Sprzęt do montażu w Adobe Premiere CC 2020

Szukam sprzętu do montażu w 1080p, w Adobe Premiere CC 2020 i zastanawiam się czy macie sprawdzony setup?

Czego potrzebuję?

  • komputer stacjonarny (nie laptop)
  • sama jednostka (bez monitora, klawiatury itp.)
  • zakup na firmę, więc faktura vat

Czy polecacie jakieś sprawdzone części, jakiś konkretny zestaw?

Wstępny budżet jakim dysponuję to 5000 zł.

Jako że szklana kula ma wolne, a fusy z kawy już wywaliłem to zapytam:

  • w tym budżecie ma się zmieścić system operacyjny?
  • czy masz cokolwiek?
  • czy masz jakieś podstawowe wymagania (np. dysk nie mniejszy niż xx?

Takie pierdoły w sumie… ale zmieniające wiele.

System operacyjny nie musi być w budżecie.

Mam też stare komputery, z których pewnie można wyjąć RAM i dyski twarde, ale w pierwszej kolejności chciałbym kupić zupełnie nowe komputery. Chyba, że taki budżet jest zbyt mały żeby złożyć dobry sprzęt i trzeba dokładać te części, które już mam.

Podstawowe wymagania to komfortowa praca przy montażu, bez przymulania na projektach. Kwestia czasu renderu to już sprawa drugorzędna.

Zastanawiam się czy w tym budżecie można złożyć idealny setup do montażu.

Ależ przecież do montażu nie jest wcale potrzebny mocny sprzęt.

To do renderu jest potrzebny - ale wrzucasz sobie kolejkę do Encodera i renderujesz choćby przez noc lub tydzień jeśli zabraknie mocy, a Premiere pozostaje do dyspozycji…

Podstawą IMO jest dysk SSD na media i/lub cache i/lub proxy - żeby się wyrabiał odtwarzać media w realtimie. Jak największy w danym budżecie jaki tylko się uda zastosować.

O ile nie będziesz nakładał 70 efektów na każdy klip i nie będziesz montował na rawach z Reda 6k/8k, czy EXR-ach w ACES, to spokojnie da radę montować w Premierze na kilkuletnich podzespołach typu GTX680 i i7 generacji 5…
(Rawy można przeliczyć do plików proxy bezpośrednio w premierze, potem do renderu przepiąć na źródłowe pliki. Można też przeliczyć do czegoś typu ProRes Proxy lub DNxHD 36, montować na tym, potem po EDLu/XMLu/AAFie to odtworzyć ze źródeł w Resolvie do koloru i efektów w Fuzji - darmowa wersja pozwala na pracę w UHD, ty wspominasz o HD)

Pytanie więc właśnie, czy będzie to tylko montaż, czy montaż+kolor+online+compositing+render+kolaudacja+opieka posprzedażowa i obsługa klienta all-in-one?

3 polubienia