Praga - co zobaczyć

Hej wąsy, a szczególnie @Tadek .
Jutro ruszamy na rocznicowy 3-dniowy wypad do Pragi z żoną i szukamy rzeczy do odwiedzenia, najlepiej ciekawych i mało popularnych turystycznie. Będziemy wdzięczni za każde polecenie.

1 polubienie

image

8 polubień

Nie wiem o co chodzi ale dam serduszko bo lubię ten model Iveco. XD

6 polubień

Trzy dni na Pragę to jest tak akurat :smiley:

Standardowe minimum to poszwędać się po centrum, Vaclavske Namesti, Rynek z zegarem astronomicznym, most Karola, zamek królewski na Hradcanach. To zwykle robi się w jeden dzień.

Garść miejscówek i rad:

  1. Vysehrad: pierwotny gród Bohemian, zamieniony w twierdzę stojącą na wzgórzu nad Wełtawą. Dojechać do stacji metra “Vysehrad” i kierować się za znakami, mapą.
    Google Maps
    Super panorama na Pragę i na rzekę. Generalnie jest to całkiem spory park, z pięknym kościołem. Przy ładnej pogodzie można się tam szwędać przez godzinkę, siąść na piwo albo zjeść coś w kawiarence. Można też zwiedzić katakumby.
    Jest to moje najulubieńsze miejsce w Pradze. Kiedyś mieszkałem niedaleko i byłem tam minimum raz dziennie. A latem potrafiłem tam być cały dzień.

  2. Na zejściu z Vysehradu w kierunku rzeki jest knajpa “U Kroka” Google Maps - świetne czeskie żarcie, jedyny minus - trzeba sobie zrobić dzień wcześniej rezerwację. Wielokrotnie próbowałem wejść “z marszu” i za każdym razem się odbijałem.

  3. Generalnie polecam zostawić auto i kupić sobie trzydniowy bilet miejski. Kosztuje 330kc i obejmuje tramwaje, autobusy, metro, kolej miejską, kolejkę linową na wzgórze Petrin (Google Maps), małe promy kursujące z jednej strony rzeki na drugą. Tu strona DPP: Passenger | Prague Public Transit Company, joint-stock company
    Do obczajania jak dojechać jest kilka aplikacji, najlepsza to Pubtran
    Apple store: ‎Aplikacja Pubtran w App Store
    Google Play store: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.fhejl.pubtran&hl=en&gl=US
    Polecanko. Transport miejski to jest prawdziwa perełka w Pradze.

  4. Jak zachód słońca nad Hradcanami z piwkiem (i jointem) to tu: Google Maps

  5. Najbardziej hipstersko-studenckie kafejki i knajpki na dzień i wieczór są albo na Zizkovie (najlepiej wysiąść na przystanku Jiriho z Podebrad (Google Maps obok wieży telewizyjnej) lub Karlinie (wysiąść na stacji np. Krizikova: Google Maps i podejść do parku przy kościele: Google Maps)

  6. Wzgórze Vitkov - rano robię sobie parę rundek dookoła. Super pomnik, świetny widok na Pragę, super park dookoła: Google Maps
    Można podejść od strony miasta ale wspinaczka jest mało fajna. Lepiej złapać na szybko autobus z Florenca (133 lub 207) i podjechać do przystanku Ohrada (Google Maps) - z tej strony wchodzi się na wzgórze “po płaskim”.

  7. Zwiedzanie zamku: dwie drogi które lubię (czyt. bez wspinaczki)

  • Wyjechać kolejką linową (bilet ten sam co na transport miejski), tam zwiedzić sobie park, ogród różany (wychodzenia na wieżę nie polecam, drogie, dużo ludzi i takie sobie). Stamtąd możecie udać się w kierunku zamku (jest kilka możliwych tras, nie kierujcie się w dół), lub udać się na kompletne tyły zamku które wg mnie są absolutnie cudowne. Maleńkie brukowane uliczki z małymi kamieniczkami. Kierujcie się na ten punkt Google Maps. Stamtąd dostaniecie się na Hradcany od strony widoku na całą Pragę.
  • Podjechać metrem na przystanek Malostanska Google Maps i stamtąd, tramwajem 22 udać się na przystanek Královský letohrádek (Google Maps), czyli wysiąść przed obleganym przystankiem Prazki Hrad. Tym samym dojdziecie do zamku przez ogrody królewskie które są absolutnie przepiękne.
    Na samym zamku polecam odwiedzić Rajską zahradę: Google Maps i oczywiście katedrę. Gdybyście chcieli zobaczyć “Złotą uliczkę” bez zakupu biletów - to jest otwarta bez opłat po 17:00. Osobiście uważam, że płacenie 60 zeta żeby toto zobaczyć to gruba przesada.
  1. Z zamku zejdźcie w dół w kierunku Malostranskiej - gorąco polecam odwiedzić Ogrody Waldsteinów - jedno z wejść jest zaraz przy wejściu do metra: Google Maps - coś wspaniałego.

