Narodowy Spis Powszechny

A na jakiej podstawie mam mieć pewność że dzwoni do mnie rachmistrz?

Połączenie telefoniczne prawdopodobnie nastąpi z infolinii spisowej (prawdopodobnie będzie to numer 22 279 99 99).
Każdy rachmistrz otrzymuje telefon spisowy (Oppo A52) za pośrednictwem którego wykonuje połączenia i one przechodzą przez centralkę gusu (jakby co nie są nagrywane).
Przy nieudanym połączeniu przychodzi SMS, że rachmistrz próbował się skontaktować. Podany jest numer rachmistrz i infolinia gus (tak można dodzwonić się do danego rachmistrza) oraz jest podany numer bezpośredni.
Podczas rozmowy rachmistrz powinien się przedstawić i podać swój numer legitymacji. Na infolinii spisowej można wybrać opcje sprawdź rachmistrza i po podaniu numeru legitymacji i imienia i nazwiska otrzymamy potwierdzenie.
Drugim sposobem na weryfikacje rachmistrza jest strona spis.gov.pl i zakładka sprawdź rachmistrza. Tak samo wpisujemy numer legitymacji i imię i nazwisko.

7 polubień

Z tym spisem to trzeba na spokojnie usiąć, dzisiaj zalogować się profilem zaufanym, a jutro przyjdzie SMS xD

u mnie SMSy do profilu zaufanego działają zawsze bardzo dobrze. Może raz miałem problem z otrzymaniem sms do podwójnej weryfikacji. A korzystam często to również do JDG.

2 polubienia

Wczoraj ogólnie były problemy z zalogowaniem się, ale to raczej przez aferę z rejestracją osób ma szczepienia.
Mi wszystko z Internetowego Konta Pacjenta przykładowo zniknęło. Dopiero dzisiaj są poprawne dane.

Takie sprawy załatwia się w urzędzie skarbowym?

Próbowałem już z dwóch przeglądarek. Pewnie się co zatkało :stuck_out_tongue: Spróbujemy później :wink: I na pewno się pojawią pytania :smiley:

W urzędzie gminy. Można tez przez ePUAP.

Ale w tym spisie to będzie nieskuteczne, bo dniem referencyjnym jest 31 marca. Według tego stanu podajemy wszystkie daje w spisie. Nawet gdy będziecie się spisywać pod koniec spisu, czyli we wrześniu to podajecie dane na 31 marca.

Numer dzwoniącego można spoofować, a imię, nazwisko i numer legitymacji nie są unikalnym sekretem, więc nigdy nie ma pewności, że rozmawia się z praworządnym rachmistrzem.
Lepiej wyklikać to samodzielnie przez Internet.

1 polubienie

Można oddzwonić na infolinie spisową i tak polaczyc się z rachmistrzem.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak dużo osób nadal nie ma dostępu do internetu. Jest tez dużo osób dla których te pytania nie będą zrozumiałe. Możliwość spisania się za pośrednictwem rachmistrza jest dla osób nieinternetowych, niezbyt lotnych ogólnie i dla osób które mają wywalone

1 polubienie

Ok, ale numer, pod który się oddzwania potencjalnie może pochodzić z SMSa, więc tu też istnieje pole do nadużycia.
I nie zrozum mnie źle – uważam, że rachmistrze są potrzebni, ale jednocześnie myślę, że osoby takie jak użytkownicy tego forum powinni samodzielnie się spisać, żeby uniknąć wycieku danych, a następnie mogliby zadbać o rodziców, dziadków i resztę rodziny.

Oczywiście, masz rację.
W internecie jest wiele zagrożeń. Ja swoich rodziców i dziadków mieszkających w innej miejscowości spiszę przez internet.
Tylko czekać aż pojawi się jakiś przekręt „na spis”.

2 polubienia

strzelam, że już jest - zespoofowany numer, do weryfikacji potrzebujemy pesel, nazwisko matki i numer dowodu i już gotowe, jesteś słupem

Tutaj może swoją drogą warto polecić usługę alertów BIK. Kosztuje 25PLN/rok, myślę, że warto. Sam niedawno dopiero odpaliłem i nie rozumiem, dlaczego tak późno.

6 polubień

jak tylko zobaczyłem, że będąc na JDG mój PESEL jest ogólnodostępny to pierwsze co zrobiłem to wykupiłem te alerty BIK!

3 polubienia

Co najlepiej zrobić, jeśli mieszka się na stałe za granicą, a jest się zameldowany u rodziców? Czy wystarczy jeśli rodzice podadzą dane takiej osoby kiedy rachmistrz się z nimi skontaktuje? Czy ten spis dotyczy też dzieci? Pytam dla kolegi i z góry dziękuję za pomoc.

Ten sposób będzie najlepszy. Rodzice podają Twój pesel no i odpowiadają na kilka dodatkowych pytań. Formularz dla osoby przebywającej za granicą jest mniej rozbudowany.

Jako ciekawostkę mogę jeszcze powiedzieć, że kraj urodzenia podajemy według aktualnych granic. Przykładowo moja babcia urodziła się przed wojną na terenie dzisiejszej Ukrainy i taki kraj urodzenia powinna wpisać.

1 polubienie

To jest bardzo istotna informacja. Jestem wymeldowany od 2016 roku ze zgłoszeniem wyjazdu, ergo nie muszę się spisywać, ale żeby dokopać się do tej informacji to musiałem pół internetu przejrzeć.

2 polubienia

To się jeszcze upewnie. Czyli jak jeden z domowników zaloguje się i wpisze w foromularzu wszystkich domowników to oni już nie muszą się osobno spisywać?

Dokładnie, wszyscy są wtedy spisani.
Gdy spisałeś się pod innym adresem niż adres faktycznego zamieszkania może dodatkowo się rachmistrz odezwać, bo będziemy spisywać po adresach.