Monitor 4k UHD - lagi

Cześć.

Mam zawstydzające pytanie, ale jestem w tym temacie trochę laikiem. Uzbroiłem się w monitor 27 cali, 4k UHD 144 Hz. Podpiąłem do dwóch komputerów - najpierw starszego macbooka, później całkiem mocnego Asusa na Windowsie. W obu ekran skacze, animacje na maksa lagują.

Podpiąłem monitor zwykłym kablem HDMI 2.0.
Widzę w ustawieniach monitora, że wyświetla obraz w 2160p i tylko 30 Hz.
Obraz jest z automatu ustawiony na skalowanie 150%.

Czy to jest coś, co mogę poprawićw ustawieniach?
Czy może wymaga lepszego kabla, który to obsłuży? Podpowiedzcie, proszę.

W 30 Hz nie ma prawa nie skakać, a w więcej nie ma prawa działać na starych HDMI, bo wątpię, żeby te komputery miały 2.0. Podepnij tak jak producent powiedział że trzeba – kiedyś używało się do takich parametrów obrazu 2 kabli DisplayPort, teraz HDMI 2.1 chyba też da radę. Ew. obniż rozdzielczość do 1920x1080 px do czasu normalnego podpięcia.

Monitor to ASUS VP28UQGL.W instrukcji jest informacja:

DisplayPort Stream: Compatibility with graphic card. Select DP 1.1 or DP 1.2 by graphic card DP version. (3840x2160-60Hz is available at DP 1.2 only. The best resolution is 3840x2160-30Hz at DP 1.1).

W oryginale był po prostu kabel HDMI. Innymi słowy jak to powinienem podłączyć, żeby to wystarczyło do użytecznej pracy, niekoniecznie na maksie możliwości - bo to nie będzie sprzęt do grania?

Docelowo chciałbym tego monitora używać z Mac Mini i laptopem na Windowsie, który ma po prostu wejście HDMI. Będę mega wdzieczny za poradę, bo trochę nie ogarniam, jak widać.

Przecież to nie jest monitor 4K w 144 Hz jak napisałeś w pierwszym poście. Podepnij go DisplayPortem i tyle.

Ew jak bardzo chcesz sobie utrudnić życie, to dwoma kablami HDMI (w sumie jeśli poszło ci w natywnej rozdzielczości, to pewnie masz HDMI 2.0). Nie jestem pewny czy 2 kable dają 60 Hz, w czasach HDMI 1.4 robiło się tak dla 4K w 30 Hz i z tego co napisałeś, wynika że dalej to nic nie zmieni w kwestii odświeżania.

Sorry, że trzeba mi pokazać palcem… ale to chodzi o zwykły display port - hdmi?

Czy display port 60hz, jak tutaj?

Jak ten drugi podpina się do zwykłego laptopa?

Mam nadzieję, że to moje ostatnie pytanie i zamknę temat :smiley: Bardzo dziekuję!

Żeby podpiąć się pod Display Port potrzebujesz z obu stron DP, nie przejściówki DP-HDMI. Zwykle w laptopach nie masz pełnego portu DP, lecz DP mini bądź USB-C ze wsparciem DP bądź Thunderbolt.

U mnie w laptopie jest wejście DP mini, natomiast mój NUC ma USB-C i DP w jednym.

Polecam używać przejściówek tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia. Tj. masz laptopa który posiada tylko wyjście HDMI ale z drugiej strony masz monitor, który tego HDMI nie ma. Inaczej niż przejściówką nic nie zdziałasz.

Czyli mając nowego Maca mini plus lapka z USB C™ 3.1 z obsługą standardu DisplayPort (opcjonalnie Thunderbolt™ 3) taki kabel to załatwi?

Dokładnie tak :smiley:

1 polubienie

Nie wiem jak ten model, bo tanie kable DP niestety bardzo często nie działają mimo, że teoretycznie powinny. No ale najwyżej odeślesz. Tutaj o tym trochę szerzej pisałem https://tomaszpluszczyk.pl/mac-mini-moje-pierwsze-wrazenia-z-uzywania-ps-lr-itd/

Bardzo ciekawe, dzięki za link. Zobaczymy jak będzie z tym kablem. Najwyżej pójdzie zwrot.

Czy z Twojego doświadczenia Mac Mini w ogóle działa, choćby przejściowo, na HDMI? Widzę w sieci masę wątków i narzekań na ten temat, że przyzwoity monitor łączony w ten sposób z Miniakiem na M1 wypluwa tylko komunikat „No signal”.

Nie miałem Mini M1, a Ty nie masz monitora, który przez HDMI potrafiłby przesłać UHD@60 Hz, więc zastanawianie się nad tym i tak jest bezcelowe.

3 polubienia