Odległość sofy od TV

Stoję przed zakupem nowego TV. Cały czas waham się jaki rozmiar kupić 55" czy 65".
Odległość od sofy (od twarzy) do ściany na którym zawiście TV to około 2,5 - 2,7 m.
Są różnego rodzaju przeliczniku, ale wyniki sporo się różnią. Kusi 65" ale nie wiem czy nie będzie za blisko i czy ogarnę wzrokiem całe TV. Czy ktoś ma podobną odległość i 65 cali ?

Osobiście zawsze dobierałem, żeby minimalna odległość była 3x przekątna ekranu. Przeczytałem to gdzieś lub usłyszałem i od 13 lat zastosowałem na trzech telewizorach.

1 polubienie

Szczerze, to ja zaufałbym tym panom tylko i wyłącznie: Kalkulator odległości od TV - HDTVPolska. Ja siedziałem przy 58" w odległości 1-1,5m tak z dobry rok i nie miałem ŻADNEGO problemu z graniem i ogarnianiem wszystkiego w około. IMO nie ma czegoś takiego jak “za duży telewizor” - bierz największy, na jaki Cię stać. Nie patrz też na porównanie w sklepie - tam każdy rozmiar jest mały, bo powierzchnia sklepu i przestrzeń daje Ci takie złudzenie.

2 polubienia

W tym przypadku maksymy “lepiej jak jest więcej” czy “grubo wędlin kłaść na chleb” sprawdzają się idealnie. Bierz na ile budżet pozwala.

Przez tę dyskusję podjąłem decyzję, że kupię projektor. Z tego artykułu na HDTV wyszło, że w odległości w jakiej siedzę przed ekranem 4k ma sens tylko jeśli będę miał ekran 150". No raczej nie będę miał, więc full HD będzie super. Ale wypadałoby żeby w takim razie i tak był jak największy, więc kupię projektor. Doczytałem też sobie, że np BenQ robi projektory, ktore nawet z ekranem będą kosztować mniej niż TV i dadzą obraz pona 90" z odległości 2,5m. Bo to taki paradoks, że siedzę bardzo daleko, ale po drodze na suficie jest żyrandol i do ściany od niego mam bardzo mało miejsca. A nie ma szans usunąć żyrandola, żona by mi tego nie wybaczyła. I tak muszę wymyślić jak ten projektor estetycznie umocować, bo to jest ważne.

Widziałem ten poradnik. Przy 4k faktycznie odległości są mniejsze, ale zakładam że chodzi tu o materiał nadawany w 4k, a nie to że sam telewizor jest w 4k, no chyba że się mylę. Pewnie 98% treści, głównie TV będę oglądał w HD

Z takiej odległości to ja 100” oglądam i to tylko dlatego, że 120” nie zmieściło się przez dość małą ścianę w tym miejscu (ale spoko - już są prawie bezramowe ekrany, które w tym rozmiarze dam radę zamontować. Niestety wciąż mam tylko 1080p, bo póki co nie ma projektora 4K, który by mi odpowiadał (a uparłem się, że musi być UST). 4K byłoby lepsze, ale 1080p jest jak najbardziej akceptowalne (mam dobry punkt odniesienia, bo używam monitora 32” UHD z 60 cm).

No to chyba jednak będzie 65" :wink:

Wydaje mi się że to chodziło o stare telewizory kineskopowe. I tu chodziło o promieniowanie etc.
A tak to raczej tyle ile swobodnie obejmie się wzrokiem.
Najlepiej siąść na kanapie i patrząc się tam gdzie będzie stał/wisiał telewizor określić zakres widzenia, zapamiętać punkty i zmierzyć optymalną wielkość ekranu.

Kupiłem 65" i jest idealny. Tak jak pisaliście wcale nie jest za duży. Efekt MEGA !!! Dzięki :+1:

1 polubienie

To co? Zamykać wątek?

Myślę że można, telewizor przez kolegę kupiony. Link do rozsądnego przelicznika podany.