Praca IT za granicą

Cześć,

Za bardzo nie widziałem tematu dot. mojej sprawy bo zahaczam o wiele tematów. Zauważyłem, że jest tu wiele osób za granicy, która pracuję w IT, to może ktoś pomoże w moich rozterkach.

Z moją małżonką planujemy wyprowadzić się za granicę, wstępnie ustaliliśmy sobie rok 2023. Obaj pracujemy w branży IT, ja jako JavaScript Developer (nie cały rok doświadczenia komercyjnego, ide w kierunku Fullstacka) ona idzie w kierunku Salesforce Administrator (+ ma certyfikat ze scruma).

2023 dlatego, bo domyślam się, że jednak trochę doświadczenia nam jeszcze brakuję. Ja chcę jeszcze dodatkowo dorobić certyfikat AWS. Dodatkowo w przyszłym roku jeszcze chcemy zwiedzić USA (jak covid da taką szanse), więc nie chcemy od razu rzucać się na wyprowadzkę.

Według naszych planów chcielibyśmy wystartować do takich krajów:

  1. USA (mamy tam rodzinę i jakoś zawsze czuliśmy, że może to być fajny kraj dla nas. Mniej więcej wiem jak wygląda temat wiz). Wstępnie Virginia/Pennsylvania bo rodzina blisko.
  2. UK (jako plan B, jeśli USA nie wypali)
  3. Inny kraj, najlepiej anglojęzyczny w którym byłaby fajna oferta pracy (może jakaś propozycja?)

Jednak już teraz chciałbym się do tego fajnie przygotować. I z związku z tym mam kilka rozterek:

  1. Jak wygląda sytuacja ze studiami w branży IT? Tak jak w Polsce, czyli jeśli jest skill to można liczyć na pracę? (pyt. bardziej kieruję do USA). Niestety ja osobiście mam tylko licencjat z zarządzania. Rozważam magistra z informatyki, ale czy to będzie dobry pomysł? Będą na to patrzeć za granicą? Czy szkoda zachodu i iść w jakieś certyfikaty? Przeraża mnie trochę wszędzie Bechelor degree, chociaż w Polsce jakoś na to nie patrzą.
  2. Czy są jakieś kluczowe kompetencje za granicą? Certyfikaty? Co warto dorobić aby nadrobić brak studiów IT na rynku zagranicznym?
  3. Jak z waszej perspektywy wygląda tam życie? Warto wybrać USA lub UK? Jeśli gdzieś jest temat odpowiadający na to pytanie to proszę o przekierowanie :slight_smile:

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

2 polubienia

Teraz to już nie jest takie proste po Brexicie, generalnie założenie jest taki, że musisz mieć firmę dogadaną zanim zaczniesz się starać.

Dzięki za linka. Ogarnę sobie co i jak.

Co do pracy za granicą, innej opcji nie biorę pod uwagę. Póki nie będę miał dogadanej pracy, to nie wyjeżdżam :slight_smile:

Nie powiem jak w USA. Ale w UK mniej patrza na szkole, bardziej na umiejetnosci, wiedze i certyfikaty. Oczywiscie miedzynarodowe certy.
ITIL to dobry certyfikat poza typowo technicznymi. AWS, Azure, itd caly czas na plusie.

Niestety UK juz nie jest takie proste jak bylo. Teraz to mniej wiecej jak USA, Canada czy Australia. Jak znajdziesz sponsora w postaci firmy zatrudniajacej to dasz rade.

W moim przypadku jak zaczynalem dawno temu, to doswiadczenie z Polski bylo ze tak powiem prawie pomijalne. Ale to byl 2005. Moze teraz jest inaczej. Generalnie musialem sie bardziej postarac i wykazac wiedza niz podczas nastepnych poszukiwan, kiedy juz mialem doswiadczenie lokalne.

1 polubienie

Dzięki za rady! W takim razie jeśli chodzi o UK to muszę zbadać bardziej teren.