Revolut wprowadza obrot akcjami

Od dzis Revolut wprowadza obrot akcjami.

https://blog.revolut.com/trading-revolut/

3 polubienia

Niech w ko┼äcu zostan─ů bankiem, wtedy nie b─Öd─Ö si─Ö ba┼é tam trzyma─ç wi─Öcej ni┼╝ par─Ö tysi─Öcy z┼éotychÔÇŽ

2 polubienia

Nie trzymaj wydawaj od razu :stuck_out_tongue:
A nie by┼éo ostatnio (jakie┼Ť 3-4 mac temu) info ze dostali gdzie┼Ť licencje banku?

Maj─ů, ale nie korzystaj─ů.

Aa to o tym nie wiedzia┼éem. My┼Ťla┼éem ze jak ju┼╝ zosta┼éa przyznana to jest i tyle.
No c├│┼╝ i tak korzystam z Monzo a revolut tylko na transfery do polski ewentualnie virtualne karty do dziwniejszych transakcji.

@p_m - jeste┼Ť tutaj proszony o skomentowanie jako nadworny specjalista od fintech├│w.

2 polubienia

W skr├│cie: Revolut w ko┼äcu wprowadzi┼é obr├│t akcjami. Na pocz─ůtek w UK dla u┼╝ytkownik├│w Metal i ma┼éej grupy betatester├│w, ma by─ç og├│lny rolling out w najbli┼╝szych tygodniach (czyli w 3 miesi─ůce si─Ö pewnie wyrobi─ů). Nice.

Kilka wa┼╝nych informacji, opportunities and threats:

• Obr├│t maklerski podlega zupe┼énie innym regulacjom, ni┼╝ banki/instytucje pieni─ůdza elektronicznego. Nie wiem dok┼éadnie jak to dzia┼éa, ale zak┼éadam, ┼╝e w gr─Ö musi wchodzi─ç jaki┼Ť bardziej renomowany partner (custodian) kt├│ry przechowuje akcje (tak jak to jest w przypadku Degiro, chyba najbardziej znanej paneuropejskiej platformy tradingowej).
  • Skoro o Degiro mowa, to je┼Ťli jeste┼Ťcie zainteresowani Revolut Trading, koniecznie sprawd┼║cie te┼╝ Degiro. Zapewne tym, kt├│rzy i tak s─ů na planie Metal Revolut op┼éaci si─Ö bardziej, ale reszcie ju┼╝ niekoniecznie. Do fellow UK residents: sprawd┼║cie te┼╝ Freetrade (IMO jest du┼╝o lepszy).
  • Nie wiem, czy Revolut (tak jak Degiro) b─Ödzie po┼╝ycza─ç nasze akcje innym na potrzeby short-sellingu. Lepiej dla nas, ┼╝eby tego nie robili. Do sprawdzenia.
  • ÔÇťObr├│t akcjamiÔÇŁ brzmi fajnie, ale to, co wypu┼Ťcili teraz, to de facto dopiero zal─ů┼╝ek sensownej us┼éugi. Dost─Öpne s─ů tylko wybrane akcje notowane na ameryka┼äskich gie┼édach. Nie ma ETF-├│w (big thing), nie ma akcji z innych kraj├│w. Licz─Ö na rozw├│j.
  • Wiemy, ┼╝e inwestowanie na gie┼édzie wi─ů┼╝e si─Ö z ryzykiem zysku. /s A od tego trzeba zap┼éaci─ç podatek. Wa┼╝nym testem dla Revoluta tutaj b─Ödzie to, jak poradz─ů sobie z rozliczeniami podatkowymi w poszczeg├│lnych krajach, szczeg├│lnie ┼╝e mowa o akcjach zagranicznych firm. Domy┼Ťlna stawka np. podatku od dywidend w USA to 30%, ale ze wzgl─Ödu na umowy o unikaniu podw├│jnego opodatkowania ten procent mo┼╝e by─ç ni┼╝szy je┼Ťli si─Ö to dobrze rozliczy (nie znam szczeg├│┼é├│w, chodzi o to ┼╝eby hajs si─Ö nie opodatkowa┼é dwa razy bo przypa┼é). Du┼╝─ů zalet─ů zwyk┼éych, lokalnych dom├│w gie┼édowych nad fintechami gie┼édowymi jest to, ┼╝e robi─ů podatki o wiele lepiej. S┼éysza┼éem ten argument od ludzi z wielu kraj├│w, cho─ç sam kojarz─Ö tylko sytuacj─Ö z polskiej perspektywy. Do tego dochodzi wygoda, ┼╝eby nie trzeba by┼éo samemu PIT-├│w wype┼énia─ç, bo mo┼╝na si─Ö w tym pogubi─ç, a z takiego lokalnego domu maklerskiego to dostajemy wype┼éniony PIT jak od pracodawcy, no bajka. Szczeg├│lnie teraz, gdy wszystko si─Ö za┼éatwia przez ten e-PIT.
  • Related: we W┼éoszech istnieje taki dziwny spos├│b opodatkowania, kt├│ry wymaga dok┼éadnego wyliczenia ┼Ťredniego dziennego salda na koncie. W┼éoskie banki robi─ů to same, Revolut zostawi┼é klient├│w na lodzie. Je┼Ťli nie si─ůd─ů nad takimi udogodnieniami przy tradingu (ju┼╝ nie tylko dla W┼éoch├│w, ale dla nas wszystkich), korzystanie z Revoluta do tego b─Ödzie mega uci─ů┼╝liwe. Przy kryptowalutach te┼╝ nic nie zrobili, BTW.
  • Czasami lepiej zap┼éaci─ç zwyk┼éym domom maklerskim troch─Ö prowizji na rzecz wszelakich tarczy podatkowych, kt├│rych Revolut obecnie nie oferuje, szczeg├│lnie je┼Ťli my┼Ťlimy o d┼éugoterminowych inwestycjach lub zbli┼╝amy si─Ö do wieku emerytalnego. Mam tu na my┼Ťli nasze IKE/IKZE, brytyjskie ISA itd.
  • Revolut dalej ma problem z KYC i AML. Jak b─Öd─ů randomowo blokowa─ç dost─Öp do tradingu ludziom ze znacz─ůc─ů liczb─ů akcji w us┼éudze, to znaczy to tyle, ┼╝e us┼éuga nie nadaje si─Ö do korzystania. Je┼Ťli dalej mi nie wierzycie, ┼╝e takie rzeczy si─Ö dziej─ů, pogrzebcie troch─Ö na tym subreddicie. Nie wyobra┼╝am sobie, ┼╝eby zwyk┼éy bank/biuro maklerskie kogokolwiek ÔÇťtak po prostu zablokowa┼éoÔÇŁ bez mo┼╝liwo┼Ťci wyja┼Ťnienia sprawy przez telefon. Og├│lnie bym wola┼é mie─ç numer telefonu do mojego brokera.

