Pytania o Routery

Wejście WLAN sobie zrobisz na pierwszym LAN, więc jeżeli Ci tej Fritz pasuje to w to idź.

Nie znam routerów tej firmy, w moim przypadku głównie szedłem w Asusy a teraz TP-Linki. Ale jeżeli Fritz jest ok to czemu nie.

Jeżeli chodzi o switch to wg mnie do domowych zastosowań, najzwyklejszy, niezarządzalny będzie absolutnie wystarczający. U mnie jest to TP-Link LS1008G. Podpinasz i zapominasz.

Dzięki. Atrakcyjna cena za ten sprzęt :+1:

Jesteś w stanie polecić mi do rozważenia jakiś router z w/w firm? Wiem, wiem, to subiektywne pytanie, ale w końc jestem na branżowym forum i liczę się ze zdaniem użytkwników.

Jakie duże mieszkanie/dom, z czego są zrobione ściany, czy router stoi w mieszkaniu/domu centralnie, ile urządzeń na wifi?

Ten Fritz wygląda w miarę sensownie jeżeli wyrwiesz go w dobrej cenie i jeżeli nody do mesha są niedrogie (o ile w ogóle ich potrzebujesz). Nie ma jakiś rewelacyjnych prędkości na AC, co mnie nieco dziwi przy tej cenie.

Z Asusa pewnie AX55 (generalnie uważam że już raczej trzeba rozważać AX zamiast AC jeżeli to ma być router na kilka najbliższych lat, nawet jeżeli nie masz nic co wspiera wifi6). Albo AX58 jeżeli znajdziesz w tych pieniądzach.

Z TP-Linka AX73 (ale tu @Marx mnie pewnie zje bo tp-link nie ma lokalnego konta :wink:)

Nie wiem jak u ciebie z zasiegiem, ale po zmianie starszego modelu routera Asusa RT-AC68U na nowszego (ale nie najnowszego) TPLink Archer C6 polepszyl sie zasieg, glownie dzieki opcji “formowania wiazki”. Asus mial mozliwosc wgrania alternatywnego oprogramowania, co zwiekszalo jego funkcjonalnosc, TPLink jest tu znacznie bardziej ograniczony. Jesli ci zalezy tylko na podstawowej funkcjonalnosci, kup jakis w miare nowoczesny model - mysle ze rozgladalbym sie juz za takim co ma WiFi 6 i jak najwiecej anten - teoretycznie powinno to zapewniac lepszy zasieg. A jesli masz duze mieszkanie, warto rozwazyc mesh - tu niestety np Asus nie ma zbyt dobrej opinii.

Edit: nie uzywam konta w TP-Link :wink:

1 polubienie

Taki znalazłem: TP-Link Archer AX1500 (1500Mb/s a/b/g/n/ac/ax) - Routery - Sklep komputerowy - x-kom.pl
Dom parterowy z poddaszem (ok 120 m2). Aktualnie posiadany przeze mnie router jest na strychu i zasięg jest praktycznie w całym domu. Strop betonowy, ale starego typu a struch to konstrukcja drewniana. Ściany na poddaszu są z kartongipsu. Jedynie przy wejściu do domu jest dość dużo ścian i zasięg słabnie.

powinien byc ok

Dzięki

Ax1500 to jest AX10. Lepiej wziąć AX20 - różnica w cenie nie jest duża.

A czy na potrzeby mało rozbudowanej sieci i niezbyt wielu urządzeniach odczuję różnicę? Czy mając taki router trzeba wgłębiać się w knfigurację, ustawianie firewalla ? Pytam z perspektywy amatora, jakim niewątpliwie jestem.

IMHO dla samej prędkości na 2.4GHz warto dopłacić (300Mbps vs 574Mbps)

1 polubienie

Dziękuję za pomoc :+1: :+1: :+1:

wskrzeszam temat, bo mam pytanie, zacznę od opisu sytuacji

Mam obecnie światełko 600mbps od Orange i Funboxa 6 - planuję wyprosić montaż zewnętrznego ONT i postawić duet router + access point zamiast FB6, a w przyszłości podwyższyć do 1gbps.

Funbox stoi w szafie przy wejściu, do jednego portu jest podpięty switch Ubiquiti US-8-60W razem z Ubiquiti UAP-AC-LITE, znajdujące się w innej części mieszkania.
Nowy router ma w planach mieć podłączone dodatkowo 1x RPi z Piholem/Homebridge, 1x dysk sieciowy/NAS, 1x access point

Licząc tym sposobem minimalna ilość wyjść to póki co 4.
Minimalnie jeden port powinien mieć PoE (dla AP), ewentualnie drugi dla maliny zasilanej tym sposobem

Co z oferty Ubiquiti wybrać, żeby było podobnej klasy i wydajności? (w grę nie wchodzą rackowe rozwiązania; wolałbym też pozostać z Ubiquiti, żeby zarządzać wszystkim z jednego panelu)

Czy lepiej zamiast np. zestawu router 1 / router 2 + AP wstawić Dream Machine (które btw. nie ma PoE)?

jestes pewien ze chcesz ubiqiti? :slight_smile: Ubiquiti - mam dość…

jestem :wink:

1 polubienie

A to może mi pomożesz ogarnąć sieć i przy okazji poznasz ekosystem? :smiley:

1 polubienie

Poznam jak będę układał swoją na nowo, póki co AP I Switch sprawują się bez zarzutu :stuck_out_tongue:

Do Twojego pytania… jest nieaktualne najnowsze UDM-PRO ma POE :slight_smile: także poczekaj miesiąc i będzie do kupienia.
Ewentualnie switcha USW pro 24 portowego… ma POE.

Poza tym ja mam jeszcze Flexy jako switche w pokojach i one mają POE jak coś. Całość zapięta na UDM PRO tylko, że Ubiquiti jak poczytasz na redditcie to też wali w chuja niemiłosiernie. Tyle syfu co u nich jest w softach to ja jebę

tu problem z DHCP od 3 lat
https://community.ui.com/questions/Clients-not-recieving-DHCP-IP-address-until-AP-is-manually-rebooted/59c3dee6-9e31-4756-92e0-361b78d3b48d?page=64

a tu rozpisany mój problem, ktorego na razie nie wiem jak i czy w ogóle rozwiążę

Powiem szczerze ze tez sie zastanawialem nad Ubiquiti, ale cos mnie tknelo i sie jednak przychylilem do opinii kolegow z forum i zainwestowalem w MikroTik.

No i powiem ze jak do tej pory jestem mega zadowolony.
Mam juz swiatlowod. Bezposrednio z ONT idzie do HexS. I zadnych problemow. Wszystko idzie jak zloto, nie mam zadnych problemow z DHCP.

Interface faktycznie taki sredniowieczny, ale usyawic mozna wszystko.
I z tego jestem mega zadowolony.

2 polubienia