Pierwsze kroki między Jabłkami

Czołem i cześć drodzy Wąsacze. Ostatnio zastanawiam się coraz bardziej nad przetestowaniem ekosystemu Apple w postaci jakiegoś ze starszych iPhone. Jestem pewien, że nie mam na wydanie dziesiątek tysięcy na nowego, szczególnie że nie wiem czy mi podejdzie ten system.

Dobra, do rzeczy.
Którego ze starszych modeli iPhone warto brać w tych czasach na “pierwszy raz” i czy może ma ktoś pożyczyć na miesiąc takiego? XD

Zależy co musi mieć. Ja sobie nie wyobrażam braku indukcji. Takie rzeczy dopiero od 8.
Jeśli nie musisz to 7 wydaje się być bardzo spoko wyborem. Nawet 6s nie ma jeszcze tragedii ale znalezienie z dobra bateria to nie jest prosta sprawa + wsparcie systemu stracisz za rok (chyba, bo to nie jest nigdzie oficjalnie powiedziane).
Nie wiem też z czego się przesiadasz i na czym Ci zależy w telefonie (ponawiam tą kwestię).
Niestety starsze iPhony cenowo w porównaniu z tym co możesz dostać od Xiaomi czy Moto wypadają blado jeśli chodzi o spec.
Ja u siebie w rodzinie osobom, które nie wymagają od telefonu praktycznie nic polecam 6s a na start (bardziej wymagającym) 7 i to nigdy nie było złe polecenie.

1 polubienie

faktycznie, nie powiedziałem z czego się przesiadam, bo jakoś zwyczajnie mi to wyleciało z głowy. Mate 20 Lite, a od telefonu wymagam głównie tego, żeby działały podstawowe aplikacje pokroju facebooka, messengera, instagrama, spotify i jakiś substytut podcast addicta. W ostateczności giereczkowanie, ale to nie jest wymagane :smiley:

Ja w sumie zaczynam się bawić w to samo. Od kilku miesięcy mam iPhone XS MAX. Przesiadłem się z Samsunga Galaxy S8 i kupiłem iPhone głównie ze względu na okazyjną cenę :wink: Póki co nie zmieniam komputera więc Macbooka/iMaca na razie nie kupię. Najbliżej mi do iPada. Dziś kupiłem głośnik Sonosa, który fajnie współpracuje z HomeKitem. Do szczęścia potrzeba mi jeszcze Apple TV jako huba i będzie gitara.

1 polubienie

A może xr? Chyba ze jest już nad budżetem
Jest świeży i śmiga jak złoto. Ja sobie bardzo chwale.

1 polubienie

Tak od ósemki w górę i na pewno będziesz zadowolony myślę :slight_smile:

1 polubienie

Polecam Xr.

2 polubienia

Jeśli ma być budżetowo, a dobrze to poleciłbym 8 Plus. Użytkuje już 2 lata (przesiadłem się z SE) i bardzo sobie chwale. Masz już 3gb ramu, podwójna kamerę, tryb horyzontalny (ostatni model), indukcyjne lądowanie, 3D Touch. Jeśli rozmiar nie przeszkadza to gorąco polecam. :wink:

2 polubienia

Moim zdaniem docelowo to tylko od generacji “X” wzwyż. Ale kolega napisał, że chce zobaczyć jak działa system, czy będzie w stanie się przesiąść. Jednocześnie w takim rozumowaniu jak rozumiem liczy się jak najniższa cena.
Podtrzymuje rekomendacje 7 (z pełną odpowiedzialnością i świadomością ilo letni jest to telefon, jakie ma bebechy itd.). Do tego co napisałeś powyżej jest to absolutnie wystarczające. Sama bryła telefonu jest bardzo przyjemna w obcowaniu. Brak fizycznego home button też jest na plus.

Na olx można znaleźć za 750-800 zł (do samych testów 32 gb starczy, acz ja bym poniżej 64 gb nie schodził bo być może będziesz chciał dłużej z nim zostać). Potestujesz, posprawdzasz i najwyżej sprzedaż z zamiarem porzucenia pomysłu lub przesiadki na wyższy model. Sprzedasz w zasadzie bezstratnie jeśli nie kupisz szrota.

Jest to oczywiście rekomendacja w stylu za jak najmniejszy $.

