Nowa kryptowaluta od FB

Nie wiem właściwie jak to skomentować. Zapisałem się do newslettera, żeby to obserwować, ale mam tak bardzo mieszane uczucia, jak tylko można mieć mieszane uczucia. WALUTA. OD FACEBOOKA. Nothx.

Alternatywny link gdyby tamten przestał działać:

Po uj?

O nie, FB wierzę mniej niż kierowcy białego vana, ubranego w koszulkę-żonobijkę.

Ja nie wierzę w żadne kryptowaluty, niestety jakoś mam przekonanie, że co jedna to gorsza od drugiej i tylko marnuje kasę…

Po wszystkich dotychczasowych aferach z poszanowaniem danych użytkowników, ostatnią rozsądną rzeczą byłoby podawanie im jeszcze informacji o dokonywanych transferach szekli. Sama idea krypto od Facebooka brzmi jak oksymoron.

ALE to może się udać.

Wciąż rzesze osób korzysta z FB i ostatnie afery kompletnie ich nie ruszyły. Dalej postują, korzystają z grupek i sprzedają/kupują przez Marketplace Co więcej, choć tutaj ogarniamy nowinki technologiczne, wiele osób nie ma bladego pojęcia jak można wykorzystać dzisiejsze narzędzia z fintechu do łatwiejszego zarządzania finansami. Dla tych osób produkt od Facebooka może być furtką do wygodniejszych płatności. Szybkie przesyłanie pieniędzy przez Messengera, brak przymusu wpisywania wszędzie swojej karty debetowej do płatności, w ogóle dostępność tego rodzaju scentralizowanej usługi w krajach, gdzie dotychczas nie była dostępna. To może się udać. Privacy be damned.

2 polubienia

Totalnie się zgadzam - nas będzie skręcać w środku z bólu, ale dla ludzi korzystających z fejsa i tych, którzy nadal mają wywalone na prywatność - jak z nieba. Będzie bardziej popularne niż Apple Cash… :wink:

1 polubienie

The Libra Association will be responsible for facilitating the development of the Libra Blockchain and
managing the Libra Reserve. Members of the Libra Association will consist of geographically distributed and
diverse businesses, nonprofit and multilateral organizations, and academic institutions. The initial group of
organizations that will work together on finalizing the association’s charter and become “Founding Members”
upon its completion are, by industry:
• Payments: Mastercard, PayPal, PayU (Naspers’ fintech arm), Stripe, Visa
• Technology and marketplaces: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft,
Mercado Pago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
• Telecommunications: Iliad, Vodafone Group
• Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
• Venture Capital: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital,
Union Square Ventures
• Nonprofit and multilateral organizations, and academic institutions: Creative Destruction Lab, Kiva,
Mercy Corps, Women’s World Banking

No i niczego więcej nie potrzebują na dobry start - jest visa, jest mastercard, jest paypal i payu - czyli na allegro będzie można librą płacić…

https://libra.org/en-US/wp-content/uploads/sites/23/2019/06/IntroducingLibra_en_US.pdf

2 polubienia

A “kopać” ją będziemy przesiadują jak najdłużej na FB, zostawiając jak najwięcej lajków i komentarzy :wink:

Prawda to czy żartujesz? :smiley:

Raczej nie będzie kopania - ma być powiązana prawie na sztywno z kursem $ więc nie widzę tu kopania, zwłaszcza że w white paper jest wyraźnie napisane że by dostać pierwsze libra trzeba będzie wpłacić równowartość w $$

1 polubienie

Nie no żarcik oczywiście… choć kto wie co cukerberg wymyśli :stuck_out_tongue:

Kurde temat jest ciekawy bo…

Facebook wie doskonale co dzieje się w Azji. Następuje ogromna walletyzacja płatności. W zasadzie ludzie mają karty bankowe, które następnie podpinają pod wallety i potem już mają dostęp do bankowości z tego poziomu. To jest tak rozwinięte, że można nawet zrezygnować w zasadzie z posiadania karty bo wallety mozna zasilać również gotówkowo. W każdym razie płacić QR kodem można wszędzie i za wszystko.

