Ryzen 5 3600 - chłodzenie powietrzne czy wodne

Zastanawiam się nad kupnem chłodzenia na mój procesor. Miałem kiedyś chłodzenie Fortis 3, ale to jest wielki kloc (choć swoje zadanie spełniał).
Konkretnie myślę teraz o be quiet! Dark Rock 4 lub NZXT Kraken X63 (280mm).
Obecnie mam procesor Ryzen 5 3600, ale z czasem będę chciał go wymienić na mocniejszą jednostkę, Ryzen 7 serii 3000 lub 5000. Zakładam, że Dark Rock 4 będzie wystarczający na mój obecny procek, ale patrząc bardziej do przodu, Kraken byłby już na przyszłość (a może Dark Rock też dałby radę schłodzić mocniejszy procesor?).
W związku z tym mam lekki dylemat: co wybrać? Może ma ktoś jakieś doświadczenia z w/w chłodzeniami?
Jako że, nigdy nie miałem chłodzenia AiO, zastanawia mnie czy czasem pompka nie będzie bardzo głośna.
Komputer głównie służy mi do gierek, multimedia, czasami obrobię jakieś zdjęcia.

Pytanie czy Twoja obudowa pozwoli na montaż chłodnicy na topie? W tej konfiguracji chłodzenie jest wydajniejsze, cichsze i mniej obciąża pompkę.

I nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Oba typy chłodzeń mają swoje plusy dodatnie i plusy ujemne

Jeśli zdecydowałbym się na AiO, to właśnie montowałbym je na topie obudowy. :slight_smile:
Obudowa to SilentiumPC Armis AR6 TG, według danych producenta można śmiało montować chłodnice 280 mm.
Fabryczne wentylatory mam wymienione na be quiet! - 2x140 przód, 1x140 góra, 1x120 tył. Jest o wiele ciszej i lepiej dmuchają.

Do chłodnic należy montować wentylatory z wysokim ciśnieniem statycznym.

Nadal podtrzymuje ze nie jesteś w stanie jednoznacznie stwierdzić ze chłodzenie powietrzem jest lepsze/gorsze od AIO.

Obie propozycje są super i na pewno będziesz z nich zadowolony

1 polubienie

Dopiero teraz zobaczylem ten temat.
Mam oba rozwiazania w podobnych PC. AiO Fractala 360 CPU i7-9700K w drugim Noctua NH-D14 AMD Ryzen 2800X.
Intel podkrecony do 5GHz AMD nie ruszalem.
AiO i Noctua byly z obydwoma procesorami wiec mam porownanie.
Jezeli chodzi o stabilnosc temperatury przy podkreconym procesorze ktory wykonuje ciezka prace w dlugim przedziale czasowym, jak renderowanie filmow na przyklad albo 3D. To stawial bym na AiO.
Jezeli chodzi o cisze ale taka naprawde cisze i sporadyczne obciazanie procka na przyklad w grach, czy tez normalnych zastosowaniach domowych to zdecydowanie dobre powietrze. Cos wlasnie jak Noctua albo porownywalne.
AiO zawsze bedzie wydawalo dzwieki, taki mechaniczno piskliwy od pompy, i nawet jak masz wszystkie parametry skrecone na maxa jak obroty i tak dalej, to slychac. Chyba ze obudowa daleko od ciebie. Moje sa na biurku lub zaraz pod.

W moim przypadku gdybym nie podkrecal Intela i mial tylko AMD, i pracowal na nim w miare standardowo, nawet z renderowaniem sobie filmikow co jakis czas to bym poszedl w powietrze.
Pomiedzy AiO i powietrzem jest roznica, ale nie przepasc. Polecam obejrzec na YouTube Gamers Nexus z porownaniem. Kiedys zrobili. GN Steve jest specyficzny i nie kazdy lubi to jak robi testy. Ale skrupulatnosci i fachowosci nie mozna mu odmowic.

1 polubienie

Postawiłem jednak na powietrze. Właśnie dzisiaj zamówiłem Dark Rock 4. :grinning: Może dojdzie jeszcze przed końcem roku.
Wielkie dzięki, Panowie za informacje. :facepunch:t2: