami światła niebieskiego i jeszcze jakimiś cudami - te okulary są nie do doczyszczenia bez płynu do naczyń.

2 polubienia

Ja ze swojego doświadczenia powiem, że jak bierzesz do czytania i kompa to olej antyrefleks, lecz dopłać do filtra niebieskiego. Wzrok jest jeden, a to naprawdę jest warte pieniędzy i pomaga na zmęczone oczy. Światło niebieskie telefonu też się tego tyczy, a w ten ekran patrzysz najczęściej :wink:

Ile lat używacie już takich okularów?

Okularów z filtrami od ponad roku. Mam zamiar zmienić na zwykłe w styczniu.

Szkła Zeiss i w sumie na ich stronie jest dobre wytłumaczenie co to jest światło niebieskie i kiedy potrzebujesz filtrów.

Niestety ale artykuł ten w żaden sposób nie przekonuje mnie do tej powłoki. Juz pomijając błąd ortograficzny :wink: to nic się tam kupy nie trzyma. Światło niebieskie uszkadza oko - to tak w skrócie. Gdyby tak było, wszyscy bez okularów mieliby uszkodzone oczy. Godzina na zachmurzonym dworze to więcej niż długie przebywanie przed komputerem. Czyli wszyscy pracujący na dworze mają przegwizdane. No chyba nie. Światło niebieskie utrudnia zasypianie. Może i tak, ale ja tych szkieł będę używał w pracy, a tam raczej nie zasypiam. No i nie planuje używać ich w aucie. Poczekam na opinie wieloletnich użytkowników takich okularów.

Ja NIE polecam, żeby nie było. Kolejne okulary chcę bez filtrów, więc absolutnie Cię popieram :slight_smile:

Dałem ten artykuł bo jasno z niego wynika że filtr światła niebieskiego to jest Ci potrzebny jak nie używasz ciemnych okularów i pracujesz dużo ze źródłem takiego światła.

Jakbym je miał tylko do pracy z komputerem to moooooże, ale tak generalnie nie sprawdzają mi się w ogóle. Dlatego napisałem że chcę wymienić szkła na zwykłe. Co też uczynię w styczniu :slight_smile: