Chwalimy się:📲 Świeże zdobycze elektroniczne

Lepiej pochwal się czym jeździsz! :slight_smile:

Dzięki, Łukasz.
Z głośnością nie ma problemu specjalnie, ale też nie jestem w tej kwestii bardzo przewrażliwiony. W takich “domowych” NAS-ach najgłośniejsze będą zawsze dyski, od nich bardzo wiele zależy. Także, w momencie kiedy Time Machine czy Carbon Copy Cloner tworzą szyfrowane kopie zapasowe, bądź Lightroom właśnie backupuje import zdjęć, to jestem w stanie usłyszeć dyski, ale nie jest to rażące i męczące w żadnej mierze. Ten model ma wsparcie sprzętowe do transkodowania 4K, ale my nie za bardzo korzystamy z Plexa. Mam na nim Dockery i repozytoria, choć tutaj to zadanie głównie mojego Maca Mini, a NAS jest slavem w tej konfiguracji.

W kwestii RAID-ów to SHR wydaje się bardzo pewną opcją, na tyle pewną, że od kiedy mam Synology (moje trzecie już), to zawsze działały one w SHR. — SHR to połączenie RAID-1 i RAID-5. Przyjrzyj się temu kalkulatorowi na stronie Synology Kalkulator RAID | Synology Inc..

W kwestii ceny to ciężko mi to przeliczyć, bo dzięki znajomości w Synology Polska miałem “duży upust”, o którym nie mogę za wiele powiedzieć, ale normalnie kosztorys mojego zestawu wyglądałby następująco:

  • Synology DS1019+ → ~ 3300 PLN
  • 5x WD RED 4TB → ~ 2200 PLN
  • 2x NVMe SSD Samsung 970 Evo Plus 250GB → ~ 700 PLN
    Łącznie: 6200 PLN

Tak, wiem, że to już sporo. Piękno NAS-a leży w tym, że możesz zacząć z bardziej podstawowym zestawem i go z biegiem czasu i zapotrzebowaniem rozszerzać. Warto w takim wypadku zainwestować w NAS-a, a dyski w dalszej kolejności.

Jeśli miałbym Ci coś polecić, to mój poprzedni model DS918+, który jest mniejszym bratem mojego i ma 4 kieszenie. Poza tym, to ta sama maszyna.

(Może admin mógłby wydzielić/skopiować ten wątek o NAS-ie do własnego tematu? Chętnie podzielę się opinią i radą, a wiem, że Wojtek też ma doświadczenie.)

1 polubienie

Jakby co ja moge sie podzielic doswiadczeniami z FreeNas i samodzielnie robionym nasem.

1 polubienie

No to jeszcze bardziej technologicznie. Jakis czas temu zlozylem sobie takie cos.

CPU : Ryzen 7 2700X
COOLER : Fractal Celsius S36
MOBO : Asus Crosshair VII Hero X470
RAM : Corsair Vengeance RGB 3200 2x16GB
GPU : MSI RTX2080 Gaming X Trio
CASE : Fractal Define R6
PSU : EVGA Super NOVA 850W

8 polubień

Przyznam, że w pełni Cię rozumiem. Jak jest z RAMem. 8GB max czy da się wsadzić więcej? Jak jest tam z systemem (nigdy nie miałem Synology). Masz dostęp do Linuxa pełnego out of the box? I jak z wydajnością? Uciągnęłoby to jakąś wirtualkę? Bo gdyby do tego podpiąć GPIO to już można wyzbyć się raspberry :slight_smile:

Tutaj możesz się pochwalić gadżetami nie związanymi z elektroniką

Romans z Androidem

11 polubień

Pffffffff - w ręce Cię nie pali? :crazy_face:

2 polubienia

Właśnie boję się tego, że nie pali…
Jest ultra N I C C E

1 polubienie

Do pierwszego fuckupu :slight_smile:

2 polubienia

Robi wrażenie. Dzisiaj go oglądałem i jakoś tak nęci

2 polubienia


Taki nabytek :slight_smile:

1 polubienie

O proszę, a cóż to?

Glo? Konkurencja dla iqos czyli kolejny „podgrzewacz tytoniu” jak to nazywają papierosy nowej ery.

1 polubienie

Zakupiony do Maca mini

10 polubień

Mój ulubiony wskaźnik od Apple. Używam go głównie do wywoływania akcji w BTT

1 polubienie

Świeżutki Series 4 44mm. No to jest złoto, normalnie. Mój pierwszy Watch, ale już teraz żałuję mocno, że tak długo zwlekałem z zakupem. :grin:

11 polubień

Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem nawigacji rowerowej - Garmin 130 :slight_smile:

5 polubień

Używam „białej” wersji. Najlepszy wskaźnik, może trochę problematyczny przy przerzucaniu kilku plików przez monitory, ale do myszki nie wrócę :wink:

1 polubienie

jak to działa, są aktualne polskie ścieżki rowerowe? powiesz coś więcej?
żeby nie było na pusto, mój najnowszy nabytek ze stajni  AirPods z ładowaniem indukcyjnym:

7 polubień