Narodowy Spis Powszechny

Hej!
Od wczoraj (hihi) ruszył sPiS powszechny, który jest obligatoryjny dla wszystkich obywateli, również tych przebywających na stałe poza granicami RP. Zakres pytań jest…ciekawy:

Aktywność ekonomiczna:

  1. bieżący status aktywności zawodowej – pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo;
  2. lokalizacja miejsca pracy;
  3. rodzaj działalności zakładu pracy;
  4. zawód wykonywany;
  5. status zatrudnienia;
  6. wymiar czasu pracy;
  7. rodzaj źródła utrzymania osób;
  8. rodzaje pobieranych świadczeń.

lub

Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki):

  1. rodzaj pomieszczeń mieszkalnych;
  2. stan zamieszkania mieszkania;
  3. własność mieszkania;
  4. liczba osób w mieszkaniu;
  5. powierzchnia użytkowa mieszkania
  6. liczba izb w mieszkaniu;
  7. wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne;
  8. rodzaj paliwa stosowanego do ogrzewania mieszkania;
  9. tytuł prawny zamieszkiwania mieszkania;
  10. rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie;
  11. stan zamieszkania budynku;
  12. wyposażenie budynku w urządzenia techniczne;
  13. powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku;
  14. liczba izb w budynku;
  15. własność budynku;
  16. liczba mieszkań w budynku;
  17. rok wybudowania budynku

https://spis.gov.pl/

Czy ja wypełniałem ten sam spis?

a nie miałeś tych pytań?

Nie miałem np tych:

PIS tu tylko implementuje prawo UE.

2 polubienia

Również ich nie miałem, ale może to jakoś zależy od odpowiedzi na jakieś pytania.

2 polubienia

Wiem to, tak mi się tylko wPiSało :smiley:

a masz własnościowe czy wynajmujesz? Bo może tu jest różnica? Albo z uwagi na mieszkanie albo dom.

Nie miałem większości tych pytań

Que? Łącznie z osobami wymeldowanymi i które mają urzędowo zgłoszony pobyt stały za granicą? Jest to gdzieś wyraźnie napisane? Żeby nie było tak jak z ulgą abolicyjną gdzie nagłówki straszyły, że wszyscy Polacy pracujący za granicą będą płacić podwójne podatki i zajęło mi sporo czasu, żeby się do kopać do potwierdzenia, że to bzdura.

Czy to jest naprawdę tak, że ja muszę wypełnić za siebie, żonę i dziecko i ona robi to samo? Czy to jest tak źle zaprojektowane czy chodzi o double checking?

Gdybym miał się czepiać zapisu ustawy to tego punktu:

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021 r. jest
przeprowadzany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie od dnia
1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca
2021 r., godz. 24.00

1 polubienie

Nad tym się też zastanawiałem, bo za żonę wypełniłem i nie wiem czy ona wypełnić musi.

No właśnie podobno musi, ale oczywiście nigdzie nie ma informacji jasnej.

Oraz ja też nie miałem tych dziwnych pytań!

Wyjdzie że w Polsce mieszka ponad 100mln ludzi, bo system wszystko policzy osobno.

Dokładnie takie samo pytanie mi się nasunęło. Nigdzie informacji nie znalazłem. Napisałem do GUSu przez formularz kontaktowy wczoraj w tej sprawie. Ciekawe czy jakąś odpowiedź uzyskam w ogóle :thinking:

Ok. Przeczytałem sobie na szybko tą ustawę i oczywiście wielu kwestii ona nie wyjaśnia. Jednak:

To chyba nie jest prawdą. Mylące w nazwie spisu jest słowo “narodowy”. W ustawie nie ma słowa o obywatelstwie osób podlegających spisowi. Czyli analogicznie do spisu w Irlandii 5 lat temu, spisowi podlega każdy (poza małymi wyjątkami) mieszkający na terytorium RP w trakcie spisu, nie tylko obywatele RP. W sumie ma to sens bo w wynikach spisu podawane są chyba dane o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Co najwyżej osoby mieszkające w kraju podają czy ktoś kto jest zameldowany lub mieszkał z nimi wyjechał.

Niby podczas poprzedniego polskiego spisu mieszkałem jeszcze w Polsce ale nie pamiętam jak to wyglądało. Rachmistrz przepytywał i wypełniał ale czy był osobny formularz na każdą osobę to nawet nie wiem.

Jestem rachmistrzem w spisie, także z checia odpowiem na wasze pytania.
Osoba raz spisana nie powinna się spisywać drugi raz.
Oczywiście trzeba podać numer pesel i gdy wystąpi sytuacja, że ktoś będzie spisany podwójnie to na etapie obrabiania danych zostaną one scalone

9 polubień

Jeśli nie mieszkasz w Polsce to nie musisz się spisywać. Oczywiście mam na myśli sytuacje, w której zgodnie z prawem wymeldowałeś się z pobytu stałego w Polsce.
Jeśli nie dokonałeś obowiązku wymeldowania podlegasz spisowi.
Osoba przebywająca za granicą ma mocno uproszczony formularz.

Ogólnie pytania dostosowują się do osoby, do stanu mieszkania.

Jeśli teraz się nie spiszecie to od 4 maja będą próbowali się skontaktować z wami rachmistrzowie.

Pamiętajcie tez, że w spisie podajemy dane zgodne ze stanem faktycznym. Czyli spisujemy się w miejscu faktycznego zamieszkania, a nie fikcyjnego zameldowania.
Może wystąpić taka sytuacja, że spiszecie się ze złym adresem i jeszcze przyjdzie na wasz faktyczny adres rachmistrz i będzie próbował was spisać.

Pamiętajcie też, że jeśli rachmistrz przyjdzie albo zadzwoni nie możecie odmówić udzielenia odpowiedzi na zadane pytania. Dlaczego tak jest? To wynika z ustawy o spisie powszechnym, a za odmowę przeprowadzenia spisu grozi kara z art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

7 polubień

Akurat to ogarnąłem (co chyba nie jest oczywiste bo urzędniczka na mnie patrzyła jakbym był pierwszą osobą w jej karierze zawodowej która to robi).

Dzięki za potwierdzenie

1 polubienie