Smart monitoring

Wąsy i wąsówki
Dostałem bojowe zadanie od taty, muszę zbudować monitoring do domu w którym nikogo przez większość roku nie będzie. Cel to 2-3 kamerki wewnątrz, 2-3 na zewnątrz, jakieś gniazdka i parę żarówek smart. Może do tego jakieś czujniki typu otwarcie drzwi czy zbicie okien. Teraz nie ma tam nic więc zaczynam od początku, nawet internet muszę wybrać. Co polecacie? W rodzinie same androidy więc homepody odpadają :slight_smile:

Jeśli to taki scenariusz to ja bym nie rozważał nic innego tylko kamery po kablu. Jedna sprawa to mniejsze ryzyko awarii niż po WiFi, druga to zagłuszanie. Jeśli masz możliwość to pomyślałbym też o czujnikach ruchu w pokojach. Ale takich do systemów alarmowych (wiem, że bosh robi takie) też na kablu.

Szczerze mówiąc, jak w tym domu przez większość roku nie ma nikogo, to osobiście raczej zastanawiałbym się nad ofertą z agencji ochroniarskiej; bo nawet jak Ci przyjdzie powiadomienie, że coś się dzieje to uwierz mi - policja nie przyjedzie.
Agencje teraz mają pełne konfiguratory, możesz sobie dobierać elementy przewodowe i bezprzewodowe wg własnego widzimisię. I masz pewność że ktoś zareaguje na ten alarm.

Jeżeli natomiast chcesz się w to bawić osobno to z kamer proponowałbym zainteresować się systemami np. od Reolinka i tak jak @michecinski zasugerował - POE, nie wifi. Wifi jest dobre jak chcesz kota monitorować w domu. Ale jeżeli zdecydujesz się na Wifi to też Reolink :smiley:

4 polubienia

Na pewno polecam normalny system SSWiN a nie zabawki z grupy “smart home”.

3 polubienia

Do zabezpieczenia domu zdecydowanie normalny system SSWiN z czujkami ruchu i kontaktronami, np. Satel, do tego kamery IP po kablu, możesz zastosować kamery IP ze stykiem bezpotencjałowym, którym kamery będą wykrycie ruchu przesyłać do centralki włamaniowej. Do tego moduł ethernetowy do centralki umożiwiający powiadomienia na telefon. Tak jak Tadek pisze, najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest umowa z firmą ochroniarską, możesz wziąć system alarmowy od nich lub zrobić samemu. Z mojego doświadczenia wynika, że systemy montowane przez firmy ochroniarskie to niestety najtańszy towar, więc jeśli chcesz, żeby było dobrze to zrób sam, albo dobrym instalatorem, a ochrona się tylko do Twojego systemu podłączy z nadajnikiem. Żaden system smarthome nie zapewni nawet namiastki bezpieczeństwa specjalizowanego systemu antywłamaniowego, można go traktować jedynie jako dodatek, ale nie podstawę.

1 polubienie

Zapomnialem dodać ze alarm jest i docelowo ma być umowa z firmą ochroniarską.

Też zdecydowanie polecam “normalny” system monitoringu w tym wypadku. Rejestrator z wyjściami alarmowymi i podpinasz go do centralki alarmowej. Do tego kamery IP zasilane PoE.

Tak się składa, że sprzedaję takie rzeczy, więc jak coś to odezwij się na priv :wink:

2 polubienia

Koledzy tu już napisali. Ja mam krytyczne systemy na instalacji alarmowej. Po pierwsze Satel robi moduły Integra, które mogą służyć również do automatyki domowej.

Po drugie, alarm z prawdziwego zdarzenia posiada własne zasilanie wystarczające na min 8h pracy,
więc w kontekście bezpieczeństwa to krytyczne, kolejna rzecz to odrebny moduł GSM. Alarmy radzą sobie idealnie z przełączeniem się na GSM jak nie ma internetu - wówczas masz podgląd do zdarzeń no i zawsze można wstawić moduł do komunikacji z firmą ochroniarską, aby wysłali wóz interwencyjny.

2 polubienia

Cześć. Odświeżam temat bo trochę czasu minęło i może ktoś będzie w stanie coś polecić. Mój tata potrzebuje zestawu 4 kamer zewnętrznych zgodnych z HomeKit. Najlepiej zasilanych z sieci bo kabelki z zasilaniem ma już pociągnięte. Czy macie coś sprawdzonego? Sprawdzałem te eufy ale wszystkie chyba są bateryjne.

Ojciec skonczył na reolinku (wczesniej byly chinskie kamery ktore zostaly jako dodatek), nie wiem jak integracja z home kitem.

To może olejmy ten homekit. Głownie chodzi o to, żeby miał podgląd przez apkę live najlepiej bez jakichś dodatkowych subskrypcji.

Eufy działa całkiem spoko, z tego co wiem wpina się też na Homekit.

Jaki jest cel monitoringu? Podgladanie czy kot sąsiada niszcy rabatki czy bardziej miec cos zeby pokazac na policji aby im było latwiej umorzyc sledztwo?

Ochrona czyli opcja numer 2 :slight_smile:

To nic poza tym co wyzej napisali nie mam do dodania. U ojca w domu wylądowal reolink jako dodatek do systemu alarmowego. Ojciec nawet kupił ups z 70 Ah akumulatorem i schował to wszystko w nieoczywistym miejscu. Kamery ma po kablu bo puscil sobie skrętke w czasie remontu.
https://amzn.eu/d/hSKN8ov
W poprzedni black friday kupil te centralke z 4 kamerami za 473 euro.

No te Reolinki wydają się spoko. Dzięki! Przyjrzę się im.

Dopiero co była jakaś promka na reolink wiec może wróci :slight_smile:

https://www.pepper.pl/promocje/zestaw-do-monitoringu-reolink-rlk16-410b8-5mp-16-kanalow-8-kamer-5mp-poe-dysk-3tb-at-amazon-598314