Router

Mam mieszkanie w kształcie prostokąta.
Do tej pory używałem Deco m9 (2 routery w skrajnych położeniach). Sprawdza się i jest naprawdę bezproblemowy.
Przymierzam się powoli do wymiany routera na coś z wifi 6 i mam dylemat, czy szukać 1 mocnego routera w centralnym punkcie mieszkania, czy lepiej znowu 2 w skrajnych miejscach.

Zawsze lepiej mieć więcej punktów dostępowych zwłaszcza jeżeli pojawiają się problemy z zasięgiem. O ile pamiętam tp-link ma już w swojej ofercie mesh w standardzie 802.11ax. Jeśli szukasz czegoś innego to może Tenda się nada (choć nie miałem okazji bawić się nią dłużej)

No właśnie z tymi routerami z mesh jest trochę dziwnie. Myślałem, ze każdy z nich jest niezależny. Okazuje się ze tylko jeden to router niezależny, drugi ciągnie internet od tego pierwszego (nawet jeśli jest podłączony po kablu). Trochę rozwaliło to moją definicję, bo równie dobrze mógłbym kupić po prostu jeden router i postawić go w środku mieszkania.
Myślałem nawet o jakimś nowy Huawei. Kosztuje coś koło 1300 zł

No właśnie o to chodzi, żeby były zależne – generalnie na tym polega mesh. Możesz zawsze zainwestować w jakiś nowy router, a jeżeli się nie sprawdzi, to go zwróć. Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na rozchodzenie się sygnału, więc musisz tak naprawdę dobrać rozwiązanie pod indywidualne potrzeby. W moim obecnym mieszkaniu (~50m2) router umieszczony mniej więcej na środku (TP-Link AX1500) sprawdza się wyśmienicie. Z kolei u moich rodziców konieczne było obłożenie mieszkania (~115m2) dwoma Deco, aby można było bez problemów korzystać z sieci i “przemieszczać się płynnie” po domu.

Nie mam aż tak dużego mieszkania. Router umieszczony centralnie jest w stanie pokryć mi zasięgiem mieszkanie. Kwestia tylko wydajności. Dzisiaj mam około 30 urządzeń podpiętych do wifi.

To bierz router, nie ma co. Ze swojej strony polecam te nowe TP-Linki (z serii AX)

Wszystkie routery z AX są w stanie obsłużyć, bez szczególnego pocenia się, 100-250 urządzeń.
To “spowalnianie WiFi” w dzisiejszych czasach to taki mit jak “zamulanie Androida nawet na flagowcach”. Niby wszyscy słyszeli ale nikt nie doświadczył :wink:

Ja mam TP-link deco x20 I bez problemu obsługuje 70m2. Jedyny problem ma w garderobie ale tam sygnał przechodzi przez 3 ściany, z czego jedna żelbet.

2 polubienia

Polecam UniFi

4 polubienia