Facebook głupi nie jest. 1.5 roku temu jak uruchamiali płatności p2p w Indiach przy wykorzystaniu ich otwartego API, miałem okazję być w siedzibie Facebooka i rozmawiałem z nimi o przyszłości WhatsAppa, aby wprowadzili więcej usług do WA, w tym płatności tylko na skalę globalną. W zasadzie byliśmy zbywani z pomysłami, dostając takiego niewerbalnego i nie wprost powiedzianego middle fingera… to w zasadzie już wtedy przekonywało mnie, że coś knują te tutki. Plus to jest no brainer wchodzą z usługą bo każdy już ma płatności i swoje wallety.

Pytanie teraz czemu krypto? No i to może być naprawdę ciekawe… zależy jak do tego podejdą regulatorzy, ale jeśli kupujesz sobie kryptowalutę to pewnie FB nie będzie musiał trzymać regulowanych prawnie rezerw, więc wszystkie wirtualne, niewykorzystane FB-coiny czy jak oni to nazywają nie będą im generowały niepotrzebnej straty. Przy bazie użytkowników 2mld oraz przy schemacie, że 10% będzie aktywnych użytkowników usługi, a 50-60% zdecyduje się jej ‘spróbować’ to poszli by z torbami zostawiając na kontach nieruszalne dolary…

1 polubienie

No i to jest generalnie świetne rozwiązanie (ale nie dla banków) na ominięcie bankowości - patrz weechat i te ichnie płatności :smiley:

Ja korzystam z WeChata i WeChat zjada wszystko, AppStore’a, GooglePlay i płatności… co do banków to nadal niekoniecznie bo podpinasz tam swoją kartę jak chcesz. Oczywiście możesz założyć konto w WeBanku, ale to bez sensu bo mają mało produktów.

Generalnie dla Tencenta ode mnie wielkie pokłony za to co zrobili… nikomu się nie udało to co oni dokonali. Wprowadzenie koncepcji mini-programów ryje beret i kto nie widział to nie zrozumie.

Czy poza Chinami wechat ma jakieś zastosowanie? I dobra, na razie podpinasz kartę bankową, ale już niedługo będziesz mógł mieć kartę nie od banku a od apple/google/facebook* i na konto które od nich dostaniesz będzie ci wysyłana wypłata która będzie się zamieniała na libre

  • niewłaściwe skreślić lub dopisać

Możesz go zainstalować wszędzie i korzystać wszędzie żeby zrozumieć czym jest, ale trzeba znać chiński w ogóle żeby miniprogramy odblokować w aplikacji bo wersja na kraje zachodnie ma poukrywane funkcje.

I model kiedy będziesz mógł miec kartę nie od banku jest modelem skazanym na porażkę… Facebook jest pionierem, bo własnie blockchain ma przyszłość. Paradoksalnie, oni mogą stworzyć naprawdę globalną walutę na świecie. Może inaczej… gdyby nie fuckupy jakich się dopuścili to teraz by dostali standing ovations.

Zobacz w azji nie potrzebujesz banku żeby płacić za cokolwiek. Bank może być dla Ciebie dawcą pieniędzy lub powiernikiem tychże, niekoniecznie musi być środkiem płatniczym. Taki setup mnie odpowiada, ale dokąd nie będe mógł w warzywniaku zapłacić np kodem QR w europie, dopóty banki będa potrzebne. W azji już nie muszę nosić w ogóle portfela. Jak nie Apple Pay to QR kod Graba w Singapurze albo WeChata w HK / Chinach.

Dodam, że np w Singapurze niedozwolone jest żebractwo, ale za to są sprzedawcy chusteczek higienicznych no i jak można dokonać płatności? QR kodem!

Żeby płacić nie - ale sam napisałeś że potrzebujesz karty żeby podpiąć pod to.
A tutaj mm provdera która da ci kartę (nawet wirtualną, bo po co ci fizyczna) i (wirtualne) konto na które możesz dostawać wypłatę a później już jak piszesz - apple pay / QR code

BTW znasz chiński?

Sprostowanie: nie musisz mieć karty, tylko możesz.

Czy znam chiński: Nie znam. Więcej rozumiem słuchając niż mogę powiedzieć, ale coś tam wydukam :smiley: Gdybym przysiadł to pewnie bym się nauczył, ale zamiast chińskiego bardziej mnie SwiftUI zajmuje :smiley: