Nauka pisania algorytmow

Szukam dobrego zrodla nauki pisania algorytmow, moze byc ksiazka, strona lub kanal na YT. Mam kilka projektow do zrobienia w pythonie w szkole, samo pisanie kodu nie sprawia mi problemu ale oprocz tego musz tez napisac algorytm zeby poprzec swoj kod. Thx.

Co masz na myśli pisząc o nauce algorytmów? Skoro wiesz, jak pisać kod, czyli w domyśle znasz instrukcje warunkowe i pętle, to już masz podstawy tworzenia algorytmów. Jeśli potrafiłbyś rozrysować swój problem na schemacie blokowym, wówczas masz już algorytm, który następnie “przepisujesz” do programu.

Też nie do końca rozumiem o co Ci chodzi pisząc o napisaniu algorytmu, żeby poprzeć kod. To kod jest algorytmem, czyli tym zestawem instrukcji potrzebnych do wykonania zadania.

4 polubienia

Algorithms, 4th Edition by Robert Sedgewick and Kevin Wayne - ta chyba jest nawet za darmo, ale przykłady sa w Javie

1 polubienie

Zanim napisze kod musze rozlozyc problem na czynniki, pozniej napisac algorytm i dopiero napisac kod. Takiej kolejnosci wymaga sie od nas w szkole. Ja zaczynam od napisania kodu i mam maly problem zeby to pozniej przelac na papier w formie instrukcji (algorytmu). Mam nadzieje, ze ma to teraz jakis sens dla Ciebie.

Ale przecież jak masz kod to w nim jest algorytm działania :joy:

Yhhh… Logika matematyczna powinna być już w podstawówce.

Może chodzi Ci o schemat blokowy? Tzw “magiczne bloczki”? Albo pseudokod? Albo opis tekstowy? Możesz dać jakieś przykładowe zadanie z rozwiązaniem i zaznaczeniem czym jest ten “algorytm” o którym piszesz.