Pralko-suszarki - wiedza zebrana

To ja nie wiem jaki wysublimowany programator masz. U mnie długość prania jest wypadkową temp oraz wagi załadunku i dobierana jest przez pralkę. Długość prania może nawet wynieść coś blisko 3h, a z suszeniem nawet do 6h. Nic nadzwyczajnego. Jak chcesz wchodzić w polemikę to pisz merytorycznie, a nie zdawkowo dodając zaczepne posty.

Pokaż mi jaką masz pralkę z ‘pokrętłem’ zabrudzenia.

Whirlpool wmug 501. Mam do wyboru kilka programów, najkrótszy sportowy to ok. 30 minut. Być może masz pralkę z dużym ładunkiem, i dlatego programy są dłuższe? Zwróć też uwagę czy pralka nie kłamie :slight_smile: zauważyłem że moja mimo iż wyświetla np 12 do końca, to wyrabia się wcześniej

Nie podajesz programów skorelowanych ze stopniem zabrudzenia, a typem odzieży. Wyjątkiem w pralkach są programy czasowe - tj krótki 15, 30 etc. Nie widziałem pralki, aby po wybraniu np bawełny można było wybrać - bardzo brudne, średnie, lekko brudne. Na ogol jak już to są programy tematyczne - u mnie np odświeżenie odzieży to parowanie.

Reasumując, wprowadzasz w błąd. To co ma wpływ na długość prania poza typem odzieży to temperatura. I tak regularne pranie robię do 40st w zależności od metek. Wyjątkiem są ręczniki i pościel, gdzie temp sięga nawet 60st

Moja poprzednia pralka, Bosch, miała takie opcje. Po wybraniu programu ustawiało się stopień zabrudzenia od 0 do 3 kresek, np dla bawełny 0 kresek - pranie trwało 1:20h, 3 kreski to około 2:40h, przy temperaturze 40 stopni i wirowaniu 1000. Inne temperatury zmieniały lekko długość oczywiście.

Moja obecna, wspomniana wyżej Candy nie ma takich świrskich opcji i oblicza czas, ale na podstawie wagi, temperatury i wirowania

3 polubienia

Taki program to ciezko nazwac praniem - tu raczej mowimy o wyplukaniu :smiley:
PS Niestety, na sluzbowym kompie nie mam polfontow, a nie bede dorzucal dodatkowej mapy klawiatury - musicie wybaczyc :smiley:

Jak widac to duzo zalezy od pralki. Moja poprzednia pralka, niestety nie pamietam modelu ale jakas Candy ladowana od gory, tez miala krotsze programy. Aktualna ma jakis przycisk do delikatnych rzeczy. Inna pralka (Amica) ktora czasem uzywam ma przycisk do rzeczy bardzo zabrudzonych. I z tego co kojarze to byla tu dyskusja, ze te inteligetne pralki maja mozliwosc dogrania jakichs programow. Ciekawe czy da sie je samemu komponowac, np dlugosc?

Moja pralka też pierze 2h+ :smiley:

Zresztą zauważyłem (choć ręki sobie nie dam uciąć za taką korelację) - im inteligentniejsza pralka i wyższy stopień A (np. A+++) tym dłuższe pranie, ale też ciuchy wytrzymują dłużej.

Moja mama tego nie ogarnia, że dłużej może być eko więc ma i pralkę i zmywarkę zawsze ustawioną na ekspress 30 :expressionless: :expressionless: I nie przegadasz.

3 polubienia

Każde pranie koło 1,5-2h u mnie. Zmywarka 2h (a czasami 4h, jak program eko)

1 polubienie

Dla mnie to tez jest wkurzajace, ze jak chce eko pranie, to musze ustawiac pralke na noc z opoznieniem startu (jak chce wieszac pranie), bo normalne pranie trwa 2h a eco 4h :stuck_out_tongue:

Nie mam dzieci więc piorę tylko w weekendy :smiley: Wtedy to mnie to nie rusza. Ewentualnie jak wracam do domu z pracy to wtedy zawsze się do tej 22:00 wypierze.

Już dawno miałem się wypowiedzieć, ale ciągle nie mogłem się zebrać. My od roku używamy Bosch WVH28420PL: Pralko-suszarka Bosch WVH28420PL - Opinie i ceny na Ceneo.pl i jesteśmy bardzo zadowoleni. Owszem, wydaliśmy na nią więcej niż 3 tys. zł, ale wybraliśmy ją ze względu na to, że do suszenia pobiera 2x mniej wody niż standardowe – ok. 50 litrów różnicy! A jednocześnie pobór mocy był niewiele większy.