  2. Z miejsc niby turystycznych ale takich które lubię odwiedzać:

  • park Kampa z okropnymi figurami dzieci: Google Maps
  • Frantiskanska Zahrada Google Maps - wejdźcie od strony Pasażu Svetozor, zobaczycie piękny witraż Tesla Radio, koniecznie kupcie sobie kawałek ciasta lub lody w Ovocnym Svetozorze Google Maps i przemknijcie do parku. Perełka w centrum miasta.
  • Metronom (miejsce gdzie kiedyś stał potężny pomnik Stalina): Google Maps
  • Królewski Park Stromovka: Google Maps
  • Grotta w Parku Grebovka Google Maps
  • Strelecky Ostrov Google Maps
  1. Polecam obejrzeć parę filmików z tego kanału na YT: HONEST GUIDE - YouTube - dsporo nieoczywistych miejsc, fajnych knajpek i porad

  2. NIE POLECAM: używania taxi złapanego na ulicy (Bolt i Uber działają ok ale transport miejski jest dużo lepszy), wypłacania pieniędzy z bankomatu (potężne prowizje lub chujowe kursy), wymieniania pieniędzy w kantorach (w wielu po prostu oszukują; płaćcie wszędzie kartą. Jak potrzebujecie gotówki - wypłacajcie tylko w bankomatach banków; Euronet to straszne ścierwo), nie dajcie się zrobić na stary numer “rozmienienia pieniędzy” po wypłacie z bankomatu. Oszuści z Rumunii i Polski (sic!) wymieniają na przeterminowane białoruskie ruble. Gotówki nie potrzebujecie.

  3. Napisz na priv, dam Ci mój nr telefonu na wszelki wypadek; możesz pisać na Telegramie czy Signalu - zawsze doradzę z jakąś knajpą czy miejscem do odwiedzenia.

  4. Knajpy najlepiej sprawdzać na Google maps i olewać wszystko poniżej 4.4/4.5. Moja ulubione czeskie to wspomniane U Kroka, Husinec (Google Maps) ale na pewno źle nie traficie jak pójdziecie do sieciowych: Kolkovna lub Kozlovna.

  5. Na osobny punkt zasługuje Cafe Louvre - bardzo turystyczne ale polecam. Stołował się tam m.in. Albert Einstein jak wykładał w Pradze. Jedna z najstarszych kawiarni. Tort czekoladowy lub gorąca czekolada (nie popełnij mojego błędu - nie bierz obu naraz).

  6. I jeszcze maleńka perełka: Scout Institute: knajpa prowadzona przez studentów i dla studentów: zaraz obok rynku. Jak będziecie mieli szczęście to siądziecie przy rozpadającym się stoliku w okienku z widokiem na wieżę z zegarem i tysiące turystów, sącząc piwko za parę zł Google Maps

Jak mi jeszcze coś przyjdzie do głowy to dorzucę.

43 polubienia

zapisuje, bo do Pragi się wybieram już od jakiegoś czasu na małego tripa (ostatni wizyta to 2005 wiec pewnie się zmieniło troche:) i teraz przynajmniej będę wiedział, gdzie się szlajać:)

1 polubienie

To trzeba zdecydowanie gdzieś przypiąć.

Od siebie dodał bym galerię Jana Saudka niedaleko rynku, ale 1. Bardzo specyficzny fotograf i jego fotografie trzeba lubić, żeby się tam wybrać. Wiele osób jego prace odrzucają. 2. Ostatni raz tam byłem z 10 lat temu i nie wiem czy miejsce jeszcze istnieje.

2 polubienia

Matko jedyno, cóż za piekny opis.
Jeżeli jesteś na miejscu i masz czas to daj znać wisimy Ci co najmniej piwo : D. Możemy zrobić mikro-kongregację.
Dziękujemy.