2 polubienia

No właśnie zastnawiałęm się nad 8, ale nie ogarniam jak to jest ze wsparciem systemów u iPhone, dlatego wolałem zapytać osoby, które mają większe pojęcie o tym :smiley: Chociaż XR czy 7 też jest rozwiązaniem. 7 za 800zł byłaby dobrym punktem wejścia żeby sprawdzić czy mi się spodoba, ale w sumie gdybym miał już 8 to bym mógł w razie czego “przeżyć” na nim trochę dłużej

Jak na zawołanie iPhone 7 w 2020? - YouTube

3 polubienia

Ze wsparciem jest tak, że iPhone 6, który premiere miał w 2014 roku przestał dostawać wsparcie dopiero tej jesieni. (aktualizacje bezpieczenstwa i latanie bugow w iOS 12 dalej dostaje, po prostu nie da się na nim zainstalować iOS 13)
Różnica miedzy iPhonami 6 i 6s jest kolosalna. Dużo bardziej ja widać, niż przy skoku z 6s na 7, czy 7 na 8.
Wiec smialo możesz liczyć na minimum piec lat wsparcia, a moim zdaniem w przypadku modeli 6s i nowszych może nawet jeszcze z ekstra rok da się wyciągnąć.
Jeśli możesz sobie pozwolic na X albo Xr, to się nawet nie zastanawiaj (lepiej Xr), ale i 7, i 8 będą Ci jeszcze długo płynnie służyć. Nie pamietam tylko, jak jest z ramem. Wydaje mi się, ze 7+ ma więcej, niż 7, i 8+ ma więcej, niż 8, wiec warto to sprawdzić i brać model z większa ilością RAM.
I pod żadnym pozorem nie kupuj modelu z dyskiem mniejszym, niż 64GB (a tak naprawdę to 128).

2 polubienia

This. Wybierając jakikolwiek telefon teraz, XR to najlepszy wybór jeśli nie chcesz kupować niczego co jest 11stką. Ma świetny aparat, procesor, baterię, ekran, a do tego wspiera wszystkie “nowe” rzeczy w sadzie - face id, ładowanie bezprzewodowe, tryb portretowy itp. Nie będziesz żałować.

4 polubienia

Xr! <3 Ja kupiłem na premierze za horendalne pieniądze ale Xs był jeszcze droższy.
Jest bardzo dobrze. Bateria dopiero w świetle 11-stek blednie (dla mnie to jest ważne).
To w dniu premiery był bardzo rozsądny wybór a teraz ze względu na spadające ceny teraz jest jeszcze lepszy.
Ale nadal upieram się, że to już raczej opcja docelowa z dobra jakością do ceny. Jeśli budżet nie jest z gumy to jak zejdziesz niżej też nie będziesz żałował.
Chociaż face id, nowe gesty zastępujące home button i dual-sim to są ficzery, których próżno szukać < “X” A zmieniają na + frajdę z użytkowania sprzętu.

3 polubienia

Dzięki wielkie a porady. Jedyne co mi pozostało to odłożyć trochę kasy i zainwestować w 8/XR :slight_smile: Wątek zostawię otwarty, może jakiś inny jabłkowy nowicjusz będzie chciał się dopytać :smiley:

A tak poza tym to może ktoś parował MiBanda 4 z iPhonem i czy jest to w ogóle wykonalne, czy raczej bliżej temu do drogi przez mękę i lepiej oddać opaskę bratu?

Mozesz na spokojnie połączyć mibanda, ale na iOS nie ma takich dodatkowych apek jak MiBand Tools itp. Wiec funkcjonalność jest ograniczona do apki MiFit

Jest jest. Nie ta sama funkcjonalność, ale jest.

1 polubienie

Ale chyba customowych powiadomień tam nie da się ustawić jak to było na androidzie?

jeśli masz taki wybór (a jeśli w tych pieniądzach już rozważasz to raczej na dłużej niż na chwilę) to ja bym się skłaniał bardzo stanowczo w kierunku “nowej budy”. Jedynie jeśli wielkość bryły jest dla Ciebie za duża (przyzwyczaisz się z czasem - jak przesiadłem się z SE to zajęło to trochę) to mógłby być argument za “8”. Poza tym parametrem kompetnie nie widzę sensu wybierania następcy 7. Niby coś zaoszczędzisz $ ale tak naprawdę jak porównasz ile tracisz w porównaniu do Xr to jest to absolutnie nieopłacalne. Dla samego Face ID vs odcisk palca opłaca się dopłacić za Xr

“8” broni się jeszcze ewentualnie tym, że posiada wyświetlacz True Tone. Moim zdaniem jest to znacząca poprawa jakości używania telefonu szczególnie jeśli używasz do czytania (nawet fb czy twitter). Wzrok się o wiele mniej męczy! Ja już się do tego przyzwyczaiłem i jak patrzę na wyświetlacze bez TT to albo mnie rażą albo muszę mrużyć oczy bo niedowidzę.

W sumie jak kupujesz iPhone i chcesz naprawdę poczuć „magie Apple” :joy: to dokup sobie iPada. Ja trzy lata temu kupiłem pierwszego iPhone i teraz sobie nie wyobrażam przesiadki na androida, ponieważ jest bezpieczniejszy i ten ekosystem naprawdę super działa. Na początku też byłem sceptycznie nastawiony. Co do wyboru iPhone to ja chyba bym kupił mimo wszystko 11

1 polubienie