Sprzet pod Client VPN - Jaki?

Znajdujesz coś, niby jesteś zadowolony ale… znowu zaczynasz szukać. Takie podejście oczywiście ma sens ale do pewnego stopnia. Potem już tylko jest “jakieś ale” i szukanie czegoś innego. Trochę wpadasz w pętlę.

Chcesz mieć wydajny VPN postaw go na jakimś średnim PC (nieco wyższe koszty zakupu i utrzymania bo zużywa więcej prądu) chcesz coś tańszego i może już nie tak wydajnego: postaw VPN na routerze.

Polecam też zajrzeć tutaj

Albo kup maca mini na i5 z okolic 2011/2012 roku i na nim postaw sobie wszystko co chcesz :smiley:
Zrobisz na nim serwer VPN, pi-hole, jak będziesz chciał to i NAS, a przy okazji serwer WWW, filmów i przystawkę smart do TV :smiley:

A jak nie chcesz kucować za bardzo to nie marudź, tylko wybierz router i kup, bo takie szuknie to jak @Krzysie_k pisał nigdy się może nie skończyć.

1 polubienie

Dzięki wielkie Chłopy za rady :raised_hands::sunglasses: Przemyśle sprawę i będę działał :wink:

1 polubienie

Jeśli ktoś myślał o zestawie asus wrt + nord vpn to generalnie nie polecam. Test na łączu 500Mb/s + googlowy pihole to tak wyglądają statystyki przed i po…

Testowałem właśnie Asusa jakiś czas temu, model AC58u i oddałem go chyba po dwoch godzinach od zakupu… Predkośći na openVPN oraz zasięg to porażka. łącze 300 a wyniki na jakies 15-30 max. Ogolnie troche czytając najlepszym routerem pod client VPN jest niby Linksys WRT 3200AMC tylko w momencie gdy uslyszalem, że ma problem ze sterownikami DD-WRT i po wgraniu softu wi-fi ma ponoć slaby zasieg.
Niestety widać, że sam router nie jest w stanie obsłużyć szybkich prędkośći na łączu z OpenVPN. Jedyne dwa wyjscia jakie przychodza mi do glowy i koledzy wyzej pisali. Kupić maly komputer ktory bedzie robił nam za server/router. Druga opcja zmienić typ szyfrowania - ponoć z L2TP czy PPTP mozna uzyskac lepsze predkosci na routerach ale niestety kosztem szyfrowania.

Sam zastanawiam sie jak najlepiej ogarnąć sytuacje :raised_hands:

Krzysiek, jeśli moge się zwrócić po imieniu : )

Udało mi się ogarnąć laptopa ktory troszke już przeżył ale działa : ) tak samo udalo mi się kupić w mega promocji Rezer Portal za 199 zł ( mam 13 dni na testy najwyżej zwróce go w x kom )

W laptopie mam jedno gniazdo ethernet plus drugie gniazdo leci po karcie sieciowej tp-linka po usb.

Pytanie teraz jak udostepnic łącze z laptopa do nowego routera ? Obecnie mam zaibstalowany Windows Server ale jesli trzeba bedzie bawić się w Ubuntu czy jakąś inną dystrybucje z chęcia spróbuje :wink:

I tu Ci niestety nie pomogę bo kompletnie nie znam się na Windows Server. Proponuję poszukać w google :wink:
Może to Cię jakoś naprowadzi
http://tomsosik.cba.pl/index.php/udostepnianie-polaczenia-internetowego

Łapie, dzieki wielkie za link : )

a na jakim systemie polecasz to zrobić OSX Ubuntu ??

Na debiana/ubuntu znajdziesz najwięcej poradników w necie :slight_smile:

Potwierdzam. Osobiście używam Ubuntu Server 18.04 LTS