4 polubienia

Zalogowałam się na forum po długiej przerwie tylko po to żeby zaserduszkować ten wpis, zajebiście ogarnięte :heart:

9 polubień

Pon-wt powinienem znaleźć chwilę, więc jestem na tak :slight_smile:
Tak, że jak coś to pisz na priv.

Aha, jeszcze jakby Was korciło iść do muzeum to z góry odrzućcie te wszystkie “muzeum KGB”, “muzeum lalek” itd.

Warto iść do Muzeum Narodowego (łatwo znaleźć, przystanek metra nazywa się Muzeum i jest to największy budynek na Vaclavskim Namesti, które na bank zejdziecie wzdłuż i wszerz)

Jest teraz interaktywna wystawa iMucha.cz - zaraz przy Hradczanach (przystanek Prazski Hrad) - wybieram się tam w przyszły weekend.

Dodatkowo możecie sobie przy okazji wylistować wszystkie dzieła Davida Cerneho w Pradze (David Cerny: 9 Bizarre Sculptures in Prague | Will Fly for Food) i zobaczyć przy okazji. Na kilka na pewno traficie przypadkiem (dzieci w parku Kampa, te same dzieci “wspinają się” na wieżę telewizyjną; obracająca się głowa Kafki - obraca się teraz tylko o pełnej godzinie przez 15 min), król Wacław na zdechłym koniu (Pasaż Lucerna, zaraz obok Svetozora).

Jeszcze tylko dodam, że popularne wśród miejscowych jest siedzenie na Naplavce (czyli nabrzeżu nad rzeką). Teraz po odnowieniu, jest tam parę fajnych miejscówek, więc jak zejdziecie z Vysehradu to możecie się przespacerować od Vytoni w kierunku miasta: Google Maps
Google Maps
Google Maps

Jak jest ciepło to spoko miejsce.

9 polubień

A, jeszcze jedno: Praga wygląda na dużą na Google maps a wcale taka nie jest. Z zamku królewskiego na Vysehrad jest może godzinka spacerkiem. Generalnie wszystko jest w zasięgu 20-40-60min spaceru więc gorąco polecam sprawdzać na Google maps ile zajmie dojście w jakieś miejsce. Zwłaszcza, że po drodze można trafić na takie perełki:

3 polubienia

co gość dał wpis :flushed:

Bookuje bilet do Pragi

5 polubień

Czuje się zvalidowany, bo byłem U Kroka przed megawpisem Tadka! Bardzo fajnie, klimatycznie, knedle i piwo jakich chciałem. Ja przez weekend w Pradze wszystko na pieszo w okolicach centrum, Wyszechradu i Hradczan.

6 polubień

@Tadek doskonały opis i podsumowanie.

Jak ja się z żoną wybrałem do Pragi na podobny wyjazd (któraśtam rocznica) to program był prawie identyczny, w dwa dni daliśmy radę. Samochodu nie tykaliśmy, obeszło się i bez komunikacji miejskiej. Nie licząc kolejki linowo-szynowej.

Sama Praga jest cudowna, jakbym miał ją porównać z Warszawą to byłoby jakoś tak:
Praga > Bytom > Warszawa

Ciagle czekam na Kongregację YW w Pradze

5 polubień

Z tą komunikacją miejską jest tak, że zależy gdzie się zatrzymujesz, bo bilet zwraca Ci się przy 4 przejazdach dziennie. Jak masz hotel w centrum i nie planujesz za to centrum wychodzić to rzeczywiście może nie mieć sensu. Ja polecam bo czasem nawet głupie dwa przystanki metra dzielą Cię od świetnej knajpy a głód już doskwiera :slight_smile:

1 polubienie

A jakbyś miał zgadywać?

:thinking:

Zabudowa jak najbardziej custom. To sugeruje transport szczególnego przeznaczenia, na pewno wozi się tym delikatne towary. Pełnowymiarowe drzwi czyli często się wchodzi i wychodzi… I wchodzi i wychodzi…

Wygląda też na izolowane więc przewożone dobra muszą być chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Stawiam na ciastka z kremem.

1 polubienie

Widzę, że nowy teledysk Imagine Dragons był kręcony w Pradze (na jednej wystawie widać Krecika)

Jak kilkanaście innych :wink:

3 polubienia

A czy Praga potrafi tak, jak Budapeszt?


1 polubienie

W sensie grać inne miasta?

Jeżeli tak to grała m.in. Warszawę, Berlin, Moskwę, Londyn, Miami :wink:

1 polubienie

Miami? Muszę to zobaczyć