馃敟 Ostre sosy

W ostatnim czasie g艂贸wnie ze wzgl臋du na to, 偶e jednym z moich ulubionych program贸w w necie jest Hot Ones (przyk艂adowy odcinek):

zacz膮艂em eksplorowa膰 艣wiat ostrych sos贸w i musz臋 powiedzie膰, 偶e to chyba jest moje ma艂e hobby. Zainstalowa艂em sobie apk臋 SauceBoss, 偶eby 艣ledzi膰 swoj膮 kolekcj臋:

P贸ki co kolekcja jest bardzo skromna, ale mam zamiar j膮 rozszerza膰 o nowe doznania, szczeg贸lnie, 偶e ostatnio otwarty sos (Dinosaur BBQ: Devil鈥檚 Duel) otworzy艂 zupe艂nie nowy rozdzia艂 w ostrych sosach (jest mega aromatyczny i owocowy co mnie mega zaskoczy艂o). Nie wiem jeszcze jak bardzo jestem wytrzyma艂y, bo p贸ki co nie jad艂em jeszcze Da Bomb, kt贸ry jest chyba dobrym 鈥減apierkiem lakmusowym鈥, chocia偶 pewnie trzepie jak ma艂o co鈥 :smiley:

W ka偶dym razie - mo偶e jest w艣r贸d W膮saczy kto艣 kogo ten temat interesuje - zapraszam do dzielenia si臋 dobrymi ostrymi sosikami (nie musz膮 wypala膰 twarzy, ale mog膮!).

2lajki

Ja przyznam, 偶e raz na jaki艣 czas zaczynam sie interesowa膰 jak膮艣 skal膮. By艂 moment fascynacji Bristolsk膮 Skal膮 Uformowania Stolca a kiedy indziej Skal膮 Scoville鈥檃 (skal膮 ostro艣ci). Nawet po艣wi臋ci艂em troch臋 czasu na wychodowanie papryczki Naga Jolokia ale鈥 niestety w naszym klimacie i z moimi zasobami szklarniowymi si臋 nie uda艂o.
Kiedy艣 pr贸bowa艂em bi膰 swoje rekordy zjadanych ostrych sos贸w i papryczek. Min臋艂o mi. 艁agodny ketchup jest ok.

2lajki

Ja lubi臋 ostre jedzonko, ale z ostrymi sosami za du偶o nie mam wsp贸lnego. W sensie - zawsze lubi艂em tabasco. Ale 偶eby jakie艣 sosy-sosy, to nie pr贸bowa艂em. Ostatnio dosta艂em taki - jest bardzo pikantny ale te偶 smaczny. Z zup膮 kukurydzian膮 <3. Ale nawet nie wiem jak mocno kopie w skali 偶adnej.

https://www.nandos.co.uk/food/peri-peri-vusa-sauce

Sriratcha z kogucikiem, never forget [ * ]

1lajk

:slight_smile:

O. Ciekawe. Ale zapewniam - tylko sosy tam s膮. Nic z艂ego.

U mnie to samo co u Martin_Fox.

Wystarczy VPN na UK :grin:

W Czechach otwiera si臋 bez problemu :wink:

U mnie nie鈥

image

To nie jest ostry sos :slight_smile: To ma jakie艣 2000-5000 SHU :slight_smile: tak samo jak tabasco nie jest ostre nawet niby z habanero

Ja si臋 interesuj臋 ostro艣ciami. Ale zamiast sos贸w to papryczkami. Sosy te偶 mog膮 byc, ale tam cz臋sto s膮 mega sztuczne ekstrakty z kapsaicyny i to wszystko przypomina wytw贸r Heisenberga. Mimo to, gdyby na kongregacji pojawi艂 si臋 jaki艣 ostry sos to I鈥檓 in :slight_smile:

1lajk

Ja lubi臋 papryczki ale jako dodatek do czego艣 a nie g艂贸wny produkt.