Podsumowuj─ůc: pierwszy rok podatkowy wszystko zweryfikuje. Licz─Ö te┼╝ na to, ┼╝e Revolut uruchomi lokaln─ů konkurencj─Ö w r├│┼╝nych krajach, bo obecnie wszelkie prowizje itd. s─ů straszne, o ile si─Ö nie jest klientem premium z kup─ů hajsu w banku. Mo┼╝e sobie kupi─Ö akcje Tesli dla jaj :crazy_face: Jak mi si─Ö co┼Ť przypomni, to zedytuj─Ö wpis.

Nie wierz─Ö, ┼╝e to robi─Ö, ale:
Disclaimer: nie jestem doradc─ů inwestycyjnym ani ┼╝adnym innym, po prostu lubi─Ö shitpostowa─ç o pieni─ůdzach. Inwestowanie wi─ů┼╝e si─Ö z ryzykiem. Korzystajcie z m├│zg├│w.

EDIT:

12 polubień

O takie forum nic nie robiłem.

9 polubień

2 polubienia

Nie doda┼ée┼Ť wcze┼Ťniej ┼╝adnego dokumentu do Revoluta? Czy by┼éo to mo┼╝e prawo jazdy?

W┼éa┼Ťnie nie pamietam. Bardzo mo┼╝liwe ze by┼éo to prawko.

1 polubienie

Nazwa firmy handluj─ůcej bezpo┼Ťrednio akcjami ju┼╝ zosta┼éa podana. Generalnie przypomina to kryptowaluty, tzn nie kupuje si─Ö bezpo┼Ťrednio akcji tylko kupuje je revolut i trzyma na swoim koncie. W razie gdyby revolut okaza┼é si─Ö ba┼äka spekulacyjn─ů - ┼Ťrodki w zasadzie s─ů nie do odzyskania

1 polubienie

to to DriveWealth LLC?

Masz jakie┼Ť dodatkowe info do tego? Ch─Ötnie bym co┼Ť poczyta┼é.

1 polubienie

Revolut usuwa barier─Ö cenow─ů i umo┼╝liwia tzw. fractional shares trading, czyli zakup u┼éamk├│w akcji o warto┼Ťci 1 USD

Czy to znaczy, ┼╝e formalnie z punktu widzenia gie┼éd to Revolut jest w┼éa┼Ťcicielem tych akcji, a u┼╝ytkownik ma tylko zapis na wewn─Ötrznym rachunku Revoluta?

O jak ja bym sobie życzył, żeby Revolut przyjmował kryptowaluty.

Tak jak w przypadku bitmarket.pl niedawno. Takie ryzyko musz─ů bra─ç pod uwag─Ö bior─ůcy udzia┼é w przedsi─Öwzi─Öciu. ┼Üwiadomi ryzyka ludzie.