Nowoczesna bankowość

Taka ciekawostka. W Stanach większość operatorów oferuje możliwość zablokowania zmian na koncie przez infolinie. Właśnie po to, żeby ktoś dysponując naszymi danymi nie mógł zadzwonić i zamówić sobie nowej karty i hulać. Jak się o coś takiego poprosi, to trzeba zasuwać do salonu firmowego, żeby cokolwiek ważnego zrobić.
Może w Polsce tez jest taka opcja.

1 polubienie

tak, zwłaszcza w mBanku który odziałów nie ma albo Revolut który nie jest polskim bankiem :grin: Ale ja np mam w mBanku osobny pin do potwierdzenia że ja to ja na infolini.

1 polubienie

Miałem na myśli operatorów komórkowych. Bo w USA jakiś czas temu był z tym duży problem. Wystarczyło, ze ktoś wszedł w posiadanie najbardziej podstawowych danych: imię, nazwisko, SSN, data urodzenia i już można było dzwonić do Verizona, ze się zgubiło telefon i prosić o wysłanie nowej simki do domu. A wtedy to już można było praktycznie wszystkie hasła pozmieniać wszędzie.

W PL nie jest tak łatwo, bo duplikat tylko w punkcie, a na infolinii(przykład Play) można zrobić sobie notatkę na koncie, że weryfikacja tylko po haśle i tylko jeżeli klient zadzwoni z tego i tego numeru. Jedyna sieć mi znana, która wysyła karty SIM to Play next i najgorsze jest że wystarczy znać czyjeś hasło do logowania i adres mailowy i można już zamówić kartę SIM na czacie, a jak wiadomo kurierzy niezbyt często dbają o zweryfikowanie dowodu tożsamości przy odbiorze takich paczek.
EDIT W Nexcie nie ma nawet 2 etapowej weryfikacji

3 polubienia

Jakiś czas temu niebezpiecznie opisywał jak poprzez wyrabianie przez złodziei duplikatów kart się okrada się ludzi.

https://niebezpiecznik.pl/post/duplikat-karty-sim-kradziez-bank-mbank-bzwbk/

1 polubienie

Nasi przyjaciele w USA, mam dobrą wiadomość:

Jeśli chcecie się dowiedzieć, do czego może doprowadzić lekkomyślność połączona z kradzieżą numeru, to polecam bardzo. Aż boli, jak się czyta.
Also, google = siusiak.

2 polubienia

Od jakiegoś czasu mBank ma już fizyczne punkty obsługi.

Btw, odnośnie revoluta: Revolut wycofał wniosek o licencję w Luksemburgu - Bankier.pl

1 polubienie

Wiele wskazuje na to, że mbank już niedługo przestanie istnieć i zostanie wykupiony przez PKOBP w ramach “nacjonalizacji” repolonizacji banków :smiley:

A tak mi się dobrze korzysta z mBanku… Co prawda, mam też współdzielone konto w PKOBP, no ale…szkoda…
BTW: źródełko?

1 polubienie

To by była tragedia, PKO ma okropne appki przykładowo, w porównaniu do mBanku.

Źródełko: mBank skrojony na miarę PKO BP - Money.pl

1 polubienie

Jeśli tak się wydarzy będę postawiony pierwszy raz w życiu przed decyzją ws rozważenia zmiany banku, przejrzenia ofert itd. A już sobie ładne flow zrobiłem z kontami prywatnymi, firmowymi, wpłatomatami, kasami itd. Zajęło to nie tak mało czasu aż osiągnąłem to co chcę.
Będę kucował z bankami. Inny lvl… Może taka zmiana byłaby na dobre?

Pewnie nie Ty jeden. Podejrzewam, ze to się kiepsko dla mBanku skończy, jeśli to dojdzie do skutku. Dużo kaski wypłynie.

Ale mają płatności HCE zamiast pchania wszystkiego przez Google.
Sorry, ale mam poteżny ból dupy z tego powodu, że mój bank nie obsługuje HCE.

1 polubienie

Korzystam z przyjemnością z Apple Pay więc nie byłem świadomy problemu :smiley:

Swoją drogą, Revolut robi się coraz lepszy, jak się to wszystko “skiepści” to może zacznę rozważać. Ogarnęliby te licencje raz a dobrze i by było po problemie. Chociaż coś w polskim banku jednak też trzeba mieć niestety, czasem np. nawet taki BLIK mega ułatwia i przyspiesza życie.

Trzymanie dużych pieniędzy u nich to raczej średni pomysł (ja bym się bal). Ponadto konta firmowego nie da się tam założyć.

Już się podobno da.

Od dawna się da?