(Swoją drogą, to dla mnie niepojęte, że suszarka potrzebuje wody do suszenia :thinking:)

Pojemność 7/4 kg, spokojnie nam wystarcza. O trybach i funkcjach nie mam chyba zbyt wiele do napisania: nie łączy się z WiFi (ale nie potrzebujemy), ma różne tryby, ale korzystamy głównie z kilku najważniejszych, a z pozostałych sporadycznie lub wcale. Zdarza nam się często ustawiać pranie z timerem, żeby zaczęło się rano. Mamy dwójkę małych dzieci, więc prania jest w bród. Suszarka sprawdza się szczególnie wtedy, gdy coś jest potrzebne na następny dzień (często wystarcza najszybszy tryb plus wieszak na noc) albo na już. Natomiast poza sezonem letnim, gdy wystawiamy suszarkę do ogrodu i pranie schnie w kilka godzin, suszenie w pralko-suszarce ratuje nas przed nawałem wypranych, mokrych ciuchów. Korzystamy z niego głównie wtedy, gdy mamy potrzebę, jako wsparcie do suszenia przez wywieszanie.

Polecam i model, i urządzenie jako takie :slight_smile:

Oglądałem pralko suszarki i wpadła mi w oko lg.

  1. Ma ona jakiś Turbo program 1h i odświeżanie 15 minut. Czy pozostale programy piorące to już są tylko ponad 3h? Czy można je jakoś skrócić guzikiem? Czy jak włożę mniej prania to będzie krócej?
  2. Czy można dorzucić pranie jak jeszcze nie ma wody?
  3. Widziałem że jest model troszkę droższy który do prania używa pary. Jak to działa?

LG zawsze spoko. Zwłaszcza pralko-suszarki.

Na część Twoich pytań zapewne odpowie instrukcja obsługi

  1. Pranie raczej się nie skróci. Programy do suszenia zwykle działają w oparciu o czujnik wilgotności w bębnie, więc czasem nawet jak się pokazuje do końca programu 1h to potrafi skończyć w 15 min.
  2. Sprawdź instrukcję ale teraz chyba wszystkie pralki mają tę opcję jeżeli w przeciągu pierwszych pięciu minut wciśniesz pauzę.
  3. Pralka na sam koniec prania, po wirowaniu, wpuszcza do bębna gorącą parę która działa trochę jak przy stacji parowej - rozluźnia tkaninę więc zagniecenia są mniejsze. Mam to w pralce i w praktyce używam tego tylko jak piorę koszule, czyli praktycznie nigdy.
1 polubienie

Ad 1. Pytam o program prania. Suszenie traktuje jako dodatek używany czasami, najważniejsze jest pranie

1 polubienie

Wygugluj sobie model + słowo “instrukcja” a wszystkie Twe wątpliwości zostaną rozwiane. Pralki teraz mają pierdyliard programów więc na bank znajdziesz coś dla siebie. Amica ma np. program “Daily” do lekkich zabrudzeń, trwa 58min. Ale ja zwykle używam Eco które trwa 2.5h. Jeść nie woła, niech się kręci.

Nie mogę odpowiedzieć Ci na pytanie o LG, ale w rozsądnych cenowo pralkach na pewno ma to Electrolux. Nie wiem, czy wszystkie modele, ale byłem w zeszłym roku na wakacjach i była tam pralka Electrolux i na 100% miała funkcje Time Manager, która robiła właśnie to: pozwalała stopniowo skracać czas prania. Chyba ze 3-4 stopnie były.

1 polubienie

Obejrzałem instrukcje, w LG nawet nie podają jak długo trwają programy poza tymi dwoma krótszymi. Mimo i zamówiłem i zobaczymy jak to się sprawdzi.

1 polubienie

Tak

Wiele programów zależy od wagi wkładu, wiec pralka podaje już po włączeniu i oszacowaniu
Spoko funkcją jest nastawianie prania z opóźnieniem ale nie do początku, a do zakończenia prania, wiec nie trzeba sobie liczyć i ważyć, wybierasz za ile ma być gotowe i wciskasz play

Można to też zrobić w aplikacji, tak samo jak pobrać i ustawić customowe programy

A jest gdzieś lista tych programów?

1 polubienie

Zwykle w instrukcji obsługi :slightly_smiling_face:

Jeżeli pralka waży, to tak jak mówi @kamilstec, będziesz miał programy typu “Pranie codzienne”, “Pranie kolorów”, “pranie mieszane”, “Pranie wełny”, “Pranie ubranek dziecięcych”.

I każdy się dopasuje do wagi i wyliczy czas.

1 polubienie