Monitor do maka

Tak bardzo nie rozumiem tego zdania.
Ale masz rację, że

1 polubienie

Polecam tak żyć. Choć nie ukrywam, że kusi 43" już teraz. A u kolegi widziałem 48" i to był prawdziwy kosmos.

To chyba wynika z tego, że maki mają dziwny problem ze skalowaniem obrazu na zewnętrznych monitorach. Ja miałem podłączony monitor 27” 4K do macbooka i musiałem wybrać rozdzielczość skalowaną, bo przy normalnym 4K potrzebna była lupa do pracy. Myślałem, że tak ma być, dopóki nie podłączyłem tego samego monitora do peceta z Windowsem i okazało się, że da się na tej rozdzielczości doskonale pracować. Dziwne, tym bardziej, że na iMaku 27 5K nie ma tego problemu i wszystko ma dobre rozmiary.

Maki nie mają żadnego problemu ze skalowaniem obrazu na zewnętrznych monitorach, mają problem z antialiasingiem starych monitorów (w sensie nie HiDPI, ale to zupełnie inna kwestia). Na 4K wszystko jest okay. Windows ma trochę większe fonty i tyle. Nigdy nie zmieniałem wielkości fontów na Macu, ale na pewno się da (chociażby ze względu na dostępność).

Na iMacu 27" 5K bez skalowania byś tym bardziej nic nie widział. Miało dobre rozmiary, bo pewnie wyświetlałeś interfejs kosmicznie przeskalowany, jak to jest w standardzie.

1 polubienie

Może źle się wyraziłem, że mają problem, po prostu domyślna wielkość elementów interfejsu jest po ustawieniu rozdzielczości 4K za mała, a kombinacje z ręcznym ustawieniem wielkości fontów i ikon nie dawały dobrych rezultatów. Może jak się zrobi doktorat z ustawień dostępności i czegoś tam jeszcze to da się to zrobić dobrze, ale ja oczekuję, że to się będzie robiło samo.

W iMaku 27 5K rozdzielczość standardowa to połowa z 5K w pionie i w poziomie. Przy tej rozdzielczości interfejs ma właściwe rozmiary. Jak próbowałem ustawić na monitorze 4K podłączonym do Macbooka połowę rozdzielczości, to miałem na ekranie wielkie kulfony i nie dało się zmieścić dwóch okien obok siebie, np. Findera i Mail tak, żeby było na obu wszystko widać. To jest jakaś haniebna kompromitacja, że Windows potrafi to dobrze zrobić, a macOS nie :grinning:.

A jak kupowałeś to zastanawiałeś się może nad tym ultrafine 4k?

Jest różnica w cenie, w sumie nie wielka ale nie sądzę, żeby wynikała tylko z wbudowanego ramienia. Zastanawiam się czy te “ultrafine” nie są bardziej dedykowane właśnie pod maki. Ja kompletnie nie wiem jakie parametry brać pod uwagę właśnie w takich drobnych detalach nazw tych monitorów. Czym się różni taki 27UP850N-W od 27UP850-W… (czyli bez “n”)?

Dodatkowo mam monitor Della (rozdzielczość 1920x1080), którego jak miałem podłączonego pod imac 5k to było jeszcze w miarę znośnie. Ale jak teraz podpinam jako 2 monitor pod mac studio to w niektórych fragmentach monitora czcionki wyświetlają się tak.

Screenshot 2023-01-12 at 20.44.24

Nie mam pojęcia od czego to zależy i wolałbym uniknąć takich niespodzianek przy 4k. Dlatego pytanie czy dopłacać te 440 zł do ultrafine czy LG 27UP850N-W 27" IPS 16:9 5ms - sklep BestStore.pl będzie całkowicie wystarczający.

Mi chodzi tylko o to aby mi oczy nie krwawiły jak czytam tekst po przeniesieniu wzroku z 5k na 2-gi monitor.

Przyznam, że nie miałem pojęcia, że są jakieś poboczne modele. Sam w sobie monitor pod MacOS jest ok, fonty są ok, ogólnie obraz jest przyzwoity ale moje oczy które czasem się wpatrują w ekran 14" MacBook Pro wiedzą, że można jednak lepiej :slight_smile: ale to uwaga głównie do czerni.

finalnie właśnie odpaliłem https://www.x-kom.pl/p/643514-monitor-led-27-lg-ultrafine-27un880-b-ergo-4k-hdr.html jako 2 monitor.

Mocno przesadzę, jeśli powiem, że żałuję kupna Studio Display (ze względy na jego true tone, adaptacyjną zmianę jasności, głośniki i ogólnie applowość tego wyświetlacza) ale LG UF 4k jeśli chodzi o wyświetlanie czcionek, ostrość, kontrast to naprawdę przy tym 5k nie ma się czego wstydzić.
A jeśli chodzi o dołączony do niego uchwyt a`la vesa - to powinien być standard rynkowy. Samo to ramię jest pewnie warte 1/4 ceny urządzenia. Znakomity design i wykonanie. Studio Display stojący na standardowej nóżce wygląda jak stary dziad.

No i fajne jest to, że w macos ten monitor ma taki sam interface obsługi w ustawieniach jak monitor apple czy imac

8 polubień

Wydaje mi się, że jest to standard, mój też to ma, zresztą, można się przełączyć pomiędzy “skalowaniem względnym” i rozdzielczościami (prawy → pokaż listę):
image

Ok. Mój poprzedni 2nd tego nie miał wiec dla mnie fajna nowinka.

1 polubienie

Każdy monitor HiDPI ma regulowane skalowanie.

1 polubienie