Ozonator

Temat troche na pograniczu Jerzego Zieby :upside_down_face:

Posiada ktos, jakie znalazl zastosowania w obecnej sytacji?

Osobiscie kupilem kilka miesiecy temu ze wzlegu na moja alergie na roztocza.

Pomaga? Myślałem, żeby sobie kupić do auta i do klimy.

Też potrzebują do auta

auta jeszcze nie robilem ale sypialnie juz tak, odczuwam roznice.

Ostatnio jak wroce z zakupami to na torby daje worek plastikowy i ozonuje przez 5 min. Mam nadzieje, ze daje to efekt.

jakiś model polecasz? Też bym kupił do domu

Nie sprawdzałem, ale podobno ceny poszły kilka razy w górę.

Kupilem taki:

https://o3ozon.pl/zy-h135-wydajnosc-3-5-gh-p-22.html

To jest producent i wiekszosc allegro sprzedaje jego produkt.

Moim zdaniem to jest max do domu, nawet moze troche zbyt wydajny jak na potrzeby domowe.

Warto zwrócić uwagę że ozon jest bardzo szkodliwy, więc długie wietrzenie to konieczność

Dokładnie. U mnie w biurze codziennie każde pomieszczenie jest ozonowanie przez 15 minut + 15 minut wietrzone. Za każdym razem (nawet jak wietrzenie trwało bliżej 30 minut) pieką mnie oczy i w rogach mam całe czerwone. Koleżance problemy skórne na twarzy się bardzo nasiliły (uczulona jest na bardzo dużo rzeczy)

ale to akurat nic nadzwyczajnego. Ozon blokuje komórki. Nie wiem kto Was wpuszcza do pomieszczeń, które nie są dobrze wywietrzone, ale jest raczej mało inteligentną osobą. Jak trafi na kogoś z problemem płuc to przy odrobinie ‘szczęścia’ ta osoba mu zejdzie w biurze

1 polubienie

Sam kiedyś zawodowo się tym zajmowałem. To się bardzo dobrze sprawdza przy alergiach, bakteriach, biznesie spożywczym, samochodach itd. Ale trzeba umieć to robić i ma to swoje ograniczenia oraz zagrożenia. Bez czujnika ozonu jest to niestety robienie mocno na oko. Wydajność generatora musi być stosowna do kubatury pomieszczenia bo inaczej nie zrobi odpowiedniego stężenia. Ozon jest niestabilny, jego czas połowicznego rozpadu to 30-40 min więc może się zdarzyć, że nie wygenerujesz tyle aby faktycznie coś zdziałał.
Jeśli macie konkretne pytania to chętnie odpowiem w miarę możliwości.

1 polubienie

Ozon nawet po wietrzeniu może utrzymywać się na powierzchniach przedmiotów i po wietrzeniu jeszcze potem jego stężenie będzie w powietrzu. On się powinien sam rozpaść.
My do takich pomieszczeń wchodziliśmy tylko w specjalnych maskach! Skóra - ok każda reaguje inaczej ale jest to bardzo wyraźny efekt. Nie dla każdego szkodliwy ale po prostu żrący.
Kiedyś ozonowaliśmy klinikę zajmującą się operacjami oczu. Porozmawialiśmy ze specjalistką. Ozon jest bardzo szkodliwy dla gałek ocznych i przy dłuższym wystawianiu się na jego stężenie powyżej 0,2 ppm powoduje stany zapalne. Stąd masz taką reakcję

Mój ma wydajność 3500mg/h, ozonuje przez ok 30 min, zostawiam na kolejne 30 min, później wietrze przez minimum 1-2h. Przez pierwszą godzinę mam włączony filtr xiaomi w trybie manualnym. Pomieszczenie ok 15m2