PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Moi Drodzy,
Od dziś formalnie ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. Sam nie wiem jeszcze czy do tego przystąpię. Jest sporo za i przeciw jakby nie było. Zastanawiam się co Wy o tym myślicie.

Poniżej jeden mój największy minus programu i jeden największy plus:

Minus:

  • no niech ktoś da mi gwarancję, że PPK nie skończy tak jak OFE

Plus:

  • Być może jest to skuteczna próba nakłonienia polaków do oszczędzania na emeryturę

I pytanie:

Czy planujesz przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

  • Tak, przystępuję do PPK
  • Nie przystępuję do PPK
  • Jeszcze nie wiem

0 głosujących

My z żoną najprawdopodobniej przystąpimy do tego programu. Co prawda nie mamy problemu z odkładaniem pieniędzy ale jest to też jakaś opcja na przyszłość pod warunkiem że nie skończy jak ofe.

Ja na 100% nie przystąpię - nie widzę sensu, większość tego co można by zyskać zjedzą opłaty za obsługę. PPK opłacają się jedynie firmą które będą nimi zarządzały, bo jak zawsze zapłacisz niezależnie od tego czy zyskasz czy stracisz.

Ja generalnie nie ufam w takie coś i wole sam zarządzać swoją kasą.
I to samo mam z emeryturą… :slight_smile:

Ja najbardziej nie ufam polskiemu państwu- smutne ale prawdziwe.

Polecam przeczytać.
Wydaje się, że w ustawie są zapisane pozytywne rzeczy jak to, że to coś jak trzeci filar oraz to, że opłaty są bardzo niskie.

1 polubienie

Poza tym ze nie mieszkam w PL i to akurat mnie nie dotyczy, to hipotetycznie rzecz biorac jak bym mieszkal. To nie ma nawet najmniejszego cienia szansy zebym zaufal Panstwu Polskiemu w jakiejkolwiek sprawie zwiazanej z moimi pieniedzmi. te wszystkie plusy i tak dalej nie biora sie z powietrza, jakos te kase trzeba wyczarowac, bo dodrukowac sie nie da … A to znaczy ze obojetnie co tam jest teraz napisane, kasa moze zniknac, zostac przeksztalcona, nie mam pojecie co jeszcze, ale rzad jest kreatywny.

Ile zarobię w PPK? Jakie będzie oprocentowanie w PPK?

PPK nie jest lokatą bankową, dlatego nie można przewidzieć, ile zarobisz w PPK. Wszystko zależeć będzie od wypracowanych zysków. Kalkulator dostępny na stronach PFR pozwala wyliczyć oszczędności w PPK przy założeniu, że PPK zarobi 3,5% ponad inflację. Takie 3,5% to mega optymistyczne założenie moim zdaniem i ciężko będzie wykręcić taki wynik.

Jak będą inwestowane środki w PPK?

Twoje środki wpłacane do wybranego PPK będą inwestowane na rynkach kapitałowych. W zależności od tego, jaką instytucję do prowadzenia PPK wybierze Twój pracodawca, „wehikułem” do inwestowania pieniędzy będzie:

  • fundusz inwestycyjny – gdy pracodawca podpisze umowę o prowadzenie PPK z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych ( TFI ),
  • fundusz emerytalny – gdy pracodawca podpisze umowę o prowadzenie PPK z Powszechnym Towarzystwem Emerytalnym ( PTE ) lub Pracowniczym Towarzystwem Emerytalnym,
  • ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy (UFK ) – gdy pracodawca podpisze umowę o prowadzenie PPK z zakładem ubezpieczeń .
  • opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 0,5% wartości aktywów netto funduszu w skali roku

No i jak pisałem - zarządzającym tą kasą to się opłaci, bo 0,5% będzie wpadać niezależnie od wyników finansowych, więc tak naprawdę można nic nie robić i te 0,5% mieć.

A i zapomniałem - najwięcej zarobi rząd na podatkach, bo od składki płaconej przez pracodawcę pracownik zapłaci podatek od wzbogacenia <ROTFL !!!>

1 polubienie

Nie będę dołączać do PPK, bo to pracownicze plany kapitałowe, a ja nie mam pracy. Pozdrawiam. #shitpost

3 polubienia

W ofe mieli kilka procent i nikt nie narzekał mimo, że powinni. 0.5 procent to tak mało, że będzie im zależeć na wypracowaniu zysku, żeby z zysku również mieć zysk.

Kto nie narzekał ten nie narzekał :slight_smile:

Podobne to chyba do tego co jest w UK?

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale w PPK pracodawca zawsze dokłada mniejszy procent?

Tak w UK tak jest, że firmy wybieraja firmę PPK dla pracowników i dokładają procent w zależności ile procent pracownik sam chce. Minimum chyba jest 4% teraz.

Chodziło mi raczej o te procenty w Polskim PPK, z tego co zauważyłem to pracodawca daje mniej i zastanawiam się czy to tak jest zawsze czy np może dorzucić więcej niż pracownik? W UK zawsze miałem tak, że pracodawcy dokładali ~2x więcej niż ja.

Brytyjska wersja jest całkiem ok po za kilkoma krzaczkami jak np brak 100% gwarancji, że żona/mąż dostanie tą kasę jak człowiekowi się zejdzie za wcześnie no i to, że sąd może włączyć to do podziału majątku w razie rozwodu też jakoś słabe jest. Ale już to, że mogę wszystko(- podatek) sobie wypłacić w wieku 55 jest spoko “opcją”. Gorzej jak ktoś planuje ciągnąć do 90-tki to wtedy zęby w tynk, bo z Państwowej to ledwo na waciki wystarczy.

Patrzyliście jak tam sobei radzą Wasze inwestycje? W moim portfelu nie jest najgorzej. No może poza kryptowalutami i PPK.

Oto i wykres z PPK:

A u mnie sporo w dół :frowning_face:

Masz na myśli pracownicze plany kapitałowe?

Tak tak właśnie o nie.

To takich badylarzy jak ja to nie dotyczy, ja nie buduję dobrobytu naszej socjalistycznej ojczyzny, wg ukochanego przywódcy narodu jestem (pod)człowiekiem drugiego sortu :slight_smile: