Panele Fotowoltaiczne - energia od Słońca

Też mam swoje siatki materiałowe, pije wodę z Brity, kompost, resztki oddaje kurom sąsiada, on mi daje jajka.

Plus czekam na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu:) mieli być dziś ale pada deszcz:p

2 polubienia

Skąd? Jakie? Za ile? :slight_smile:
Pytam, bo zaczynamy remont domu i po wszystkim panele mają się pojawić, ale jeszcze nie wybrałem jakie :slight_smile:

1 polubienie

Ja zwariowałem jak się zorientowałem że IKEA ma ogniwa :smiley:

Myślę że przydał by się temat o tym, też jestem zainteresowany, choć na razie tylko zbieram informacje :slight_smile:

1 polubienie

Ja też ja też!!!

Ja już mam działeczkę, papiery w gminie, projekt od architekta prawie gotowy, jeszcze do architekta na miejscu, żeby ustawił na działce, potem starostwo i pewnie jeszcze w tym roku uda się wylać fundament. Potem w przyszłym roku stawianie i dumanie nad dachem - jest on prosty, dwuspadowy, bez okien, więc przestrzeń na fotowoltanikę jest…
Zgodnie z PZG dach musi być o nachyleniu 40°-50°, a dodatkowo nasz będzie skierowany na SSW, więc warunki prawie idealne. Tylko nasłonecznienie u nas takie trochę średnie :wink:

przypominam że panele działają nawet przy mocno zachmurzonym niebie :wink: nie musi być pełnego słońca.

4 polubienia

Panele będzie zakładać Columbus energy. W mojej wsi po drugiej stronie drogi stawiają farmę 4ha to się zainteresowałem.
Czekam na montaż. Mieli wczoraj zacząć ale padało. Czekam jeszcze.

1 polubienie

kto chętny założyć temat o panelach ? żeby nie spamować tutaj :wink:

1 polubienie

Użyłem swoich mocy i temat już jest.

3 polubienia

to teraz dawać informacje dla totalnego noba :smiley: na co zwrócić uwagę, od czego zacząć, jakimi informacjami się interesować, dodam tylko że nie mam nawet miejsca gdzie to zamontować i w przeciągu myślę 2 lat nie będę miał takiej możliwości, ale chcę się dowiedzieć jak najwięcej tylko bez zagmatwanych terminów jeśli się da, same przefiltrowane informacje proszę :smiley:

1 polubienie

Co będzie za dwa lata tego nikt nie przewidzi. Jak nie masz miejsca na dachu to możesz założyć instalację na ziemi. Generalnie na jedną 4osobowa rodzinę wystarcza instalacja do 4 - 5 kWh. W instalację wchodzi inwerter, który zmienia prąd stały z paneli na zmienny. Podłączone masz to poprzez licznik dwukierunkowa do sieci. Konieczne jest zamontowanie zabezpieczeń przeciwprzepieciowych. Oraz uziemienie.

1 polubienie

Na co zwrócić uwagę? Podstawy to:

  • on-grid czy off-grid (czyli podłączone do sieci czy nie) - tu raczej nie ma się co zastanawiać, podłączone :slight_smile:
  • czy masz już licznik dwukierunkowy czy dopiero czekałoby cię założenie
  • panele - jaka sprawność? jaką mają deklarowaną sprawność po kilku latach?
  • gwarancja - na ile i jakie warunki - bo co ci da gwarancja, jak wg umowy sprawność na poziomie 20% poczatkowej po roku jest ok?
  • ubezpieczenie - ważne, bo niech przejdzie ci gradobicie :stuck_out_tongue:
    To tak na szybko :smiley:
3 polubienia

Jakby ktoś był chetny to mam gdzieś excela do analizy ekonom-tech. ze stopą zwrotu itd.

Przy okazji małe #chwalesie - zbudowałem prototyp z aktywnym chłodzeniem i odbieraniem ciepła do CWU, na mgr będę pracować na pełnowymiarowym panelu i już bez “druciarstwa prototypowego”.

Co daje takie rozwiązanie:
Panel 20W mocy - przy nagrzaniu do ok. 80*C się moc spadła do 11W
Zastosowanie chłodzenia pozwoliło utrzymać moc na około 19/19.5W
Moc chłodnicy ok. 5W - dużo i mało, 1/4 mocy ogniwa więc spoko - wyliczone we wzoru:
𝑄=𝑚∙𝑐𝑤∙(T2−𝑇1) a potem na czas w jakim pracowała chłodnica.

Metoda pomiarowa:

Pomiar cieczy na wlocie, wylocie. W zbiorniku CWU wężownica się wychładzała.
Do tego za pomocą FLIRa monitorowanie poziomu nagrzewania się panelu.
Miernik nasłonecznienia do wyliczania sprawności konwersji promieniowania słonecznego na energię

jak coś sie będzie rozwijać to opisze, bo póki co stagnacja przez egzaminy w pracy

6 polubień

Jak do sieci to dwie opcje producent lub prosument.
Producent - zakładasz działalność gospodarczą i masz nadzieje, że energetyka kupi prąd od ciebie. Dostajesz za to pieniądze. Wtedy oczywiście im więcej mocy tym lepiej.

Prosument - prywatna osoba na własny pożytek produkuje energię. W tej opcji energetyka ma obowiązek podłączyć instalację i umowę podpisać. Dwukierunkowy licznik powoduje, że oddajesz prąd do sieci i po 6 lub 12 miesiąch otrzymujesz rozliczenie za prad w stosunku 0,7 lub 0,8/1 wyprodukowane/zużyte.
W tej opcji trzeba zakładać moc odpowiadająca zużyciu rocznemu żeby nie produkować niepotrzebnie nadwyżki, ponieważ nikt nie zapłaci za nadwyżkę.

Ja zakładałem z firmą https://www.pitern.pl/. Projekt i wszystko przygotowali i zamontowali.

a powiedz jak to jest, jeżeli w ciągu dnia produkujesz prąd i go wykorzystujesz - ale co w nocy? Korzystasz ze swojego nad produkowanego czy kupujesz z sieci?

Nie wykorzystasz 100% raczej. Nadwyżka trafia do sieci i właśnie w nocy jest wykorzystywana. Różnicę po roku trzeba dopłacić jak więcej zużyliśmy niż wyprodukowaliśmy.

Firmy proponują też akumulatory żeby z nadwyżki korzystać w nocy, ale nie bardzo to do mnie przemawia. Może jak wymyślą nową technologię akumulacji to zobaczymy kiedyś.

1 polubienie

Interesowałeś się ile by kosztował Wall Tesli do akumulacji energii?
Ile kosztuje założenie takich paneli na 4-osobową rodzinę i jaką powierzchnię to zajmuje?

u mnie na 4 osobowa rodzine potrzeba okolo 8kwh,
bede mial 26 paneli na dwoch połaciach dachu. 43tys zl minus 5000 zl dotacji i minus odpis od podatku okolo 18%.

To szybko licząc stopa zwrotu jest hmm słaba. Nawet jak kupisz furę elektryczną. Zużycie wzrośnie co do 15kwh.