System iOS - instalacja na czysto

Zbliża się premiera nowego iOS. Korzystając z okazji, chciałbym zrobić porządki w swoim telefonie i wgrać też system na czysto do iPX. Jak się najlepiej do tego zabrać? Czy dobrze rozumiem, że po wymazaniu zawartości z telefonu i podczas uruchamiania na nowo, pominąć przywracanie z kopii i ustawić jako nowy iPhone?

Czy backup z icloud też usunąć? Co wtedy z kontaktami czy zdjęciami?

Druga opcja jest taka, aby skorzystać z innego Apple ID i instalować wszystko od nowa. Obecnie korzystam z „nieaplowskiego”, ale mam też Apple ID z końcówką icloud.com i myślę czy by nie zamienić po prostu konta. Tylko pytanie czy warto, czy konto na icloud.com da mi coś więcej? No może to, że będzie porządek. :wink:

Za wszelkie porady byda wdzinczny. :wink:

1 polubienie

Rzeczy, które synchronizujesz przez iCloud są niezależne od backupu. Jeśli wymażesz telefon i nie przywrócisz backupu, to dalej będziesz miał dostęp do danych w aplikacjach:

Contacts
Messages
Notes
Calendar
Reminders
Safari
iCloud Drive
Home
Health
Activity
Watch
Keychain
News
Mail
Photos
Shortcuts
TV

Oczywiście o ile je w tej chwili synchronizujesz.

Jeśli nie chcesz mieć dostępu do tych danych, to przed zresetowaniem telefonu wyłącz synchronizację w Settings > Passwords & Accounts > iCloud

Jeśli chcesz z iCloud wyrzucić zdjęcia, to wyłącz iCloud Photos w Settings > Photos

Nie widzę żadnego logicznego powodu, dla którego używanie nowego Apple ID miałoby jakikolwiek sens.
Poza tym trochę głupota jest używać starego Apple ID do zakupów w iTunes i AppStore, a nowego do wszystkiego innego. Niepotrzebne komplikowanie sobie życia.

Z usuwaniem backupu z iCloud również bym się wstrzymał, jeśli nie brakuje Ci miejsca, bo nie możesz przewidzieć, czy za miesiąc sobie o czymś nie przypomnisz.

Also: nie ma żadnego sensu, żebyś wgrywał sobie system na czysto. Wystarczy przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych i wymazanie danych, jeśli coś takiego Cie kręci.

1 polubienie

Z tym nowym Apple ID to raczej chodziło mi o to, że używałbym tylko jego, od nowa i do zakupów i do innych rzeczy. Starego bym przestał używać.
Jednak Twoja odpowiedź dużo mi rozjaśniła, a ewentualne przywrócenie do ustawień fabrycznych wystarczy.

Chcesz dwa razy kupować te same aplikacje? Trochę bez sensu.

Jeśli chcesz w obecnym koncie podmienić login z dajmy na to gmaila na iCloudowy adres, który już masz jako inne konto, to możesz to zrobić.

No tu masz rację. Bardziej sensownym rozwiązaniem byłaby zamiana Apple ID na ten iCloudowy i zachowanie kupionych już aplikacji. Przyjrzę się temu bardziej, dzięki za wskazówkę.

1 polubienie

Odkopuję temat.
Niebawem przestanę używać starego adresu e-mail. Niestety mam na nim założone Apple ID, z którego obecnie korzystam i chciałbym je zmienić. Postępuje zgodnie ze wskazówkami na stronie Apple, ale gdy chcę zmienić stare na nowe Apple ID, pojawia się taki komunikat:

Nie bardzo wiem o co tutaj teraz chodzi. Konto Apple mam założone z końcówką icloud.com już jakiś czas temu i właśnie na nie chciałbym zmienić Apple ID.
Można w końcu zmienić Apple ID na nowe czy się nie da w takim przypadku?

Skoro masz konto @icloud.com to czemu po prostu go nie użyjesz?

Chodzi mi to po głowie (w ostateczności), ale wtedy chyba muszę wszystkie aplikacje instalować na nowo i czy nie stracę swoich danych np. przypomnienia, wpisy w kalendarzu, playlisty itp?

Czy dobrze rozumiem, że masz dwa konta appleid? Jedno ma twój wygasający adres, a drugie ma po prostu icloud.com?

W takim razie nie da się zmienić adresu na ten icloud bo to oddzielne konto i na nim nie ma tych danych.

Jeśli to jest to samo konto to wystarczy, że ustawisz główny adres email do logowania lub zaczniesz go używać.
Sprawdź w ustawieniach konta (dane kontaktowe) jaki adres email jest appleid.

Możesz też dodać konto nowe i je ustawić jako appleid login.

1 polubienie

Tak, dokładnie.
Dziękuję za wyjaśnienie :slight_smile: Powoli już przymierzam się do przerzucenia wszystkiego na konto z icloud.com.

Jeżeli na starym koncie masz kupione jakieś rzeczy, to możesz na nowym utworzyć grupę rodzinną i dodać stare konto.

1 polubienie

Cenna wskazówka. Dziękuję :wink:

1 polubienie