Polskie AGD

Takie mam pytanie i może koledzy i koleżanki będą znali odpowiedź :slight_smile:

Czy Amica to jedyna Polska firma ze sprzętem AGD? Może jest jakaś niszowa marka o której nie wiem, a która robi dobre rzeczy?

Jeszcze stosunkowo niedawno był Zelmer, ale teraz to już tylko marka jakiejś zagranicznej firmy

Właściwie co znaczy polska? Amica chyba faktycznie jest nadal w polskich rękach, ale sporo sprzętu produkują w Chinach - mam jakieś drobne chińskie AGD od nich i nie mam zastrzeżeń, żeby była jasność.

Zelmotor - "nowy" producent małego AGD - Pan AGD - nie mam prywatnych doswiadczeń.

Nie wiem czy to jeszcze aktualne informacje: https://www.audiostereo.pl/topic/108522-agd-–-polska-amica-z-chin-koreański-samsung-z-polski…/

Sam kupiłem teraz na nowe mieszkanie pralkę Amiki, po jakimś grubszym researchu. Przymierzam się jeszcze do suszarki do ubrań, też z Amiki.
Myślę też o wymianie lodówki u mojej mamy i chcę wymienić 25-letnią Amikę na Amikę :smiley:

Nie wiem skąd mi się ten lokalny patriotyzm przypełętał ale jest.

Ja z Amici jestem bardzo zadowolony, ale właśnie ciekawiło mnie czy jest jeszcze jakaś firma.

Lubię "mono-firmowosc":rofl: i wszystko mam z jednej stajni.

Amica dużo “składa” w Europie i w sumie są właścicielami kilku innych marek.

Jest jeszcze MPM, nie jest to raczej produkt premium, bardziej kierowany do mniej zamożnego klienta, ale jest. Produkują od małego do dużego AGD.

1 polubienie

Amica część rzeczy produkuje chyba w Turcji jeśli się nie mylę

1 polubienie

To dobry znak. Beko jest tureckie i sprzęt nieśmiertelny :smiley:

1 polubienie

Beko!
Mam akurat złe doświadczenie kupiłem pralkę z trzy letnia gwarancja i po 3,5 roku plus minus miesiąc padła elektronika. Pralka robiła co chciała w sprawach temperatur, wirowania i programów prania.

Co do Amiki to kuchenki pierwsze od nich już moi rodzice mieli w latach 90 potem i ja również i żadnych problemów. Wcześniej wymieniliśmy je ze starości tych sprzętów niż z awarii.

1 polubienie

Polski producent okapów kuchennych: ciarko.com

Parametry i design nie ustępują markom premium.

1 polubienie

Fajnie się prezentują. :+1:

Jak w takim razie patrzycie na zagranicznych producentów produkujących w Polsce np. Elektroluxa??

Mono markowość jest dziś ryzykowna moim zdaniem.

Beko dobrą firmą to spostrzeżenie, które mnie bardzo dziwi. Wszystkie osoby, które znam, a miały Beko mówią że sprzęt rozpadł im się kilka dni po gwarancji albo wcześniej. Ale może to moja bańka.

Idąc za miejscem wytwarzania to… Bosh jest polski. W Łodzi mają fabrykę.

Już to gdzieś tu pisałem - w zakupach AGD (i to jest porada od dwóch znajomych pracujących w branżach okołoAGD) należy się kierować nie marką tylko relacją cena/długość gwarancji. Brać tylko to co oferuje gwarancję 5+, chyba że cena jest na tyle atrakcyjna że można wziąć z gwarancją 3 i przedłużyć po taniości do 5 lat.

Co do Beko to w temacie pralek i moja bańka i serwisy pralkowe mówiły mi to samo. Mimo to wziąłem Amicę z przedłużoną gwarancją

Ja polecam jakieś mniejsze sklepy które mają też swój serwis do takich zakupów. W moim mieście jest sklep z AGD działający od lat i goście zawsze dobrze doradzą co kupić - co jest mniej awaryjne lub proste w naprawie (bo np. nie każde AGD da się rozkręcić). A i cenę też u nich często można ponegocjować, przy ostatnim zakupie pralki wyszło mnie dokładnie tyle ile najniższa kwota na ceneo.

To jest taka moja mała misja aby kupować tylko polskie produkty. No ale wiadomo jakby Amica była jakimś strasznym badziewiem to nawet nie było by tematu.

Produkt produkowany w Polsce też biorę pod uwagę, zwłaszcza jak nie mam innego wyjścia. Mimo, że kapitał nie jest polski to jednak zatrudniają naszych, a przynajmniej mam taką nadzieję(?).

Wiadomo, najłatwiej jest z drobnicą lub żywnością, ale czasem też się trzeba nachodzić za kubkiem, który nie jest z Chin.

Bo tak jest - jak chcesz być patriotą to wspieraj rodzimy biznes - rodzimy czyli taki który daje pracę twoim rodakom.
Dlatego Lidl czy Biedronka nie są złe, bo większość swoich towarów kupują w Polsce, czyli dają pracę innym Polakom.

3 polubienia

Tak samo Ikea.

Tutaj staram się iść nawet dalej i jak jestem na miejscu to zawsze kupuje od lokalnych, nawet nie tyle, że to jakieś patriotyczne(może jakaś forma lokalnego patriotyzmu) ale po prostu po tylu latach na wyspach nigdy nie byłem wstanie się przyzwyczaić do ich mdłego żarcia, warzywa czy owoce, nawet kupione od lokalnego farmera smakują jak trociny, a te sprowadzane są tak złe, że nie ma co się tu nawet rozpisywać. W moim regionie w Polsce to nawet jak kupisz byle jabłka od przydrożnego sprzedawcy to smakują one jak miodem polane, a mój region Mazur zachodnich to nawet w sumie z jabłek nie słynie.

Nawet złapałem się na tym, że zapomniałem jak pachną pomidory! A przecież kupuje je codziennie… W Tesco… Ale lokalne warzywniaki wcale nie są lepsze, większość, którą tam sprzedają stanowią rzeczy sprowadzane(!) z dalekich zakątków świata…

Ale popłynąłem… Ten temat to powinien chyba się nazywać dobre bo Polskie :smiley:

Wracając do tematu, Amica w moim przypadku się sprawdza, ale fajnie by było jak byłby jakiś wybór, może mniej by mi zależało na “mono-firmowości” :wink:

Tak jak już pisałem, jak nie mam wyjścia to drugim kryterium jest czy ta “rzecz” jest składana w Polsce, kolejna to czy jest składana w EU i tak dalej.

Tą samą zasadą kieruje się nawet jeśli chodzi o software czy inne zabawki on-line.

1 polubienie

czyli ze patrotycznie kupujemy Kruger & Matz albo Goclevery, zamiast iPhoneow? :smiley:

1 polubienie