Chwalimy się:📲 Świeże zdobycze elektroniczne

Ponieważ stary dongle setachi nagle zdechł, postanowiłem zakupić nowy do mojego “Macbuczka” 12 (któremu PONOWNIE psują się klawisze). Przyjechał do mnie dziś, zamówiony na amazonie. Jeden z niewielu adapterów posiadających 2 wejścia USB-C.

1 polubienie

Podzielisz się linkiem do tego dongla?:grin: Albo chociaż dokładną nazwą.

Proszę bardzo:
https://www.amazon.de/gp/product/B07HMLTCPL/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

To ja dziś odebrałem zakupy i do końca miesiąca będę jadł zupę z kamieni i w niedziele bułkę z chlebem

:apple:tv bez 4k
:green_apple:ipad pro 256 11” wifi+ cellular

Teraz czas trochę pokucować z atv by spełniało zadanie dla którego je zakupiłem czyli polska tv dla biednego cebulaczka w Uk

8 polubień

Cudowne. Zadro :slight_smile:
JA swojego C64 wywaliłem jak byłem w liceum. Teraz żałuję i to straszne bo miałem do niego stację dysków oraz monitor.

Synology DS1019+

Nieoceniony sprzęt, wykorzystywany przeze mnie na bardzo wiele sposobów — od backupów, po serwer multimedialny, maszynę deweloperską czy rodzinną bibliotekę zdjęć. Od kilku miesięcy stoi dumnie w szafce RTV obok zasłużonego starego kolegi — Maca Mini.

DS1019+ zastąpił u mnie bliźniaczego nieco mniejszego brata — DS918+, który gdyby nie fakt, że ktoś chciał go ode mnie odkupić i nadarzyła się okazja na upgrade, to nadal by mi wiernie służył. (Bo przecież choc ten sam sprzęt, to jedna kieszeń na dysk więcej, to zawsze upgrade, prawda?)

Przy okazji, NASa zasilały 4 dyski WD 6TB RED PRO. I piszę to nie bez powodu w czasie przeszłym… Seria PRO zdecydowanie nie nadaje się do domowego zastosowania z powodu hałasu, jaki te dyski generują. Poważnie, jest tak źle.
Z tego powodu, NASa wypełniło 5 dysków WD Red 4TB spięte w RAID SHR o pojemności 16TB (tak, jestem świadomy nieznacznej starty całkowitej pojemności po tej wymianie) oraz 2 dyski NVMe Samsung 970 Evo Plus o pojemnościach 250GB, służące jako cache read-write.


Zdjęcia

Kilka na szybko zrobionych zdjęć z pierwszego dnia w nowym domu.

synology-ds1019%20-001
synology-ds1019%20-009
synology-ds1019%20-010
synology-ds1019%20-012
synology-ds1019%20-013
synology-ds1019%20-015
synology-ds1019%20-016
synology-ds1019%20-022
synology-ds1019%20-023
synology-ds1019%20-024
synology-ds1019%20-026

4 polubienia

Naprawdę ładnie to wygląda, a jak jest z głośnością teraz? Ja chciałbym coś kupić co by mi służyło do nagrywania z kamer + jako domowe repo. Nie chciałbym musieć tego montować w garażu tylko gabinecie z powodu hałasu :slight_smile:

Jaki koszt Cię wyszedł takiej zabawy? Myślałeś o RAID 5 lub nawet RAID 6? Nie znam dokładnie tej technologii SHR, ale wiem, że jest kompatybilna tylko z Synology, right?

Najnowsza zdobycz do lampka Xiaomi Bedside Lamp. Jeeest kozacka.

1 polubienie

Lepiej pochwal się czym jeździsz! :slight_smile:

Dzięki, Łukasz.
Z głośnością nie ma problemu specjalnie, ale też nie jestem w tej kwestii bardzo przewrażliwiony. W takich “domowych” NAS-ach najgłośniejsze będą zawsze dyski, od nich bardzo wiele zależy. Także, w momencie kiedy Time Machine czy Carbon Copy Cloner tworzą szyfrowane kopie zapasowe, bądź Lightroom właśnie backupuje import zdjęć, to jestem w stanie usłyszeć dyski, ale nie jest to rażące i męczące w żadnej mierze. Ten model ma wsparcie sprzętowe do transkodowania 4K, ale my nie za bardzo korzystamy z Plexa. Mam na nim Dockery i repozytoria, choć tutaj to zadanie głównie mojego Maca Mini, a NAS jest slavem w tej konfiguracji.

W kwestii RAID-ów to SHR wydaje się bardzo pewną opcją, na tyle pewną, że od kiedy mam Synology (moje trzecie już), to zawsze działały one w SHR. — SHR to połączenie RAID-1 i RAID-5. Przyjrzyj się temu kalkulatorowi na stronie Synology Kalkulator RAID | Synology Inc..

W kwestii ceny to ciężko mi to przeliczyć, bo dzięki znajomości w Synology Polska miałem “duży upust”, o którym nie mogę za wiele powiedzieć, ale normalnie kosztorys mojego zestawu wyglądałby następująco:

  • Synology DS1019+ → ~ 3300 PLN
  • 5x WD RED 4TB → ~ 2200 PLN
  • 2x NVMe SSD Samsung 970 Evo Plus 250GB → ~ 700 PLN
    Łącznie: 6200 PLN

Tak, wiem, że to już sporo. Piękno NAS-a leży w tym, że możesz zacząć z bardziej podstawowym zestawem i go z biegiem czasu i zapotrzebowaniem rozszerzać. Warto w takim wypadku zainwestować w NAS-a, a dyski w dalszej kolejności.

Jeśli miałbym Ci coś polecić, to mój poprzedni model DS918+, który jest mniejszym bratem mojego i ma 4 kieszenie. Poza tym, to ta sama maszyna.

(Może admin mógłby wydzielić/skopiować ten wątek o NAS-ie do własnego tematu? Chętnie podzielę się opinią i radą, a wiem, że Wojtek też ma doświadczenie.)

1 polubienie

Jakby co ja moge sie podzielic doswiadczeniami z FreeNas i samodzielnie robionym nasem.

1 polubienie

No to jeszcze bardziej technologicznie. Jakis czas temu zlozylem sobie takie cos.

CPU : Ryzen 7 2700X
COOLER : Fractal Celsius S36
MOBO : Asus Crosshair VII Hero X470
RAM : Corsair Vengeance RGB 3200 2x16GB
GPU : MSI RTX2080 Gaming X Trio
CASE : Fractal Define R6
PSU : EVGA Super NOVA 850W

8 polubień

Przyznam, że w pełni Cię rozumiem. Jak jest z RAMem. 8GB max czy da się wsadzić więcej? Jak jest tam z systemem (nigdy nie miałem Synology). Masz dostęp do Linuxa pełnego out of the box? I jak z wydajnością? Uciągnęłoby to jakąś wirtualkę? Bo gdyby do tego podpiąć GPIO to już można wyzbyć się raspberry :slight_smile:

Tutaj możesz się pochwalić gadżetami nie związanymi z elektroniką

Romans z Androidem

11 polubień

Pffffffff - w ręce Cię nie pali? :crazy_face:

2 polubienia

Właśnie boję się tego, że nie pali…
Jest ultra N I C C E

1 polubienie

Do pierwszego fuckupu :slight_smile:

2 polubienia

Robi wrażenie. Dzisiaj go oglądałem i jakoś tak nęci

2 polubienia


Taki nabytek :slight_smile:

1 polubienie