No tak膮 Dragon鈥檚 breath ci臋偶ko by by艂o jako g艂贸wny produkt :slight_smile:

Mo偶e nie sos, ale przyprawa - nie zabija smaku, a sprawia 偶e 偶arcie jest serio ostre. Niedost臋pne w PL, zamawia艂em z jakiego艣 sklepu z DE - przysz艂o po 5dniach

1lajk

Kocham ostre 偶arcie. Zawsze mam z 3-4 sosy w lod贸wce i bardzo cz臋sto doprawiam nimi jedzenie, a jak tego nie robi臋 to jem marynowane jalapeno. Najostrzejszy jak mam i jaki jad艂em to https://bedziepieklo.pl/Sos-CaJohns-Mongoose-59ml-p231

Nie pr贸bowa艂em nie wiem ilu, wi臋c znawc膮 nie jestem. Zawsze bardziej cenie smak ni偶 ostro艣膰 i z tego wzgl臋du jednym z moich ulubionych jest: http://ost.re/mama-africas-habanero/

3lajki

Da艂e艣 dwa te same linki! :smiley:

1lajk

Sorki, juz poprawione.

2lajki

Nie znam tego pierwszego, ale mog臋 potwierdzi膰 pyszno艣膰 tego Mama Africa鈥檚. Jak by艂em u Ruskich, to go sobie kupi艂em i by艂em bardzo pozytywnie zaskoczony. Nie jest za ostry, za to jest do艣膰 gesty, pyszny w smaku i bardzo chunky. Naprawd臋 mniam.
Z drugiej strony kupi艂em tez jaki艣 sos z mi臋ta tej samej firmy i by艂 tragicznie s艂odki, nie sz艂o tego z niczym poza stekiem sparowa膰.

Ja najbardziej lubi臋 ten sos:

Jest naprawd臋 ostry, ale nie tak, ze wypala g臋b臋 i przede wszystkim czu膰 przepyszny smak i aromat, a nie tylko ogie艅. To zdecydowanie moj ulubiony sos. I to znowu jest ciekawe, bo ich Pain 100% to najbardziej obrzydliwy sos, z jakim mia艂em styczno艣膰. Piekielnie ostry, ale absolutnie zero jakiegokolwiek smaku. Najgorsze gunwo, jakie jad艂em. I naprawd臋 nawet minimalna ilo艣膰 zakrywa smak ka偶dej potrawy. Sos powinien by膰 przyprawa, a nie daniem g艂贸wnym.

2lajki

Og贸lnie jeszcze to bardzo polecam studiowanie sk艂adnik贸w sos贸w. Je艣li widzicie w sk艂adzie s艂owo extract, to trzymajcie si臋 od tego sosu z daleka, bo zazwyczaj oferuje zero smaku i mn贸stwo b贸lu.
Pepper extract robi si臋 tak, ze moczy si臋 papryczki w alkoholu przez kilka tygodni, a potem si臋 te papryczki wyjmuje i alkohol ulatnia i zostaje tylko taki olej, kt贸ry jest praktycznie czysta kapsaicyna.
Oczywi艣cie s膮 wyj膮tki, ale w 90% przypadk贸w ekstrakt jest u偶ywany do zamaskowania smaku albo sztucznego podbicia stopnia ostro艣ci.
Jasne, s膮 sosy, kt贸re go wykorzystuj膮 troch臋 bardziej subtelnie, ale najcz臋艣ciej to gunwo bez smaku, kt贸re wypala skore wok贸艂 ust na czerwono. Dos艂ownie. A to przecie偶 nie o to chodzi. Nasz obiad to nie jest kolejny odcinek Hot Ones.
Ma by膰 ostro, ale smacznie. Taki MadDog na przyk艂ad nie ma nic wsp贸lnego ze smakiem.

2lajki

艢wi臋te s艂owa. Najlepiej jak grzeje w 艣rodu, a wszelkie otwory w ciele pozostawia nienaruszone :smile:

1lajk