Problemy z Homekit

Cześć!

Może ktoś z Was miał podobne problemy i wie, jak je rozwiązać. Zacząłem budować smarthome. Na razie bardzo podstawowo. Mam Homepoda Mini, dwie lampki nocne Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 oraz dwa czujniki ruchu Onvis Motion Sensor. Wszystko zgodne z Homekit. Chciałem ustawić sobie automatyzację na uruchamianie lampki nocnej przy łóżku, jeśli czujnik wykryje ruch. Problem w tym, że działa to bardzo w kratkę. Jako przyczynę podejrzewam Wifi ale tutaj pytanie do ekspertów. Czy te wszystkie akcesoria komunikują się na bieżąco przez wifi? Mam na razie podstawowy router z UPC i wzmacniacz sygnału TP-Link, który właśnie jest w sypialni. Nie jest to jednak sieć Mesh. Obie sieci nazywają się tak samo, ta z głównego routera i ta ze wzmacniacza. Czy powinienem kupić porządny router z lepszym zasięgiem i olać wzmacniacz?

Zdefiniuj “w kratkę”. Bezprzewodowe czujki PIR zwykle działają tak że po wykryciu zmiany (ruch/bezruch) następuje przerwa na oszczędzanie baterii. Przy czujkach zigbee jest to zwykle 50sek. W tym czasie żaden ruch nie wzbudzi czujki ponownie.

Jedna lampka czasami zadziała, czasami druga. Sprawdzałem to w większych odstępach czasu. Lampki same w sobie zawsze działają ok jeśli chcę je włączyć z aplikacji Dom.

a w HomeKit wszystkie urządzenia są zawsze dostępne czy masz np status ‘unavailable’ przy jakimś urządzeniu? Jeśli tak to problemem jest oczywiście Wifi. Co do sieci to zwyczaj jest taki, że wszystkie smart-urządzenia potrzebują sieci 2.4GHz, więc jeśli to możliwe w Twoim wykonaniu to zrób sieć dodatkową SSID na 2.4Ghz i do tej sieci przyłączaj urządzenia wtedy będziesz miał pewność, że dostaną maksymalnie możliwy zasięg.

Druga sprawa to automatyczne przydzielanie adresu IP. Smart urządzenia nie lubią tego, zatem postaraj się przypisać im stały adres IP.

O widzisz to ciekawe co piszesz. Mam włączone to “smart” wifi z UPC, które podaje jedną sieć z dwiema częstotliwościami.

Te czujniki ruchu mają tylko Bluetooth 5.0, to one się łączą bezpośrednio z Homepodem po bluetooth? Homepod jest dość daleko od nich.

Czy jak je rozdzielę, to mam po prostu homepoda podpiąć do 2.4? Nie wiem jak pozostałe urządzenia przepiać do innej sieci.

No dobra, zagadka chyba rozwiązana. Przeniosłem HomePoda bliżej pozostałych akcesoriów i teraz wszystko działa. Widocznie BT nie sięgał z sypialni do kuchni.

Wniosek taki, że trzeba kupić drugiego homepoda.

@luke-g @Tadek Dzięki :slight_smile:

1 polubienie

Albo przejść na Zigbee :smiley:

1 polubienie

a to urządzenia BT to są, a nie Wifi?

Lampki mają wifi 2.4 i BT LE. Sensory ruchu tylko BT 5.0

ło matko to już wiadomo czemu… to największe gówno jakie może być.
Nigdy przenigdy nie kupuj niczego na BT bo to jest zło - wolne, wpierdala baterię i ma beznadziejny zasięg, a w dodatku produkują to najczęściej firmy, które jadą ludzi z ceną

3 polubienia

A możesz polecić czujniki ruchu zgodne z HomeKit które działają po wifi?

Olej wifi, przejdź na Zigbee gdzie się da.

2 polubienia

Nie wiem jak inne ale aqara sa naprawde spoko!

2 polubienia

teraz to juz chyba Matter?

Chyba mylisz Matter z Tread? Ale czemu ktoś mając homekit, miałby woleć Tread :thinking:

A na dokładkę Thread to nie to samo co Zigbee :wink:

Matter to najnowszy standard ktory jak rozumiem zastapi wszystkie powyzsze. Tylko ze jest jeszcze bardzo swiezy wiec chyba niewiele urzadzen go obsluguje

Video nie oglądałem, ale Matter możesz traktować jako “zastępstwo” do Homekitu, nie do Zigbee. W zamian Zigbee to Tread można użyć, a nie Matter.

2 polubienia

Niby masz rację ale z drugiej strony natknąłem się na coś takiego: " Matter 1.0 is backward-compatible with Zigbee 3.0"

No bo jest – urządzenia Zigbee po updacie firmware mogą działać w Matter, ale to nie znaczy, że przestają korzystać z Zigbee, po prostu stają się częścią ekosystemu Matter.

1 polubienie